Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

7 Gizli Anahtar ile Tüm İnterneti Kontrol Eden 14 Masonumsu İnsan

 > -

Bu hikaye bir Dan Brown kitabından fırlamış gibi fakat gerçek. Tüm internet, 7 gerçek anahtara sahip olan bu 14 kişi tarafından kontrol ediliyor.

The Guardian'dan James Ball'a, bu 14 kişi tarafından gerçekleştirilen ve 'Anahtar Merasimi' olarak bilinen toplantıyı gözlemleme imkanı verildi. İşte James'in gözlemleri;

Kaynak: http://www.businessinsider.com/the-inter...

1. Bu kişilerin düzenlediği toplantı, ICANN olarak bilinen derneğin bünyesinde gerçekleştiriliyor.

2. ICANN internet siteleri ve bilgisayarlar için bir takım numaralar tahsis ediyor ve bu numaraları hepimizin bildiği internet adreslerine çeviriyor. Bilgisayarlar rakamları kullanıyor, insanlar isimleri.

3. Eğer birisi ICANN'ın veri tabanını ele geçirirse, bütün interneti kontrol edebilir. Örneğin bu kişi size sahte banka adresleri göndererek bu adrese girdiğiniz bilgileri kolayca çalabilir.

4. Ele geçirilme tehlikesinin olduğunu gören ICANN, bu tehlikeyi en aza indirgemek için bir çözüm buldu. 'Anahtar sahibi' olarak seçilen 7 kişinin her birine gerçek bir anahtar verildi. Anahtar sahiplerini desteklemeleri adına 7 farklı 'destekçi' de seçildikten sonra, 14 kişilik ekip tamamlanmış oldu.

5. Bu anahtarlar dünyanın farklı yerlerinde bulunan kasaları açıyor. Bu gizli kasaların içerisinde özel bir teknoloji ile hazırlanmış 7 farklı kart anahtarı bulunuyor. Eğer bu 7 kart anahtar bir araya gelirse 'Asıl Anahtar' elde ediliyor ve asıl anahtarın içerdiği bilgisayar kodları ve şifrelerle ICANN'ın veri tabanına ulaşılabiliyor.

6. 2010 yılından bu yana, senede 4 kez olmak üzere, yedi anahtar sahibi bir araya geliyor ve Asıl Anahtar için yeni şifreler üretiyorlar.

7. Anahtar merasimlerinde üst düzey güvenlik önlemleri alınıyor çünkü bu törenler, seçilmiş 7 kişinin bir araya geldiği tek anlar. Eğer bir saldırı gerçekleşir ve 7 anahtar birilerinin eline geçerse, bu kişiler Asıl Anahtarı elde ederek tüm interneti kontrol altına alabilir.

8. 14 kişilik grubun her bir üyesi, merasimin gerçekleştirildiği odayı tek başına terk ediyor ve ilerleyen saatlerde, adresi gizli tutulan bir yerde buluşularak hep beraber yemek yeniliyor.

9. 2010 yılında gerçekleştirilen ilk anahtar merasiminden görüntüler:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feyk

One Key to rule them all, One Key to find them, One Key to bring them all and in the darkness bind them In the Land of ICANN where the Shadows lie.

bugra-han-koca

prison break'teki scylla olayına dönmüş

ummuhan.k.unsal

3 yüzük elflere, 7 yüzük cücelere, 9 yüzük insanlara ve onları yöneten tek yüzük Sauron'a... 7 anahtar 'a hükmeden tek bir anahtar var mı ki?

onedemiyoki

Türk varmış birde Mehmet :) Masonumsu Türk :))))

stryker44

film olurmuş aslında bundan :)

Görüş Bildir