Abdullah Gül '367 Kararını' Hatırlattı: 'Yazık, Bir Arpa Boyu Yol Alamamışız'

 > -

YSK'nın İstanbul seçimlerini iptal etmesini 2007 Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan "367 krizine" benzeten 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız" dedi.

YSK'nın kararını eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da eleştirdi. Davutoğlu kararın evrensel hukuka ve yerleşik teamüllere aykırı olduğunu ifade etti. 

Yüksek Seçim Kurulu, AKP'nin İstanbul'da seçimlerin iptali için yaptığı itirazı dün karara bağlamıştı. YSK, 7'ye 4 çoğunluk ile seçimlerin iptal edilmesine karar vermişti. Bu kararla birlikte İstanbullular 23 Haziran'da bir kez daha sandık başına gidecek.

Tartışmalı karara çok sayıda eleştiri geldi. YSK'nın kararına tepki gösterenlerden biri de 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül oldu.

"Haksız '367 kararı' karşısında hissettiklerimin aynısı"

Abdullah Gül, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda YSK'nın kararını 2007 yılındaki Cumhurbakanlığı seçimindeki "367 krizine" benzetti. Gül, “Anayasa Mahkemesi’nin 2007 yılındaki haksız “367 Kararı” karşısında ne hissettiysem, başka bir yüksek mahkeme olan Yüksek Seçim Kurulu’nun dün aldığı kararı duyunca aynı duyguları yaşadım. Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız" dedi.

İşte o mesaj:

Abdullah Gül, seçim sonuçlarının açıklanması sürecinin uzamasını da eleştirmişti👇

Abdullah Gül Seçimleri Değerlendirdi: 'Hukuki Gerekçeler Tamamlandığında Sonuçlar Açıklanmalıydı' - onedio.com
Abdullah Gül Seçimleri Değerlendirdi: 'Hukuki Gerekçeler Tamamlandığında Sonuçlar Açıklanmalıydı' - onedio.com

Davutoğlu: "Evrensel hukuka ve yerleşik teamüllere aykırı"

YSK'nın iptal kararına bir başka eleştiri yeni parti kuracağı iddiaları ile gündemde olan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan geldi. Davutoğlu, YSK'nın kararının milletin iradesine olan inancı zedelediğini belirtti. Ayrıca kararın evrensel hukuka ve yerleşik teamüllere aykırı olduğunu vurguladı. Eski Başbakan, "Siyasî hareketler için en büyük kayıp seçimlerin değil toplumsal vicdanda ahlakî üstünlüğün kaybedilmesidir" mesajı ile de üstü kapalı şekilde partisini eleştirdi.

İşte Davutoğlu'nun o mesajları:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir