Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

9 Maddede Barselona'yı Yöneten Baş Belası(!) Kadın Ada Colau

 > -
Abone ol

Bankaları işgal eden, eşitlik arayışı sebebiyle çevik kuvvet tarafından göz altına alınan Eski mülksüzleştirme aktivisti  Ada Colau, şimdi İspanya'nın ikinci büyük şehri Barselona'nın belediye başkanı.

Kaynak: http://www.buzzfeed.com/hayesbrown/barce...

1. 16 Haziran'da, Ada Colau İspanya'nın ikinci büyük şehri Barselona'nın belediye başkanı oldu. Şimdi de kafasında büyük planlar var.

2. 2008 ekonomik girdabı sırasında, İpotek Mağdurları Platformu (PAH) isimli mülksüzleştirme grubunun kurucularından, tanınmış aktivist Ada Colau 2011'de geri döndü.

3. Kriz İspanya'yı kötü vurmuştu. %26'lık işsizlik oranıyla, Yunanistan'ın birinci olduğu listede İspanya ikinci sırayı alıyordu. Borçlarını ödeyemeyen ve evlerine el konan insanların sayısı git gide artıyordu. 2012 sonu rakamlarına göre, ortalama 400,000 tahliye davası açılmıştı.

4. Ada Colau'nun yıldızı 2013 sırasında, çokça gündeme getirilen, bankacılara meydan okumayla parlamıştı. Parlamento savunmasında, İspanya Bankalar Birliği'nin kıdemli üyesine seslenmiş ve "Bu adam suçlu ve ona olduğu gibi davranılmalı" demişti.

5. İspanya'daki mülksizleştirme protestoları sırasında, farklı yerlerde çevik polis tarafından göz altına alınmıştı. (İspanya'nın konut kanunları son derece katı - mağdurlar hala ipotek bedellerini ve evlerini kaybettikten sonraki geç kalmış borçlarını ödemeye devam ediyorlar.)

6. Bu sene, Colau'nun ünü daha da arttı. Çünkü Barcelona en Comú (Barselona Kolektifi) adıyla bilenen koalisyonun lideri oldu. Ayrıca şehri uzun süredir yöneten baskıcı muhafazakâr iktidara meydan okudu.

7. Mayıs'taki yerel seçimlerde Colau'nun sol koalisyonu 41 sandalyeli Barselona meclisinde 11 sandalyeyi kazandı - bu sayı çoğunluk değil, ancak sürücü koltuğunda oturmaya yeterdi. Geçtiğimiz Cumartesi 41 yaşındaki eski aktivist resmi yeminini ederek Barselona'nın yeni belediye başkanı oldu.

8. İlk işi şu oldu: Kendisi ve destekçilerinin "acil plan" dedikleri, şehrin etrafındaki zor durumda olan bölgeleri tespit etmek için 30 mevki tayini çalışması.

9. Guardian'a göre "Belediye başkanı maaşı yıllık €140,000'dan €35,000'ya düşürülecek" ve "Bankacılar tahliyeleri durdurma ve boş evleri kendi deyimlerine göre kar edilebilecek yapılara dönüştürme yollarını tartışmak için toplantılara çağırılacaklar"

10. Biz de Barselona'nın ilk kadın belediye başkanı Ada Colau'yu buradan tebrik ediyoruz!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
koala-neco

ispanyollar tembel millet amk bizim gibi yatmayı çok seviyolar tabi kriz olur -.-

Görüş Bildir