Baltimore Polisine Siyahlara Ayrımcılık Suçlaması

 > -

ABD Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı raporda Baltimore kentinin polis teşkilatı, siyahlara karşı rutin bir şekilde ayrımcılık yapmakla suçlandı.

BBC Türkçe'nin haberine göre 163 sayfalık raporda, Baltimore polisinin yıllardır siyah Amerikalıları orantısız şekilde aradığı ve gözaltına aldığı belirtildi.

Raporda, Baltimore polisinin rutin uygulamaları ile ABD anayasasını ihlal eder hale geldiği kaydedildi.

Baltimore'da 25 yaşındaki siyah Amerikalı Freddie Gray'in Nisan ayında gözaltında ölümünün ardından yoğun protesto gösterileri düzenlenmişti

Ülkede yoğun şekilde tartışılacak gibi görünen rapora göre, nüfusunun yüzde 63'ü siyah olan Baltimore'da, durdurulup polis tarafından arananların yüzde 94'ü siyah.

2010-2015 arasında polis tarafından en az 10 kez durdurulup aranan 410 kişinin yüzde 95'i de siyah. Aynı dönemde trafik ihlalleri nedeniyle durdurulan araçların yüzde 82'si de siyahlara ait.

'Aşırı güç ve misilleme'

ABD Adalet Bakanlığı'nın raporunda polisin "aşırı güç" kullandığı ve "anayasanın teminat altına aldığı şekillerde kendilerini ifade edenlere karşı misillemede bulunduğu" kaydedildi.

Raporda, eksikliklerin "hatalı politikalar, yetersiz eğitim, denetim ve hesap verebilirlik ve toplumla etkin bir şekilde toplumla ilişki kurulamamasından" kaynaklandığı da vurgulanıyor.

"Tavsiyeleri vakit kaybetmeden uygulayacağız"

Baltimore Belediye Başkanı Stephanie Rawlings-Blake raporda dile getirilen tavsiyelerin, vakit kaybedilmeden uygulanacağını söyledi.

Blake "Önümüzdeki bir kaç ay içinde şehrimizin, Polisimizin ve korudukları insanların iyiliği için değişim ve yeni bir kültür adına somut bir planı uygulamaya başlayacağız" dedi.

Görsel: Al Jazeera

Amerikan Adalet Bakanlığı daha önce de Chicago, Cleveland, Albuqurque ve Ferguson kentleri polis teşkilatları için benzer soruşturmalar açmıştı.

BBC Türkçe ve AJT

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir