Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

39 Gazeteye 'Savcı Kiraz' Cezası

 > 
7PAYLAŞIM

Basın İlan Kurumunun (BİK) İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın hayatını kaybettiği ve onu rehin alan iki eylemcinin öldürüldüğü olaya ilişkin fotoğrafları yayımlayan 39 gazete hakkında 1 ile 12 gün arasında ilan kesme cezası uygulanmasına karar verdi.

AA’da yer alan habere göre BİK Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Adnan Ertem , Savcı Kiraz'ın rehin alınmasıyla ilgili görüntüleri yayımlayan gazetelere cezai işlem uygulanmasına dair karar alındığını söyledi.

"Çağlayan Adliyesinde yaşanan olayla alakalı herhangi bir şikayet beklemeksizin, resen harekete geçtik. Bu olayı haberleştiren gazetelerle alakalı işlem tesis edilmesi yönünde olayın yaşandığı tarihten sonra süreci başlattık. Söz konusu gazetelerden 36'sı savunmasını verdi, üçü de savunma hakkından feragat etti. Biz de bu çerçevede bunu terör örgütünün propagandası mahiyetinde gördük. İnternet ve sosyal medya için bir şey yapamıyoruz ama yazılı basında bununla alakalı fotoğrafları, terör örgütünün propagandası olarak değerlendirdik ve bazı gazetelere cezai işlem uygulanmasına dair karar verdik. Aslında basın ahlak esasları bağlamında, 'suçu tahrik ve teşvik etmek ve küçüklerin, gençlerin kişiliklerinin gelişmesini olumsuz etkileyecek yayın yapılamaması' ilkesini de ihlal gördüğümüzden işlem tesis ettik ve bir karar verdik."

Dr. Ertem DHKP-C bayraklarını yayınlayanlara daha fazla ceza verdiklerini, haberin manşette, birinci sayfada ya da iç sayfada yer verilmesinin de cezaları etkilediğini söyledi.

AA & Bianet

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir