Görüş Bildir

3D Yazıcıyla Karbon Fiber ve Plastikten Üretilen Shelby Cobra

Haberler
> 3D Yazıcıyla Karbon Fiber ve Plastikten Üretilen Shelby Cobra

Otomobillerin tasarımını gerçek hayata geçirmek oldukça zorlu oluyor. Prototipleri geliştirmek için uzun zaman harcanması gerekiyor. Ayrıca geliştirilen modellerde ufak bir değişiklik yapılmak istendiğinde tüm prototipi sil baştan hazırlamak gerekebiliyor. 3D yazıcıyla üretilen ve Shelby Cobra ile birebir aynı tasarıma sahip olan otomobil, 3D yazıcılarla otomobil üretiminin çok daha kolaylaşacağının sinyallerini veriyor.

Amerika’da bulunan Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı ‘nda geliştirilen Shelby Cobra’nın 3D teknolojisi kullanılarak karbon fiber takviyeli plastik malzemeden üretildiği dile getiriliyor. Daha sonrasında ise otomobilin içerisine elektrik motoru ilave edildiği ifade ediliyor.

3D yazıcı ile neler yapılabileceğinin gösterilmesi amacıyla geliştirilen otomobil, prototip sürecinin 3D yazıcıılar ile çok daha hızlanabileceğini gözler önüne seriyor. Oak Ridge’in iddiasına göre bu şekilde üretim gerçekleştirildiğinde enerji konusunda da önemli ölçüde tasarruf elde ediliyor. Ayrıca çarpışma hasarını absorbe eden parçaların 3D yazıcı aracılığıyla gövdeye eklenebileceğine dikkat çekiliyor.

Oak Ridge’in geliştirdiği otomobili satın almak maalesef mümkün değil. Ancak bir diğer yandan Local Motors tarafından tamamen 3D yazıcıyla geliştirilen Strati isimli otomobilin sokaklara çıkmasına ise çok az kaldı. Eğer gerekli izinler alınabilirse otomobilin önümüzdeki aylarda satışa sunulması bekleniyor.

LOG

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
feyk

bir sonraki sanayi devrimi 3d printerlar olcak gibi. uretim anlayisini ve seklini kokunden degistirecek. dolayisiyla insanlarin yasam sekillerinide.

KOVALA NEJDET

nereye gidiyo lan bu teknoloji, gelecekte çocuğu da printerden çıkaracaz desene, yolla ordan maviş bi sarışın -.-

Patrick Star

http://i.imgur.com/JV7Yhgh.jpg korsana yeni bir boyut gelecek