96 Gündür Aralıksız Ayin Yapılıyordu: Hollanda'da Kiliseye Sığınan Ermeni Aile İçin İyi Haber Geldi

97PAYLAŞIM

Hollanda'da bir kiliseye sığınan Ermeni ailenin sınır dışı edilmesini engellemek için 96 gündür 24 saat boyunca yapılan ayinler hükümetin göç yasası kurallarında değişiklik yapılacağını açıklaması ile son buldu. 

Euronews'ten Gülsüm Alan'ın verdiği bilgiye göre,hükümet iltica talepleri kabul edilmeyen ancak Hollanda'da büyüyen 700 çocuğun dosyalarının yeniden inceleneceğini açıkladı. Kilise bu açıklamanın hemen ardından eylemlerine son verdiklerini duyurdu.

Protestan Bethel Kilisesi yetkilisi Theo Hettema "Siyasi anlaşma Ermeni asıllı Tamrazyan ailesinin Hollanda'da hayatını sürdürebilmesi için bir ümit ışığı sağlıyor" ifadelerine yer verdi.

650 din adamı gece gündüz ayin yaptı

Tamrazyan Ailesi fertleri

Hollanda'da ayin yapılırken polisin kiliseye girmesi yasak. Ermeni Tamrazyan ailesi iltica taleplerinin reddedilmesinin hemen ardından geçtiğimiz 26 Ekim tarihinde Lahey şehrindeki Protestan Bethel Kilisesi'ne sığındı. Ülkenin dört bir tarafından, ayrıca Almanya, Fransa ve Belçika'dan toplam 650 din adamı kilisenin kapılarını 24 saat açık tutarak ayin yaptı.

Siyasi gerekçelerle 2009 yılında Hollanda'ya sığındılar

Tamrazyan ailesi 2009 yılında Ermenistan'dan Hollanda'ya sığındı. Ailenin babası siyasi görüşleri nedeniyle tehdit altında olduğu gerekçesi ile Ermenistan'dan ayrıldı. Yıllar süren değerlendirmenin ardından Hollanda Tamrazyanlara sığınma hakkı verdi. Ancak Hollanda hükümeti daha sonra kararı bozdu.

Hollanda'ya sığınma talebinde bulunan Ermeni asıllı 5 kişilik Grigoryans ailesi ise Tamrazyan ailesi kadar şanslı değil. Zira geçtiğimiz hafta aile Ermenistan'a geri gönderildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir