ABD'den 35 Rus Diplomata Ülkeyi Terk Etmeleri İçin 72 Saat Süre

 > -

Donald Trump'ın başkan seçilmesinin ardından Obama, Rusya'nın başkanlık yarışına müdahalede bulunduğu şüphesiyle istihbarat birimlerine seçim süreci boyunca meydana gelen siber saldırıların incelemesi için talimat vermişti. Bugün ise Obama'dan kritik denilebilecek bir hamle geldi. Bu bağlamda 35 Rus diplomat ‘istenmeyen adam’ ilan edildi ve 72 saat içerisinde ülkeyi terk etmeleri istendi.

Washington Büyükelçiliği ve San Fransisco Konsolosluğu’nda görevli 35 Rus diplomata ve ailelerine ülkeyi terk etmeleri için 72 saat süre tanındı.

Obama'dan 'Seçimler İncelensin' Talimatı - onedio.com
Obama'dan 'Seçimler İncelensin' Talimatı - onedio.com

Associated Press, ABD Başkanı Barack Obama’nın istihbarat servisi çalışanları olarak tanımladığı kişilerin çalıştığı iki ofisin de kapatılması talimatı verdiğini duyurdu.

Başkan Obama, ‘Amerikan çıkarlarını yaralayan Rusya’nın saldırgan faaliyetlerine karşı uygulanan yaptırımların’ devamının geleceğini de söyledi

ABD Başkanı, “Zamanını ve yerini bizim seçeceğimiz birtakım önlemler almaya devam edeceğiz, bazıları kamuoyuna açıklanmayacak” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı da söz konusu diplomatların ‘diplomatik statülerine uygun olmayan faaliyetler’ içerisinde olduklarını bildirdi.

Obama yönetimi, ABD’de 8 Kasım’da düzenlenen başkanlık seçimlerine siber saldırı yoluyla müdahale etmekle suçladığı Moskova yönetiminin bu ülkedeki dokuz tüzel kişiliğini de yaptırım listesine aldı.

Rusya’dan ilk tepki: Kararı Putin verecek

ABD’nin açıkladığı yaptırımlara Rusya'dan ilk tepki Kremlin sözcüsü Peskov'dan geldi.

Söz konusu yaptırımlarının Rusya ile diplomatik ilişkileri yıkıma uğrattığını belirten Peskov, Moskova’nın yeni yaptırımların etkinliği konusunda şüpheleri olduğunu, zira Obama yönetiminin 3 hafta sonra görevden ayrılacağını kaydetti.

Yaptırımların kanunsuz olduğunu da belirten Peskov, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in karşılık konusunda karar vereceğini söyledi. 

Kremlin sözcüsü Rusya’nın tepkisinin yeterli olacağını da kaydetti.

Amerika'nın iki ülke arasındaki gerilimi tırmandıracak kararı sosyal medyanın gündeminde

Ekşi Sözlük kullanıcılarının yorumları ise şöyle

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir