Görüş Bildir

AFAD Kilis'e 'Düşen' Roketlere Karşı Broşür Yayınladı: 'Bilinçlenin, Sakin Olun'

Anasayfa > Gündem

AFAD, IŞİD tarafından Kilis'e gerçekleştirilen ve şuana kadar 20 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırılar için 'halkın roket mermisi düşmelerine karşı alacağı tedbirler' başlığıyla tuhaf bir broşür yayınladı. Broşürde roketlerin hedef gözetilerek atılması es geçilerek 'düşme' kelimesi kullanıldı ve halka ilk olarak 'sakin olun' uyarısında bulunuldu.

AFAD'ın 'roket mermisi düşmelerine karşı bilinçlenin' broşüründe yapılması gerekenler şöyle sıralandı:

  • Sakin olun

  • Roket mermisinin önceden düşeceğini fark ettiğinizde çukur bir yere saklanın

  • Patlama esnasında hedef küçültmek için yere çöküp, başınızı ve ensenizi düşen cisimlerden korumak için kapatın. Ellerinizle kafanızı ve boynunuzu koruyun.

  • Patlama sonrasında oluşacak toz ve dumandan etkilenmemek için ağzınızı bir mendil veya bez parçası ile kapatın. Bağırmayın!

  • Roket mermisi açık alana düştü ise ikinci bir mermi düşme ihtimalini düşünerek derhal olay yerinden uzaklaşın

  • Kalabalıklardan uzak durun. Kalabalıklar ikinci bir saldırının hedefi olabilir.

Geçtiğimiz günlerde Kilis Valisi de, şehre yapılan roket saldırılarıyla ilgili 'fantastik' açıklamalarda bulunmuş 'bu füzelerin düşüyor olması eleştiriliyor tabii ki düşecek havada mı kalacak yer çekimi var' demişti. Ayrıca 'Süperman' olmadığı için roketleri engelleyemeyeceğini açıklamıştı.

Birbiri ardına yaşanan ve 20 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan roket saldırılarını doğal afetmiş gibi aktaran AFAD'a sosyal medyadan da tepkiler geldi.

AFAD'ın yayınladığı söz konusu afişler

AFAD'ın yayınladığı söz konusu afişler
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
222
84
43
16
13
5
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
ynsemrebagiban

yav kodumun ülkesinde bir kurum adam gibi işini yapsın amk

Sena Güzel

Özeti "Lütfen az köşede ölünüz." olan broşür.

Ashirogi Muto

Bilinçlenecekmişiz. Bilinç bize değil size lazım. Devlet yönetme bilinci yok sizde. Sen hükümetsin, ne yapıp ne edip bu halkı koruyacaksın. Nasıl yapacağınız... Devamını Gör