Görüş Bildir

ABD: 'Türkiye'ye Yönelik Basın Özgürlüğü Kaygımız Sürüyor'

Anasayfa > Gündem

ABD Dışişleri Bakanlığı Basınla İlişkiler Direktörü Jeff Rathke, ABD’nin Türk hükümetinin gazetecilere ve fikir özgürlüğüne müdahale etmesinden duydukları endişenin sürmekte olduğunu söyledi.

Başkent Washington’da düzenlenen günlük basın toplantısında, ABD’li milletvekilleri ve senatörlerin, Türkiye’de gazetecilerin tutuklanmaları, fikir özgürlüğüne ve toplanma hakkına müdahaleler konusunda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’ye gönderilen mektup ile ilgili sorulara yanıt veren Rathke, mektupların dışişleri bakanlığına ulaştığını belirtti.

Doğan Haber Ajansı'nın verdiği bilgiye göre, Rathke, “Senatörlerin, Türkiye’de basın özgürlüğüne ve son günlerde gözaltına alınan gazetecilerle ilgili kaygılarını dile getiren mektupları aldık ve yanıt verdik” dedi.

ABD’nin, Türk hükümetinin gazetecilere, düşünce özgürlüğünün açıklanmasına ilişkin kaygıları içeren mektuplara yanıt verdiğini belirten Rathke, “Geçmişte de açıkladığımız gibi, Türk hükümetinin basın özgürlüğüne, toplanma özgürlüğüne ve bağımsız adalete ilişkin uygulamalarına ilişkin kaygılarımız sürmekte” dedi.

Rathke, “ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’ye yollanan mektuplarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de yönetimin en tepesindeki isim olarak anılıyor, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın görüşü de bu yönde mi” sorusuna da, “Türkiye’nin içişlerine ve anayasal düzenlemeleri konusunda görüş bildirmeyeceğim” diye yanıt verdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Siz anca kaygı duyun zaten. Ortadoğu için niye kaygı duymuyorsunuz. Afganistan'da insan yakıyorlar hala, Filistin'de her gün sivil halk ölüyor, Işid, Irak ve... Devamını Gör

kartacali

ne yapacak söylesene akşama kadar işid bombalıyor senin ülkenden binlerde adam işid e katılıyor ülken adamlara silah gönderirken yakalandı şimdi sizi konuştu... Devamını Gör

murat

Demokratik ve özgürlükçü görünüp de, demokrasi ve özgürlüğün altını oyan ülke hangisi?

Pasif Kullanıcı

Pas...

062154

Sen önce kendi vatandaşının deri rengine göre bir hukuk uygulamaktan vazgeç, Sam amca..