Görüş Bildir
Haberler
ABD, Çin'in Uygurlara Yönelik Tutumu Nedeniyle Pekin Olimpiyatları'na Boykot Uygulayacak

ABD, Çin'in Uygurlara Yönelik Tutumu Nedeniyle Pekin Olimpiyatları'na Boykot Uygulayacak

Batuhan
07.12.2021 - 07:48

Beyaz Saray, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi ve diğer bölgelerdeki insan hakları ihlalleri nedeniyle Pekin Kış Olimpiyatları'na diplomatik boykot uygulanacağını açıkladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, düzenlediği günlük basın toplantısında, 'Çin'in Sincan'da işlediği insanlığa karşı suçlar ve diğer insan hakları ihlalleri nedeniyle 2022 Pekin Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'na hiçbir diplomatik ya da resmi heyet göndermeyeceğiz.' ifadesini kullandı.

Olimpiyatlara gidecek ABD'li sporculara desteklerinin tam olduğunu vurgulayan Psaki, ABD'nin insan haklarını korumak adına verdiği güçlü bir taahhüt olduğunun altını çizdi.

Psaki, Pekin Olimpiyatları'na yönelik bu boykotun diplomatik seviyede olduğunu ve sporcuları etkilemediğini ancak Çin'in insan hakları ihlallerine yönelik sert bir mesaj olduğunu söyledi.

Bu ay sonunda onaylanacak

Bu ay sonunda onaylanacak

Washington Post gazetesinin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı ve 16 Kasım'da yayımladığı haberinde, Biden ya da hükümet yetkililerinin, Pekin Kış Olimpiyatları'na katılmayarak insan hakları ihlalleri nedeniyle Çin'e diplomatik boykot uygulamayı planladığını öne sürmüştü.

Söz konusu kararın henüz resmileşmediğini aktaran kaynaklar, Biden'ın bu ay sonundan önce kararı onaylamasını beklediklerini belirtmişti.

Biden, 18 Kasım'da gazetecilere yaptığı açıklamada da olimpiyatlara diplomatik boykot düşündüklerini teyit etmişti.

Pekin Kış Olimpiyatları, 4-20 Şubat 2022'de Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenecek.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
1
1
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
nostradamus

ABD mi insan hakları savunucusu :) Çin'de Uygur Türklerine baskı yapıldığı falan koca bir palavra. ABD, Asya ülkelerini elindeki sözde insan hakları sopasıyl... Devamını Gör

Demir Cem

Ya bir siktir git dangalak mısın, dünyadan bir habersin.