Okuduktan Sonra Hayatınızda Bir Çığır Açmasa Bile En Azından Öğrenme Açlığınızı Doyuracak 13 Bilgi

275PAYLAŞIM

Bu bilgileri öğrendikten sonra muhtemelen hayatınızda hiçbir şey değişmeyecek...

1. 1908'de New Yorklu Katie Mulcahey bir duvara dayanıp sigara yaktığı için tutuklandı. O dönemler kadınların halka açık yerlerde sigara içmesini yasaklayan bir şehir kanunu vardı.

Bölge mahkemesinde yapılan duruşmada Katie Mulcahey, halka açık yerde sigara içtiği için beş dolar para cezasına çarptırıldı. İki hafta sonra ise Sullivan yönetmeliği belediye başkanı tarafından veto edildi.

2. 'Deli Petro' olarak da bilinen Çar I. Petro, karısı ve onun aşığını idam ettirdikten sonra kesik başlarını alkolle dolu kavanozların içerisine koydurmuş ve karısının odasında saklamıştı.

3. Amerika Birleşik Devletleri'nin 37'nci Başkanı Richard Nixon, çok yetenekli bir müzisyendi ve toplamda beş enstrüman çalabiliyordu: piyano, saksafon, klarnet, akordeon ve keman.

4. Napoléon Bonaparte, en tuhaf yenilgilerinden birini 'tavşanlara' karşı almıştı. İmparator, bir gün kendisi ve adamları için bir tavşan avı yapılmasını istedi ve bunun için yaklaşık 3 bin tavşan toplandı.

Tavşanlar kafeslerinden salındığında ise av olmak yerine bir anda avcıya dönüşerek Napolyon ve adamlarına saldırdı.

5. Kaşif Kristof Kolomb şu anki Amerika Birleşik Devletleri'nin ana karasını keşfetmemişti. Onun ulaştığı asıl bölge, Karayipler'in kıyı şeridiydi.

6. Topuklu ayakkabılar, kadınlardan önce erkekler tarafından giyilmekteydi. Kadınların topuklu ayakkabı giymeye başlama sebebiyse daha erkeksi görünmek istemeleriydi.

7. "Barbar" kelimesinin kökeni Antik Yunan'a dayanıyor. O dönemin insanları, Yunancanın dışında bütün dillerin "bar bar bar" şeklinde duyulduğunu ifade ediyorlardı.

Yani onlara göre Yunanca dışındaki diller Barbarca idi.

8. Batı Amerika'da kovboylar 'kovboy şapkası' olarak bilinen şapkayı takmıyordu. O zamanların tercihi, genel olarak melon şapkalardı.

Kovboy şapkaları Amerikan İç Savaşı sonrasındaki ağır pazarlama taktiklerinden sonra değişmişti.

9. Büyük İskender yetenekli bir müzisyen ve iyi bir konuşmacıydı ama aynı zamanda bir alkol bağımlısıydı. Neredeyse 15 yıl süren fetihleri sırasında da hiçbir savaşı kaybetmedi.

10. Büyük İskender'in ölüm nedeni ise antik dünyanın en büyük gizemlerinden biri olmaya devam ediyor. Bununla ilgili pek çok teori olsa da hala kesin bir sonuca varılabilmiş değil.

MÖ. 323’te Babil’de II. Nabukadnezar’ın sarayında verdiği partide bir kadeh şarap içtikten sonra hastalanan İskender, sadece iki hafta sonra, henüz 32 yaşındayken hayatını kaybetti.

11. Eski Roma toplumunda "parasitus" olarak bilinen bir yaşam tarzı mevcuttu. Bu insanlar tamamen başkalarının üzerinden yaşamlarını sürdürüyor, karşılığında onlara övgüler yağdırıyor, ufak hizmetlerini üstlenip aşağılanmayı sineye çekiyorlardı.

12. Eski Roma İmparatoru Vespasianus, ileri derece ishalden dolayı hayatını kaybetti. Vespasianus'un son sözleri ise oldukça ilginçti: "Sanırım Tanrı’ya dönüşüyorum."

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kendineassassin

#11 sanki bi' yerlerden tanıdık geliyor ama ner'den??

halil-degerli

Komiser Colombo.... Pardesüsü...

jascharr

#7 yanlış sayın editör.. barbar helen değil, latin diline aittir. latince barba sakal, barbar sakallı demektir(bkz hızır reis a.k.a. barba-rossa ani kızıl-sakal). dönemin roma imparatorluğunun sınırlarına yağmacı saldırılar düzenleyen anglo-saksonlara, uzun ve karmașık sakallarından dolayı bu isim verilmiştir. saygılar

looktothetabela

Boş verin Çağrı Bey. Yanlış bilsinler. Sonra tanınmadıkları ortamlarda da böyle konuşsunlar rezil olsunlar. Ben bazen birisine soruyorum neyin ne olduğunu. Sonra hava atarak yanlış cevap verdiğinde ispat ederek ağlatıyorum.

truthorwhatever

#11 'parasitus' demek hmmm... Akkardeşlerimizin tarihine dair yeni bilgiler öğreniyoruz her gün.

feyk

#12 olmeden once soylenen sozlerde favorim imparator septimius severus'dur: "dun herseydim, bugun hicbir sey". durumu daha iyi izah eden bir soz olamaz. dun dunyanin 4de 1inin taptigi tanri imparatordu, bugun isimini bilen kac kisi bulabilirsin.

Görüş Bildir