Görüş Bildir
Haberler
3D Yazıcıyla Karbon Fiber ve Plastikten Üretilen Shelby Cobra

3D Yazıcıyla Karbon Fiber ve Plastikten Üretilen Shelby Cobra

Batuhan
06.05.2015 - 10:16
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Otomobillerin tasarımını gerçek hayata geçirmek oldukça zorlu oluyor. Prototipleri geliştirmek için uzun zaman harcanması gerekiyor. Ayrıca geliştirilen modellerde ufak bir değişiklik yapılmak istendiğinde tüm prototipi sil baştan hazırlamak gerekebiliyor. 3D yazıcıyla üretilen ve Shelby Cobra ile birebir aynı tasarıma sahip olan otomobil, 3D yazıcılarla otomobil üretiminin çok daha kolaylaşacağının sinyallerini veriyor.

Amerika’da bulunan Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı ‘nda geliştirilen Shelby Cobra’nın 3D teknolojisi kullanılarak karbon fiber takviyeli plastik malzemeden üretildiği dile getiriliyor. Daha sonrasında ise otomobilin içerisine elektrik motoru ilave edildiği ifade ediliyor.

3D yazıcı ile neler yapılabileceğinin gösterilmesi amacıyla geliştirilen otomobil, prototip sürecinin 3D yazıcıılar ile çok daha hızlanabileceğini gözler önüne seriyor. Oak Ridge’in iddiasına göre bu şekilde üretim gerçekleştirildiğinde enerji konusunda da önemli ölçüde tasarruf elde ediliyor. Ayrıca çarpışma hasarını absorbe eden parçaların 3D yazıcı aracılığıyla gövdeye eklenebileceğine dikkat çekiliyor.

Oak Ridge’in geliştirdiği otomobili satın almak maalesef mümkün değil. Ancak bir diğer yandan Local Motors tarafından tamamen 3D yazıcıyla geliştirilen Strati isimli otomobilin sokaklara çıkmasına ise çok az kaldı. Eğer gerekli izinler alınabilirse otomobilin önümüzdeki aylarda satışa sunulması bekleniyor.

LOG

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam