Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD'de Telefon Kullanırken Bisikletliye Çarpan Sürücünün 2 Yıl Telefon Kullanması yasaklandı

-
Abone ol

Otomobil kullanırken akıllı telefonun dikkati dağıttığı ve kazalara neden olduğu herkesce biliniyor bilinmesine ancak cezaların yeterince caydırıcı olmaması bu olayın tekrar tekrar yaşanmasına neden oluyor. Amerika’da Michigan eyaletinde ikamet eden Mitzi Nelson‘ın sürücü koltuğında telefonla uğraşırken neden olduğu kaza için aldığı ceza ise tüm dünyaya örnek olması gereken türden.

2014 yılının Eylül ayında telefonun dikkatini dağıtmasına izin vererek Jill Byelich isimli 35 yaşındaki bir bisikletliye çarpan ve ölümüne sebep olan Nelson’ın davası sonuçlandı. Buna göre Nelson 2 yıl boyunca telefon sahibi olamayacak ve hiçbir telefonu kullanamayacak. Bunun yanı sıra en az 90 gün hapiste kalacak ve toplamda 150 saat kamu hizmeti sunacak. Ayrıca 20 sürücü kursunda otomobil kullanırken dikkat dağınıklığının ne kadar zararlı olduğu konusunda konuşma yapacak. Nelson’ın cezası bunlarla da sınırlı değil. 1.500 dolar ceza ve 15 bin 600 dolar tazminat ödemek zorunda bırakılan sürücünün ehliyetine de 1 yıl boyunca el konulacağı ifade edildi.

Ceza alan Nelson’ın telefon kullanmayacağının tam olarak nasıl denetleneceği henüz bilinmiyor. Görevlilerin sosyal hesapları devamlı olarak kontrol edebileceği ve böylece mobil bir cihaz üzerinden bağlantı yapıldığını tespit edebileceği düşünülüyor. Mahkumun avukatı ise Nelson’ın telefon kullanmama yasağı da dahil olmak üzere her cezaya uygun hareket edeceğini belirtiyor.

LOG

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir