ABD'nin Kudüs Kararı Sonrası Yeniden Gündemde: Atatürk "Filistin'e El Sürülemez" Dedi mi?

 > 
219PAYLAŞIM

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan kararı sonrası, Atatürk'ün Filistin hakkında söylediği iddia edilen sözler yeniden gündeme geldi. 1937 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından Başbakanlığa gönderilen yazıda, bir Hindistan gazetesinde çıkan haberde, Atatürk'ün "Filistin'e el sürülemez" dediğinden bahsediliyor. Peki Atatürk bu sözleri gerçekten sarf etti mi? Sosyal medyanın da gündeminde olan konuya gelin yakından bakalım...

20 Ağustos 1937 tarihinde, Dahiliye Vekâleti ( İçişleri Bakanlığı) tarafından Başbakanlığa gönderilen "Matbuat Umum Müdürlüğü" antetli bir evrakta, Bombay Chronicle gazetesinde çıktığı ve Hakimiyet-i Milliye gazetesine dayandırıldığı ifade edilen bir haberden bahsediliyor. 

İçişleri Bakanı Şükrü Kaya imzası ile "Türkçe örneği ilişik olarak sunulmuştur" denilerek gönderilen evraka göre, söz konusu haberin başlığı "Filistin'e El Sürülemez. Kemal Paşa Avrupa'ya İhtar Ediyor" şeklinde.

Evrakta haberin metnine de yer veriliyor.

İşte o belge 👇

Aslında bu iddialar yeni değil. ABD Başkanı Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in Başkenti olarak tanıması kararının ardından, Filistin meselesi yeniden gündemimize oturdu ve bu belge sosyal medyada bir kez daha paylaşılmaya ve tartışılmaya başlandı.

"Öyle bir gazete yok."

Söz konusu belge geçtiğimiz yıllarda Murat Bardakçı'nın sunduğu Tarihin Arka Odası programında da gündeme gelmişti. Murat Bardarkçı, belgenin gerçek olduğunu, fakat haberin yayımlandığı belirtilen Bombay Chronicle isimli bir gazetenin aslında var olmadığını söylemişti. Programın konuklarından, Marmara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Vahdettin Engin de, Bardakçı'nın iddiasını desteklemiş ve haberin dayanağı olduğu belirtilen Hakimiyet-i Milliye gazetesinin isminin o dönem Ulus olduğunu ifade etmişti.

"TBMM tutanaklarında yok."

Diğer iddialardan biri de, Atatürk'ün aslında bu sözleri Haziran 1937'de Meclis'te söylediği yönünde.

Fakat ODA TV'de Mustafa Solak imzası ile yayımlanan yazıda, Haziran 1937 tarihli TBMM tutanaklarında Atatürk'ün böyle bir konuşma yapmadığı, hatta Filistin konusunun gündeme bile gelmediği belirtildi.

Haziran 1937'deki TBMM genel görüşme tutanaklarına buradan ulaşabilirsiniz

"Temmuz ayında Meclis tatilde."

Yine sosyal medyada sıkça paylaşılan bir yazıya göre, Atatürk'ün bu konuşmayı 27 Temmuz 1937 tarihinde, TBMM'de yaptığı iddia ediliyor. Ancak Solak, "Meclis'in söz konusu tarihte tatilde olduğunu, dolayısıyla bu yazının da gerçeği yansıtmadığını" ifade etti.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir