Acayip Bilgiler Kuşağı: Öğrendikten Sonra Hayretler İçinde Kalmanıza Neden Olacak 15 İlginç Gerçek

171PAYLAŞIM

Gelin haftalık olarak garip bilgiler paylaştığımız "Acayip Bilgiler Kuşağı" içeriğimiz, bu hafta bizlere neler öğretecekmiş bakalım...

Kaynak: https://www.kickassfacts.com/fact-of-the...

Geçen haftaki içeriğimize de göz atmayı unutmayın!

Acayip Bilgiler Kuşağı: Beyninizi Doğalgaz Bedavaymışcasına Isıtacak Muhtemelen Duymadığınız 15 İlginç Gerçek - onedio.com
Acayip Bilgiler Kuşağı: Beyninizi Doğalgaz Bedavaymışcasına Isıtacak Muhtemelen Duymadığınız 15 İlginç Gerçek - onedio.com

1. Gemini 3 astronotları güverteye gizlice sandviç sokmuşlardı ve bunun nedeni hükumeti kızdırmak istemeleriydi.

2. New Jersey'de can kurtaranlar 45 yaşında emekli olabilirler ve hayatlarının geri kalanı boyunca yıllık 61 bin dolar emekli maaşı alırlar. Öldüklerinde ise bu maaş onlara bağlı yaşayan kişilere aktarılır.

3. Polonya ordusu, İkinci Dünya Savaşı sırasında gerçek bir ayıyı asker olarak kullanıyordu ve bu ayı Monte Cassino Muharebesi sırasında gerçekten işlerine yaramıştı.

4. Antik Roma'da ebeveynlerini öldüren suçlular kırbaçlanır ve içinde köpek, yılan, horoz ve bir maymun olan deri bir çantaya konur, dereye atılırlardı.

5. 2009'da sarhoş bir brokerin .5 milyar dolarlık vadeli petrol işlemi yapması sonucu, petrol fiyatları fırlamıştı.

6. Goldcorp isimli şirket, altın madeni bulmaya yardım eden herkese 575 bin dolar ödeyeceğini duyurduktan sonra gerçekten bu ödemeyi maden bulan birisine yapmış ve bulunan o madenden 6 milyar dolarlık altın çıkarmıştır.

7. Albertville, Fransa'da elektrik Beaufort peynirinden elde edilir.

8. Sürekli pazarlama yöntemlerinin sonucu olarak kadınlar 1915'te kollarını, 1940'larda ise bacaklarını tıraş etmeye başlamışlardır.

9. Avustralya'daki kasırgalara bir zamanlar hava durumu uzmanlarının hoşlanmadığı politikacıların ismi verilirdi.

10. St. Louis'deki bir çöplükte 2010'dan beri çıkan yangınlar, çevredeki bir nükleer santrale yaklaştığı için korkuya neden oluyor.

11. Soğuk Savaş sırasında ABD ve SSCB ortak bir uzay görevine çıkmayı planlıyordu fakat Kennedy'nin suikaste uğramasının ardından yeni başkan Johnson'a güvenmeyen Sovyetler bu plandan vazgeçti.

12. Sylvester Stallone fakirlikten köpeğini 40 dolara satmak zorunda kalmış ve Rocky senaryosunun alıcı bulmasının ardından aynı köpeği 15 bin dolara geri satın almıştır.

13. Kuzey Amerika kirpilerinin cildinde antibiyotik bulunur ve kendi kendilerini yaralarlarsa bu şekilde enfeksiyondan korunurlar.

14. 2011 yılında Kanadalı 14 yaşındaki amatör bir astronom, Jüpiter'in Dünya üzerine gölge düşürecek kadar büyük olduğunu kanıtlamıştır.

15. 1964 yılında Moskova'daki Hollanda Elçiliği'nde iki siyam kedisi sürekli duvarları tırmalayıp miyavlıyorlardı. Kedilerin sahipleri olayı araştırmaya karar verdiklerinde duvarların içinde fare bulacaklarını düşünüyorlardı... Fakat Rus ajanların yerleştirdiği mikrofonları buldular!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
msea-bak

14 için kaynak verebilecek olan var mı?

gizem-kursuntel

6.. Babil is this you ? 😂

logicaldoor

Acaba torbaya adamı, horozu, köpeği ve yılanı hangi sırayla koyuyorlardı...

beyaz-gece-yusuf

Kaynağı olmayan hiç habere inanmam inanmayın sallamışlar

Gizli Kullanıcı

Şu peynirden elektrik üretme olayını görünce "yoh artık aq" deyip araştırdım, doğru çıktı. Peynir yaparken fermentasyonda oluşan gazları kullanıyorlarmış. O yüzden diğerleri de doğru olabilir ama kaynak olsa iyi olurdu tabii.

johnfrusciante

5'de broker yerine komisyoncu neden yazmadınız? Yani gereksiz yere yabancı kelime kullanımını anlamıyorum .Çoğu kez bu yapılıyor. Yine de onedioya bakmamım tek sebebi bu tarz ufku açacak paylaşımlar.

aero

Komisyon Türkçe mi??

soyledim-gitti

"komisyon" da fransızcadan gelen bir kelimeymiş. Türkçede doğrusu "borsa simsarı" imiş. bkz:TDK

soyledim-gitti

TDK bunu veriyor ama ben ne yapabilirim:) Ham türkçe olması için oturgaçlı götürgeç gibi bir karşılık bulmaları gerekecek sanırım:) Aslında böyle şeyler dilimize ilk girdiğinde hemen uygun karşılık bulunabilirse çok güzel türkçe örnekleri ortaya çıkabiliyor. mesela buzdolabı ve bilgisayar bu duruma çok güzel örnekler. Özellikle bir süre kompüter dilimize iyice yerleşmiş ve bu şekilde reklamlar verilmiş olmasına rağmen bilgisayar çok güzel bir karşılık olarak dilimize oturmuş.

Görüş Bildir