Görüş Bildir
Haberler
ABD'de Bir Siyahinin Başına Bez Geçirerek Ölümüne Neden Olan Polisler Açığa Alındı

ABD'de Bir Siyahinin Başına Bez Geçirerek Ölümüne Neden Olan Polisler Açığa Alındı

ABD'nin New York eyaletinin Rochester şehrinde polisin başına bez geçirilmesi sonucu nefessiz kalarak ölen silahsız siyah ABD vatandaşı Daniel Prude'un ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmada yedi polis açığa alındı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Akıl sağlığıyla ilgili rahatsızlıkları olan Prude'un başına, zanlıların tükürmesini önlemek için kullanılan bezin geçirildiği belirtilmişti.

Rochester belediye başkanı Lovely Warren, olaya karışan polislerin görevlerinin askıya alındığını ifade edip Prude'un ölümüne 'sistematik ırkçılığın neden olduğunu' söyledi. 

41 yaşındaki Prude, 23 Mart'ta hayatını kaybetmişti ama yaşananlar kısa bir süre önce kamuoyuyla paylaşıldı. 

BBC Türkçe'nin aktardığı bilgiye göre, Rochester belediye başkanı Warren, Perşembe günkü basın açıklamasında 'Söz konusu memurları açığa alıyorum ve başsavcılığa soruşturmayı tamamlaması çağrısında bulunuyorum' dedi ve Prude'un polis birimleri, akıl sağlığından sorumlu hizmetler, toplum ve kendisi tarafından yüz üstü bırakıldığını söyledi. Warren, 'Prude'un ölümü geçmişte karşı karşıya olduğumuz zorlukların bugün de karşımızda olan zorluklarla aynı olduğunun kanıtıdır' diye konuştu.

Görüntüler ortaya çıktı 🎥

Polislerin açığa alınma haberinden önce Prude'un başına geçirilen bez yüzünden nefessiz bırakıldığına dair görüntüler ortaya çıkmıştı.

Prude başına bez geçirilip nefessiz kaldıktan bir hafta sonra hayatını kaybetti.

Ailesi çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında polislerin müdahalesinden 15 dakika sonra Daniel Prude'un hastaneye getirildiğini ve beyin ölümünün gerçekleşmiş olduğunu açıkladı.

Basın toplantısında konuşan Daniel Prude'un kardeşi Joe Prude, Daniel Prude'un akıl sağlığı ile ilgili olarak geçirdiği bir kriz sırasında yardım almak için polisi aradığını söyledi.

Joe Prude, Daniel'ın polisin diziyle üstüne eğilerek müdahale etmesinin ardından nefes almayı kestiğini söyledi.

Polise direnmedi

Polise direnmedi
İçeriğin Devamı Aşağıda

Chicago'da yaşayan ve beş çocuk babası olan Joe Prude, olayın gerçekleştiği sırada kardeşini ziyaret ettiğini söyleyerek 'Polisi kardeşim için yardım istemek adına aramıştım, linç edilmesi için değil' dedi.

Prude'un polis gelmeden önce sokaklarda çıplak koştuğu, ancak polis geldikten sonra silahsız bir şekilde polisin çağrısı üzerine yere yattığı kaydedildi.

Polislerin vücutlarına yerleştirilen kameralardan elde edilen görüntülere göre polisin ellerini arkasında kavuşturması emrini vermesi üzerine Prude, 'Tabii ki' diyerek yere yattı.

Görüntülerde Prude'un arada küfrettiği ya da tükürdüğü görülse de fiziksel bir direnç göstermediği, koronavirüs olduğunu söylemesi üzerine ise polisin kafasına bir kumaş parçası geçirdiği yer aldı.

Bir memurun elleriyle Prude'un kafasına bastırdığı ve 'Tükürmeyi bırak' dediği görüldü.

Prude'un sessizleşmesinin ardından bir polis memurunun, 'Vücudu çok soğudu' dediği kaydedildi.

Aile kamera görüntülerini aylar sonra elde etti

Aile kamera görüntülerini aylar sonra elde etti

Ambulansa taşımadan önce doktorların hayata döndürmeye çalıştığı Prude, bir hafta sonra yaşam destek ünitesiyle bağlantısının koparılması üzerine hayatını kaybetti.

Chronicle gazetesine göre Prude'un ölüm raporunda 'fiziksel zorlama ile nefesinin kesilmesi üzerine gerçekleşen bir cinayet' ifadesi yer alıyor.

Ailesi yaptığı basın açıklamasında Prude'un ölümünün kamuoyuna bu kadar geç açıklanmasının ardında polis kamera görüntülerinin elde edilmesinin aylar sürmesini gösterdi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
39
17
8
3
2
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
badwolf fortuna

Arkadaslar ben amerikanin sirf irkcilik ve ten rengi yuzunden bu duruma geldigini dusunmuyorum buna neden olan sey siyahilerin orada egitimsiz cogunlugu olus... Devamını Gör

agbb

Beyazlari da baya egitimli, evet..

argentharu

Olm niye öldürüyorsunuz hala bu insanları ya.Bir tane ırkçı saldıya kurban gitti üstüne hala öldürmeye devam ediyorsunuz sidik mi yarıştıyorsunuz bu Amerika ... Devamını Gör

OCREATUS

Kafasına geçirdikleri bez değil, naylon poşet. O sırada yağmur da yağıyor. Suratını yere bastırıyorlar. Suçlu bile değil sadece akıl hastası. Coronavirüsse ... Devamını Gör