50 Yıldır Çözülemeyen Matematik Problemini Bir Haftadan Kısa Sürede Çözen Öğrencinin Hikâyesi Size İlham Olacak!

71PAYLAŞIM

Zoru üç gün içinde hallederiz, imkansızı başarmak da en fazla bir hafta sürer diyen bir genç dimağı satırlarımıza taşıyoruz bugün...

ABD'de Lisa Piccirillo isimli bir doktora öğrencisi, 50 yıl boyunca çözülemeyen "Conway Düğümü" problemini kısa sürede çözmeyi başardı.

İlk kez 2018’de katıldığı bir seminerde duyduğu problemi 'boş vakitlerinde' çözmeye başlayan Piccirillo’nun problemi çözmesi bir haftasını bile almadı.

Teksas Üniversitesi’ndeki hocalarından Prof. Cameron Gordon’a 50 yıldır çözülemeyen problemle ilgili yaptığı hesaplamalardan rahat bir tavırla bahsedince adeta hocasının gazabına uğramış Piccirillo.

E hocası da pek haksız sayılmaz hani...

Profesörün tepkisini, “Bana birdenbire ‘neden heyecanlı değilsin’ diye bağırdı, resmen çılgına dönmüştü.” şeklinde aktaran Piccirillo’nun yerinde biz olsak, çoktan zılgıtlar eşliğinde başarımızı herkese duyurmuştuk!

Conway Düğümü problemi, geçtiğimiz aylarda Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden İngiliz matematikçi John Horton Conway tarafından ortaya atılmıştı.

Piccirillo ise bu problemle 2018 yılında katıldığı bir seminerde tanışma şansı buldu. Sonrası malumunuz…

Kendisinin bu başarısı elbette karşılıksız kalmadı ve çalışması Annals of Mathematics adlı bilim dergisinde yayımlandıktan sonra en köklü üniversitelerden biri olan MIT’de öğretim üyeliği görevine getirildi.

Peki, 50 yıldır pek çok matematikçinin üzerinde çalıştığı ancak bir türlü sonuca ulaştıramadığı bu problemi bir doktora öğrencisi nasıl çözebildi?

Kendisi, bunun için ‘kardeş düğüm’ olarak bilinen bir metot geliştirerek problemi çözmeyi başardı. Üstelik hocalarının söylediğine göre düğüm teorisi ve doğrusal cebir harici ileri bir eğitime de sahip olmadan… 

Hobi niyetine uğraştığı bir problem Piccirillo’ya beklenmedik bir prestij getirdi, biz de bu sayede genç bir dehayı tanımış olduk. Umarız, bu hikâye imkansız denilen şeylere bakış açınızı değiştirmenizde yardımcı olur. 

Gerçi Piccirillo’yu bir de bizim YKS sorularında görmek lazım, bakalım aynı başarıyı gösterebilecek mi?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir👇

40 Yıl Düşünsek Aklımıza Gelmezdi: Uzmanlara Göre Koronavirüs Salgını Dünyayı Asteroit Tehdidine Karşı Hazırlıyor - onedio.com
40 Yıl Düşünsek Aklımıza Gelmezdi: Uzmanlara Göre Koronavirüs Salgını Dünyayı Asteroit Tehdidine Karşı Hazırlıyor - onedio.com
Okuduğunuz An Size İçten İçe "Keşke Bunu Önceden Bilseymişim!" Diye Veryansın Ettirecek 13 Psikolojik Taktik - onedio.com
Okuduğunuz An Size İçten İçe "Keşke Bunu Önceden Bilseymişim!" Diye Veryansın Ettirecek 13 Psikolojik Taktik - onedio.com
Okuduktan Sonra Hayatınızda Bir Çığır Açmasa Bile En Azından Öğrenme Açlığınızı Doyuracak 13 Bilgi - onedio.com
Okuduktan Sonra Hayatınızda Bir Çığır Açmasa Bile En Azından Öğrenme Açlığınızı Doyuracak 13 Bilgi - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
culog

Soru ne ve çözüm teknikleri ne.Tamam belki anlamayacağım ben ama anlaması için örnek olacak arkadaşlar vardır. Sadece övmek için mi bu galeri.Ne yaptığını da görseydik.Bari makalenin bir linki olsaydı.

Gizli Kullanıcı

Bizde olsa, "senin bildiğin kadarını biz unuttuk, nah çözersin naaaah, kafam girsin sana" der, zavallıyı savuștururlardı.

feyk

cozulemeyen problemler farkli bakis acisi ister, cogu zamanda deha budur. dunyada zeki insan cok, iq testlerinde einstein'a fark atan insanlar var ama pek azi dunyayi degistiren isler ortaya koyabiliyor.

bs83

şerefsizim benim aklıma gelmişti

alexvurdugololdu

Bu problem Kapalicarsiya gelmemis, gelseydi cozumu yarim saati almazdi

Görüş Bildir