Görüş Bildir
Haberler
8 Mart'ta Kadınlara Hakaret Eden İmama Ertelemeli Para Cezası

8 Mart'ta Kadınlara Hakaret Eden İmama Ertelemeli Para Cezası

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde 8 Mart 2013 yılındaki Dünya Kadınlar Günü'nde eylem yapan kadınlara hakaret eden imam Ali Arabacı'ya 8 yıl sonra 5 taksitle ödemek üzere 2 bin 180 lira para cezası verildi. Mahkeme daha sonra verilen para cezasının hükmün açıklanmasını geri bırakıldığını belirterek erteledi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Çaycuma ilçe merkezinde 2013 yılında 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle Eğitim-Sen Çaycuma Temsilciliği tarafından yürüyüş düzenlendi. Kadınların yürüyüşünün bir internet sitesinde yer alan haberine bir vatandaş, “8 Mart’ın KESK öncülüğünde Çaycuma’da bu kadar bu kadar etkili kutlanması ne kadar güzel. Çünkü Çaycuma’ya her türlü kötülüğü yaptılar da Çaycumalı kadınları eve hapsetmeyi başaramadılar, başaramayacaklar” diye yorum yaptı. 

İmam Ali Arabacı da bu vatandaşa cevap olarak, “Başını kumdan çıkart da Çaycuma’ya öyle bakmanı tavsiye ediyorum. Bak ki neler çıkacak. Kadınlar evde mi yoksa başkasının kucağında mı?” diye yazdı. Kadınlar da imamın bu yorumunu şikayet etti.

Yerel mahkemenin kararını Yargıtay bozdu

Yerel mahkemenin kararını Yargıtay bozdu

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre,vsesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret suçundan yargılanan İmam Arabacı, 2 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı Çaycuma Sulh Ceza Mahkemesi’nde 2015 yılında son kez hakim karşısına çıktı. Mahkeme, imam Arabacı hakkında beraat kararı verdi. Ancak şikayetçi olan 29 kadın yerel mahkemenin kararı için Yargıtay’a itiraz etti.

Para cezası verildi, ertelendi

Para cezası verildi, ertelendi
İçeriğin Devamı Aşağıda

Yargıtay 4. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı bozarak dosyayı geçen yıl geri gönderdi. Sulh Ceza Mahkemesi’nde yeniden yapılan yargılamalar neticesinde imam Arabacı’ya mahkeme, hakaret suçundan 109 gün hapis cezası verdi. 

Daha sonra bu cezayı günlüğü 20 liradan olmak üzere 5 eşit parçada ödenmek üzere 2 bin 180 lira para cezasına çevirdi. Mahkeme daha sonra verilen para cezasının da hükmün açıklanmasını geri bırakıldığını belirterek erteledi. İmam Ali Arabacı, 5 yıl içerinde her hangi bir suçtan ceza alırsa bu para cezasını da ödemek zorunda kalacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
37
18
5
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Melih Ugur Oktar

imama ertelemeli,vatandaşa katlamalı