Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Adeta Hepsi Birer Hachiko: Sahipleri Öldüğünde Bile Başından Ayrılmayan 16 Vefakar Köpek

14bPAYLAŞIM

Hissediyorlar, farkındalar...

Filme de konu olan hikayesiyle artık hepimiz Hachiko'yu tanıyoruz. Hala bilmeyenler için öyküsünü kısaca anlatalım:

1924 yılında, Japonya'da bir profesör, üniversiteye her gün gidip geldiği tren istasyonunda yavru bir köpek bulur. Safkan Akita cinsindeki köpeği besleyip büyütür. Hachiko, sahibini her akşam tren istasyonunun çıkışında karşılar. Ancak bir gün profesör ölür. Hachiko aynı yerde beklemeye devam eder ama gelen giden yoktur. Her gün oraya gidip bekleyen köpek kısa zamanda ünlenir ve beklediği yere heykeli dikilir, filme konu edilir.

İşte Hachiko gibi sevgi yoğunluğu ile büyütülmüş köpekler, sahipleri öldüğünde bile yanlarından ayrılamıyorlar. Bir de böylesine sadık olan köpeklerden diğer örneklere bakalım:

1. Sahibinin ölümünün üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen her gün mezarını ziyaret eden bir Alman çoban köpeği.

2. Leao isimli köpek, Rio De Janerio'daki toprak kaymasında ölen sahibinin gömüldüğü mezardan ayrılmıyor.

Brezilya'daki felakette 600'den fazla insan hayatını kaybetmişti. Ölenlerden biri de Cristina M.C. Santana'ydı. Köpeği Leao, Santana'nın mezarı başından ayrılmıyor. Karnını doyurmak için ayrıldıktan sonra tekrar tekrar mezarın başında nöbet tutuyor.

3. Arjantin'de Alman kurdu cinsi Capitan adlı bir köpek de sahibinin mezarını her gün ziyaret ediyor.

Miguel Guzman adlı adam, 2005 yılında oğluna Capitan'ı alır. 1 yıl sonra Guzman ölünce Capitan evden kaçar. Aile, köpeği uzun aramaların sonucunda Guzman'ın mezarı başında bulur. Üstelik mezarın yerini bilmemesine rağmen. Bu sadık köpek, sahibinin mezarını ziyaret etmeye devam ediyor.

4. Bolu’nun Mengen ilçesinde, sahibinin mezarı başından 8 yıldır ayrılmayan bir başka sadık dost.

2005 yılında vefat eden Bolulu gazeteci Satılmış Tan’ın köpeği, 8 yıl boyunca sahibinin mezarında bekliyor. 8 yılın ardından belki hala oralardadır. 😔

5. Trafik kazasında hayatını kaybeden Hindistanlı gencin mezarı başından ayrılmayan Tommy adlı köpek.

17 yaşındaki Bhaskar Shri adındaki Hindistanlı gencin ölümünün ardından mezarı başında bekleyen Tommy, 15 gün boyunca oradan ayrılmayınca bir deri bir kemik kalmış.

6. İzmir'in Bayraklı ilçesinde, cenaze aracını takip ederek sahibinin mezarlığına gelen ve buradan ayrılmayan doberman kırması köpek.

Cenaze aracını takip ederek mezarlığa geliyor ve orada bir mezarın başından hiç ayrılmıyor. Bir ay boyunca burada yatıp kalkıyor.

Daha sonra köpeğin aşırı zayıfladığını gören mezarlık görevlileri, bu vefakar köpeği kendi elleriyle beslemeye başlamış. Durumdan haberdar olan Bayraklı belediyesi de köpeğe sahip çıkarak onu bakım evine almış. İsmini de Öksüz koymuşlar.

7. Zonguldak'taki grizu patlamasında hayatını kaybeden Erdem Alkan'ın büyütüp beslediği Badi, sahibinin mezarından ayrılmıyor.

17 Mayıs 2010'da, 30 kişinin öldüğü maden faciasında hayatını kaybedenlerden biri olan 23 yaşındaki Erdem Alkan, babasının söylediğine göre köpeklere fazla düşkün biriymiş. Badi isimli köpeğini yavruyken bulmuş ve büyütmüş. Kazada hayatını kaybettikten sonra ise Badi, her gün sahibinin mezarı başına gidip saatlerce orada bekliyormuş.

8. Bu sevimli dostumuz ise sahibini en son gördüğü yer olan hastanenin önünden ayrılmıyor.

Önünde beklediği hastanede hayatını kaybeden sahibini 1 yıl boyunca beklemeye devam ediyor. 😔 Hastane çalışanları bir süre sonra ona bakmaya başlamış.

9. 42 yaşındaki Kelly Black, Florida'da bir trafik kazasında hayatını kaybediyor ve...

...köpeği Paco, onu uzaklaştırmaya çalışmalarına rağmen sahibinin hayatını kaybettiği yerden ayrılmıyor.

10. Bu vefakar köpek ise sahibinin kilisedeki cenaze töreninin ardından 2 ay geçmesine rağmen oradan ayrılmamış.

11. Ordu'daki kangal cinsi Zozo da sahibinin mezarını 1 yıldır ziyaret ediyor.

Sahibi İsmail Öztürk, Zozo'yu henüz 1 haftalıkken almış ve ona çocuğu gibi bakmış. Zozo, sahibini kaybettiğinde ise onun mezarını ziyaret etmediği gün olmuyor. İsmail Öztürk'ün mezarı üzerinde bir süre yattıktan sonra ertesi gün tekrar geliyor.

12. ABD'de, askerlik esnasında hayatını kaybeden sahibinin tabutu başında bekleyen sadık köpek Hawkeye.

Fotoğrafta sahibiyle birlikteler. 😔

13. Sahibinin mezarından ayrılmaya ikna edilemeyen vefakar bir dost daha.

14. Şili'de 23 yaşındaki Leonardo Valdes bir trafik kazasında hayatını kaybedince, köpeği bir an olsun başından ayrılmıyor.

Ne kadar üzgün olduğu ortada.

15. Bu kez Çin'e gidiyoruz. Sahibinin mezarı başından ayrılmayan bir sevimli dostumuz daha.

Çin'deki bir köyde Lao Pan adındaki adam 68 yaşındayken hayatını kaybettikten sonra, köpeği uzun bir süre ortalıktan kaybolur. Daha sonra yaşlı adamın mezarı başında olduğu görülür. Onu oradan ayırmayı başaramazlar, her defasında mezarın başına gider. Köylüler bu durumu kabullenince köpeğe yiyecek götürmeye başlarlar.

16. Wiley adındaki kurt köpeği ise mezar taşının üzerinde yatarak ağlıyor.

Evin büyükannesi hayatını kaybetmiş ve Wiley’nin sahipleri "Biz de onu özlüyoruz." diyerek köpeklerini sakinleştirme uğraşında.

Bu sadık dostların hepsinin de Hachiko gibi heykeli dikilmeli.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nissyazar

hepsine gözlerim doldu bu arada hachiko filmini izleyin

kjdshkfjhfrhufhhurhfiu

Bizden iyiler

gokcen-busra-erten

16 nasıl ağlamış kıyamam...

dilan-ozturk

İnsanlar bile böyle olamıyor besliyosun hayvan ölüncede insan çok üzülüyor

aydan-isik

gözlerim doldu resmen hayvan deyip geçmemek lazım insanlardan kat be kat daha duyarlılar sevgi dolular.

Görüş Bildir