AB'den Google'a 1.49 Milyar Euro Ceza: Gerekçe 'Piyasa Hakimiyetini Kötüye Kullanmak'

 > 
18PAYLAŞIM

Google'ın reklam hizmeti AdSense'de 'piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı' tespit edildi. Avrupa Birliği'nin Google'a yönelik rekor maddi yaptırımlarına bu sebeple bir yenisi daha eklendi ve şirket 1,49 milyar euro para cezasına çarptırıldı.

Google geçtiğimiz yıl 'piyasada haksız hakimiyet' nedeniyle cezaya çarptırılmıştı.

AB Komisyonu'ndan Google'a 5 Milyar Dolar Ceza: Gerekçe 'Piyasada Haksız Hakimiyet' - onedio.com
AB Komisyonu'ndan Google'a 5 Milyar Dolar Ceza: Gerekçe 'Piyasada Haksız Hakimiyet' - onedio.com

Bu sefer ise piyasadaki hakimiyetin kötüye kullanılması nedeniyle AB'den ceza geldi.

AA'nın aktardığı bilgiye göre, Avrupa Birliği (AB), Alphabet Inc.'ye ait Google'a, reklam hizmeti AdSense'de piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 1,49 milyar avro para cezası verdi.

Rakip sitelerin reklam vermesi engellenmiş.

Google'ın 3'üncü taraf internet siteleriyle imzaladığı sözleşmelerde kısıtlayıcı maddelere yer vererek, rakiplerinin bu internet sitelerine reklam vermelerini engellediğinin belirlendiği kaydedildi.

AB, bu durumun, AB 'antitröst' yasalarına göre illegal bir durum olduğunu kaydetti.

AB Rekabetten Sorumlu Komiseri Margrethe Vestager, "Google, üçüncü taraf web sitelerinde rekabet karşıtı kontrat kısıtlamaları uygulayarak, online arama reklamlarındaki hakimiyetini güçlendirdi ve kendisini rekabetçi baskıya karşı koruma altına aldı" dedi.

Google'ın Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Danışmanı Kent Walker'dan olayla ilgili açıklama geldi 👇

Walker, "Google, AB yasalarına uyumunu güçlendirmek için ürünlerinde kapsayıcı bir değişiklik yapmıştı ve yapmaya devam edecek" dedi.

Söz konusu rakam Google'a AB tarafından verilen 3'üncü en büyük ceza oldu. Şirket geçen yıl 5 milyar dolar, ondan bir yıl önce ise 2,4 milyar euro cezaya çarptırılmıştı. Söz konusu cezalar Google'ın arama sonuçlarını piyasa hakimiyetini kötüye kullanarak değiştirdiği iddiası ile verilmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir