7 Aylık Bebekler Tecavüze Uğruyor: Sierra Leone'de Cinsel Saldırılara Karşı Acil Durum İlan Edildi

 > -

Batı Afrika ülkelerinden Sierra Leone'de, artan taciz ve tecavüz vakaları ile cinsiyet temelli şiddet nedeniyle ulusal çapta acil durum ilan edildi. Ülkede geçen yıl kayıt altına alınan taciz ve tecavüz vakaları önceki yıla göre iki katına çıkmıştı.

En son amcası tarafından tecavüz edilmesinin ardından felç kalan 5 yaşındaki kız çocuğu ülkede büyük tepkilere neden olmuştu.

Sierra Leone Devlet Başkanı Julius Maada Bio, bugün yaptığı konuşmada ülkede son zamanlarda artan taciz ve tecavüz nedeniyle acil durum ilan ettiğini açıkladı. Geçen yıla göre iki katına çıkan taciz ve tecavüz vakaların üçte birinde çocuklar hedef alınıyor.

Başkan yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi

Devlet başkanı Bio, acil durum ilanının yanı sıra bu tür saldırılara verilen 15 yıl hapis cezasının ömür boyu hapis cezasına yükseltileceğini açıkladı. Bio, hastanelerin de saldırılara maruz kalanlara bedava hizmet vereceğini belirtti.

Psikolojik travma geçirenler için özel bir telefon hattı ile birlikte davaların daha hızlı görülmesi için görevlendirilecek hakimler tayin edileceğini ve güvenlik güçleri içinde bu sorunlara odaklanacak yeni bir ünitenin kurulacağını da dile getirdi.

Polis istatistiklerine göre son bir yılda cinsel şiddet vakaları ikiye katlandı. 2017'de kayıtlara geçen en az 4 bin vaka varken bu sayı geçen yıl 8 bin 500'e çıktı.

2018'in son günlerinde tecavüze uğrayan 5 yaşındaki bir kız çocuğunun omurgası kırılmıştı

2018'in son günlerinde 5 yaşındaki bir kız çocuğunun tecavüze uğraması nedeniyle omurgasının zedelenip felç kalması ve bir daha yürüyememe ihtimalinin ortaya çıkması ülke ve uluslararası kamuoyunu derinden sarsmıştı. Yardım derneklerinin yaptığı son araştırma da ülkedeki durumun ne kadar vahim olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Rainbo Initiative adlı kuruluş, bu tür saldırılara maruz kalan 30 bin kız çocuğu ve kadının yüzde 93'ünün 17 yaşını doldurmadığını raporunda belirtti. Bazı bebeklerin ise bu tür saldırılara sadece 7 aylıkken uğradığı da araştırmanın en çarpıcı tespitlerinden biriydi.

Tecavüz mağdurları, ülkede yaygın olan HIV gibi cinsel yolla bulaşan virüslere de maruz kalıyor.

Öte yandan Rainbo Initiative, sivil toplum kuruluşlarına başvuran 3.137 vakadan sadece yüzde 1.2'sinin cezaya çarptırıldığına dikkat çekiyor. Ayrıca 600'den fazla mağdurun hamile kaldığı, 7'si HIV olmak üzere 2 bin 404'ünün ise cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklara yakalandığını belirtiyor.

Kurbanların gerçek sayısı resmi kayıtlara yansıyanlardan daha fazla

Ülkenin First Lady'si Fatima Bio da, çoğu taciz ve tecavüz vakasının polise bildirilmemesi nedeniyle kurbanların gerçek sayısının çok daha fazla olduğunu söyledi. Bio, başkent Freetown'da defalarca tecavüze uğramış bir Ebola hastasıyla görüştükten sonra "Şu andan itibaren geçerli olmak üzere çocuklara yönelik saldırılar ömür boyu hapisle cezalandırılacak" dedi ve ekledi:

"Bazı ailelerde cinsel şiddete karşı sessiz kalma kültürü var, bu durum da mağdurları daha da travmatize ediyor. Artık bir ulus olarak bu belaya karşı ayaklanmamızın zamanı geldi."

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir