43 Gündür Firariydi: Hasan Akar 'Atatürk'ün Hatırasına Alenen Hakaret'ten Tutuklandı

 > 
414PAYLAŞIM

"Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret etme" ve "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlarından hakkında yakalama kararı bulunan Hasan Akar, bugün  Bakırköy Adliyesi'ne gelerek teslim oldu. Hâkim karşısına çıkan Akar savunmasında "Atatürk ile ilgili üslubum yanlıştı. Bilerek böyle bir suç işlemedim" dedi ve beraatini istedi. Mahkeme Hasan Akar'ın tutuklanmasına karar verdi...

İnternette yayınlanan bir videoda Atatürk'e ve annesi Zübeyde Hanım'a hakaretler ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılmıştı.

Hakkında yakalama kararı çıkartılan ve 43 gündür firari olan Akar, duruşma günü teslim oldu.

Yargılanmasına bugün Bakırköy 18'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlanan Hasan Akar tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Hâkim karşısına çıkan Hasan Akar, hakkındaki suçlamalara karşı savunmasını yaptı. Hasan Akar, ev ortamında kendisine bir gencin soru sorduğunu ve soru üzerine okuduğu kitaplardaki bilgileri naklettiğini söyledi. Söz konusu alıntı yaptığı kitapların isimlerini tek tek söyleyen Akar, "Ben de o anda ihtiyari ve irademin dışında dini hassasiyetimle söyledim. Bazı kitaplar böyle olduğu için nakil yaptım. Atatürk ile ilgili üslubum yanlıştı. Bilerek böyle bir suç işlemedim" dedi ve beraatini istedi.

Mahkeme de suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu ve kaçma şüphesini de göz önünde bulundurarak Hasan Akar'ın tutuklanmasına karar verdi. Hasan Akar adliyedeki işlemlerinin ardından cezaevine gönderildi.

Akar’ın "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" ve "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlarından toplam 2,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapsi talep ediliyor.

Hakaretler Sürüyor: Atatürk ve Annesi Zübeyde Hanım'a Yönelik Skandal Sözler - onedio.com
Hakaretler Sürüyor: Atatürk ve Annesi Zübeyde Hanım'a Yönelik Skandal Sözler - onedio.com

Akar'ın tutuklanması sosyal medyanın gündeminde 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir