Görüş Bildir

68 Gün Oruç Tutan Kız Çocuğu Hayatını Kaybetti

Anasayfa > Gündem

Hindistan'da ilginç bir ölüm vak'ası yaşandı. Gelenekleri arasında uzun süreli oruç bulunan Jain topluluğuna mensup kız çocuğu, 68 gün sürdürdüğü oruç nedeniyle hayatını kaybetti.

Deutsche Welle'de yer alan habere göre; Hindistan'ın Haydarabad kentinde 13 yaşındaki Aradhana Samdariya, 68 gün oruç tuttuktan sonra kalbinin durması sonucu hayatını kaybetti. Polis, kızları açlıktan ölen aile hakkında soruşturma başlattı.

Alman DPA ajansına bilgi veren polis yetkilisi, 'Pazar günü ailesine karşı suç teşkil eden adam öldürme suçlamasıyla soruşturma başlattık. Ailenin bir zorlaması var mı bunu incelemek zorundayız' dedi.

Hindistan'ın 1 milyar 250 milyonluk nüfusunun yüzde 1'i Jainizm'e inanıyor

Hindistan'ın 1 milyar 250 milyonluk nüfusunun yüzde 1'i Jainizm'e inanıyor

Oruç tutmak, sıkı bir disiplin içeren, şiddet karşıtı antik bir dini takip eden Hindistan'ın Jain azınlığı içinde bir gelenek.

Aradhana'nın ailesi, kızlarının bir Jain rahibesi olmak istediğini söyledi

Aradhana'nın ailesi, kızlarının bir Jain rahibesi olmak istediğini söyledi

Bu nedenle ona 7 hafta oruç tutma izni verdiklerini ancak kızın oruç tutmayı bırakmayı reddettiğini, 17 gün daha kaynamış su içerek oruca devam ettiğini savundu.

Baba Lakshmichand Samdariya yerel bir televizyona yaptığı açıklamada, 'Oruç için izin istedi. 51 gün sonra durmasını istedik ancak bırakmadı. Orucu gönüllüydü. Kimse onu zorlamadı' şeklinde konuştu.

Aktivistler ise genç kızın ölümüne engel olunmadığı için aileyi suçluyor

Pek çok Hintli, sosyal medyada Rao'nun görüşlerini savundu. Aileyi dini fanatizmi teşvik etmekle suçladılar.

Aile yargılanırsa 10 yıla kadar hapis cezası alabilir. Bir eyalet mahkemesi Jain topluluğu içindeki uzun süreli orucu intihara eşdeğer olduğu gerekçesiyle bir dönem yasaklasa da Hindistan Yüksek Mahkemesi, bu kararı dini özgürlükleri gerekçe göstererek bozdu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
351
228
143
40
22
21
8
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?