Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Acayip Bilgiler Kuşağında Bu Hafta: Ufkunuzu İki Katına Çıkaracak 20 İlginç Gerçek

66PAYLAŞIM

Dünyada bazı şeyler oluyor, neden oluyor belli değil! Hem de ne kadar garip olurlarsa olsunlar...

Gelin haftalık olarak garip bilgiler paylaştığımız "Acayip Bilgiler Kuşağı" içeriğimiz 29 Nisan-5 Mayıs haftası bizlere neler öğretecekmiş bakalım...

Kaynak

Haftanın önemli olaylarına da göz atmak isteyebilirsiniz:

Hitler İntihar Etti, Vietnam Savaşı Başladı, 1 Mayıs İlk Kez Kutlandı... Tarihte 29 Nisan-5 Mayıs Haftası ve Yaşanan Önemli Olaylar - onedio.com
Hitler İntihar Etti, Vietnam Savaşı Başladı, 1 Mayıs İlk Kez Kutlandı... Tarihte 29 Nisan-5 Mayıs Haftası ve Yaşanan Önemli Olaylar - onedio.com

1. Alton rengi hamsterların hepsi muhtemelen 1930'larda Suriye'de yakalanmış olan bir dişiden çoğalmıştır.

2. İkinci Dünya Savaşı sırasında yakalanan Alman askerleri Britanya'nın askeri mahkum kamplarına gönderilir, Trent Park'ta lüks içinde yaşarlardı.

Bu, askerlerin rahat hissetmesi için yapılırdı. Böylece onlar rahatlarken konuşmaları yüzün üzerinde dinleyici tarafından dinlenirdi. Bu sayede holokost, Berlin'de olanlar, Hitler'in deliliği ve roket üsleri gibi birçok konuda sırlar elde edilmiştir.

3. Japonya'da küresel ısınmanın ve insan müdahelesinin çevre üzerindeki etkilerini 1000 yıldan daha fazla bir süre için öngörebilen bir Dünya Simülatörü bulunmaktadır.

4. Øresund köprü tüneli için Peberholm yapay adasını oluşturan Danimarka, adaya hiçbir şey ekmemiş, kendi kendine kolonileşmesine izin vermiştir.

Bunun sonucunda günümüzde adada 450'den fazla bitki türü, 8-12 kuş türü ve nadir görülen örümcekler vardır.

5. Geko kertenkeleleri derilerini dökerken yırtıcıların onları bulmasını önlemek için döktükleri derileri yerler.

6. Joseph Stalin aslında bir papaz olmak istiyordu fakat final sınavlarını kaçırdığı için Papaz Okulu'ndan atılmıştı.

7. Paraguay, dünya üzerinde Çin Halk Cumhuriyeti yerine Çin Cumhuriyeti'ni asıl Çin hükümeti olarak tanıyan 23 ülkeden biridir. Güney Amerika'da ise tektir.

8. Hindistan'ın lağım suyunun %80'inden fazlası temizlenmeden tekrar su rezervlerine eklenir.

9. Isaac Newton adi metalleri altına çevirmeyi o kadar kafaya takmıştı ki, saçından alınan örneklerde cıva seviyesi ortalamanın 40 katına kadar çıkıyordu. Yıllar sonra delirmesinin nedeninin de bu olduğu düşünülüyor.

10. Etiyopya'ya elektrik 1896'da İmparator II. Menelik'in ceza amaçlı yeni icat edilen elektrikli sandalyeler sipariş edip, ülkesinde elektrik olmadığı için işe yaramadıklarını fark etmesiyle gelmiştir.

11. IMDb internetteki en eski sitelerden biridir. 1990'da Usenet ile "güzel gözlü aktrisler" listesi olarak ortaya çıkmıştır.

12. 1894'te cinayetten hüküm giyen Will Purvis, masumiyetini her zaman korumuş ve jüriye onlardan uzun yaşayacağını söylemiştir.

Asılmış, kurtulmuştur. Daha sonra yeniden hapsedilmiştir ve sonunda affedilip salınmıştır. 1938 yılında, son jürinin ölümünden 3 gün sonra ölmüştür.

13. Lamalar, sürülere yapılan çakal saldırılarında koruma olarak kullanılabilirler.

Araştırmalar bir tane lamanın bile yeterince iyi bir koruma olduğunu, hatta saldıran çakalları öldürebildiklerini ortaya koymuş.

14. Gezi gemilerinde 10 cesete yetecek kadar morg alanı bulunur. Her yıl bu gemilerde ortalama 200 kişi ölür.

15. Kuşlar krokodillerin yaşayan en yakın akrabası ve türü tükenmiş olan tüylü dinozorların torunlarıdır. Bu durum onları hayattaki tek dinozorlar yapar.

16. Ağır bir OKB hastası ve mikrop fobisi sahibi adam, kafasına silah dayayarak intihar etmeye kalkmıştır. Kurşun adamı öldürmek yerine sadece hastalıklarını iyileştirmiş, başka zarar vermemiştir.

17. Shakespeare'in oyunundan dolayı çoğu kişi Sezar'ın son sözlerinin "Sen de mi Brütüs?" olduğunu düşünür. Oysa ki Sezar'ın son sözleri "Sen de mi çocuğum" olmuştur.

18. Birleşik Krallık'ta sarhoşluğa yılın 4 günü izin veren bir şirket bulunuyor.

Tıpkı hastalık izni gibi!

19. Sağlak ya da solak olan tek canlı insanlar değildir. Çoğu dişi kedi sağ patilerini kullanmayı tercih ederken, erkekler genellikle solaktır.

20. Deniz yıldızlarının kanı akmaz, çünkü kanları yoktur. Bu canlılar deniz suyunu kullanarak besinleri damarlarından geçirirler.

Geçen haftaki içeriğimize de göz atmayı unutmayın!

Acayip Bilgiler Kuşağında Bu Hafta: Derin Tartışmalara Neden Olacak Garip Gerçekler - onedio.com
Acayip Bilgiler Kuşağında Bu Hafta: Derin Tartışmalara Neden Olacak Garip Gerçekler - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dremor

nihayet onedioya güzel bir içerik gelmiş hoşuma gitti böyle güzel bilgilendirici içerikler verin seçim ve siyaset içeriklerinden gına gelmişti

alp-yasar2

Krokodil :)

mastani_

5- geko kertenkelesini keko diye okuyan bir ben olmayayım n'olur jjhksjka 10- 👏👏👏

Gizli Kullanıcı

Güzel içerik teşekküler 😊

Gizli Kullanıcı

En sevdiğim içerikler. Onedio'yu (bir zamanlar) diğer sitelerden ayıran yegane özelliği de buydu.Ufkum açılsın diye giriş yapmıştım.Sonra saçma sapan magazin sitelerinden pek bir farkı kalmadı ya neyse.Bunları gördükçe seviniyoruz işte.

Görüş Bildir