Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

32 Sinema Yapım Şirketinin İnsanda Film İzleme İsteği Uyandıran Intro'ları

Sanat-
Abone ol

Patlamış mısırları hazırlayıp koltuğumuza kurulduğumuzda yapım şirketlerinin intro'ları ekranda belirmeye başlar ve filmin heyecanına kendimizi hazırlarız. Peki, bu yapım şirketleri nedir, ne zaman kurulmuştur, en bilindikleri hangileridir? Bunları hatırlarken fena halde film izleme isteğiniz uyanabilir. 😌

1. Warner Bros.

Warner Brothers veya kısaca Warner Bros. dünyanın en büyük film yapım ve TV yayın şirketlerinden biri. 1923 yılında kuruldu. 'İkaz edici biraderler' anlamındadır. Sinema dışında çizgi film açılışlarında da sık sık gördüğümüz bir logo. DC Comics'in de sahibidir.

2. Bad Robot Productions

1998 yılında kurulan Bad Robot Productions, J. J. Abrams tarafından kurulan bir yapım şirketi. Televizyon dizileri Alias, Lost, Fringe ve sinemada Star Trek, Cloverfield gibi yapımlar ile biliniyor.

3. Paramount Pictures

1914'te New York'ta kurulan film yapım ve dağıtım şirketi şu anda sinema endüstrisinin en önemli şirketleri arasında. İlk kurulduğu yıllarda burjuvaya hitap etmesiyle biliniyordu.

4. Marvel

Film yapım şirketi olarak 1981'de kuruldu ve Marvel karakteri olan süper kahraman filmlerinin açılışından aşinayız.

5. Metro-Goldwyn-Mayer

1924'te kurulan Metro-Goldwyn-Mayer, Inc., (MGM) sessiz film döneminin sonundan II. Dünya Savaşı'na kadarki süreçte sağladığı imkanlar ile Hollywood'daki en önemli film stüdyosu olmuştur. Kükreyen aslan sembolü ise ikonikleşmiş durumda.

6. Walt Disney Pictures

Walt Disney Pictures, 1983 yılında bir taşeron şirket olarak kuruldu. Amacı, 1954 yılından beri Disney'in yayınladığı çocuk filmlerini bünyesinde barındırmaktı. Daha sonra yaş ortalamasını daha da genelleyerek önemli şirketler arasındaki yerini aldı.

"Hayal kurabilirsiniz, onu gerçekleştirebilirsiniz. Her şeyin bir fareyle başladığını asla unutmayın." - Walt Disney

7. TriStar Pictures

1982'de kurulan şirket daha sonra Sony'nin bünyesine girdi. Terminator, Jumanji gibi ünlü filmlerde imzası bulunuyor. Özellikle 80'ler ve 90'lar filmlerinde sıkça görülen bir logo.

8. New Line Cinema

New Line Cinema, 1967 yılında kurulmuş olan, saygın bir Amerikan film stüdyosu. Başlangıçta işe bir bağımsız film stüdyosu olarak başlasa da, şirket 1996 yılında Time Warner'ın bir yan kuruluşu haline geldi. Yüzüklerin Efendisi serisinin yapımını ve dağıtımını üstlenen şirkettir.

9. Spyglass Entertainment

1998 yılında kurulan ve günümüzde film piyasasında önemli bir yeri olan şirketler arasında.

10. Pixar: Animation Studios

Pixar Animasyon Stüdyoları, Kaliforniya merkezli CGI animasyon yapım şirketi. 1986'da kurulan stüdyo, animasyon filmler konusunda zirvede yer alıyor.

11. Castle Rock Entertainment

1987'de kurulan şirket, adını Stephen King romanlarında geçen hayali coğrafi bölgeden alıyor. Yazarın romanlarının sinemaya uyarlanmasını bu şirkete borçluyuz. Esaretin Bedeli, Yeşil Yol, Misery filmlerini çıkaran şirkettir.

12. Miramax Films

Miramax Films, 1979'da New York'ta kurulmuş olan film yapım şirketidir. 1993 yılında The Walt Disney Company tarafından satın alınıncaya kadar önemli bağımsız filmler üretmiştir. Şirketin önemli başarı yakalamış filmleri arasında Reservoir Dogs, Pulp Fiction gibi filmler bulunuyor.

13. Jerry Bruckheimer Films

1972'de yapımcı Jerry Bruckheimer tarafından kuruldu ve Karayip Korsanları serisi en önemli işleri arasında.

14. Summit Entertainment

Summit Entertainment 1991'de kuruldu ve Alacakaranlık, Uyumsuz serileri ile tanınıyor.

15. Lionsgate Entertainment

1997'de kurulan şirket kısa sürede önemli şirketler arasındaki yerini aldı. Daha çok korku filmleriyle biliniyor. Oscarlı Crash filmine yapımcılık yaparak heykelciği kazanmıştı.

16. Regency Enterprises

1982'de kurulan şirket genellikle Warner Bros. ile çalışır. Son zamanlarda Birdman ve 12 Yıllık Esaret gibi ödüllü filmlerde imzası var. Geçmişten ise Fight Club'ta imzası bulunuyor.

17. DreamWorks

Dreamworks SKG; David Geffen, Jeffrey Katzenberg ve Steven Spielberg'in birleşerek kurduğu bir şirket. 2006'da satıldı. Dreamworks SKG'deki SKG'nin açılımı; Spielberg, Katzenberg ve Geffen'dır. Intro müziği James Horner imzası taşıyor.

18. Focus Features

2002'de kurulan şirket, daha çok romantik filmlere ağırlık veriyor. Sil Baştan, Aşk ve Gurur, Brokeback Mountain önemli filmleri arasında.

19. Hollywood Pictures

1989'da Walt Disney çatısı altında kuruldu. 90'lar filmlerinde önemli bir yeri vardır. Bilindik filmlerinden biri: Altıncı His

20. Columbia Pictures

1924 yılında kurulan şirket, MGM ile birlikte Amerika'nın beşinci eski film şirketidir. 1989'da satıldığından itibaren Sony'nin bir parçası.

21. Lucasfilm

Lucasfilm Limited, George Lucas tarafından 1971 yılında Kaliforniya'da kuruldu. Lucas ayrıca şirketin başkanıdır. Star Wars ve Indiana Jones serileriyle tanıyoruz.

22. EuropaCorp

Luc Besson'ın 2000'de kurduğu Fransız yapım ve dağıtım şirketidir. Lucy, Taken, Taşıyıcı gibi filmlerle tanıyoruz.

23. Fida Film

1965'ten bu yana sinema sektörünün içinde olan Türk şirketi, 2014 yılında Tiglon ile birlikte iflas etmiştir.

24. Touchstone Pictures

1984'te kurulan şirket, Disney'in çatısı altındadır. İsminin anlamı ise 'mihenk taşı'dır.  Disney, 'Disney filmi' denilemeyecek filmleri buradan piyasaya sürüyor.

25. 20th Century Fox

1935'te kurulan şirket, bugün dünyanın en büyük film yapım şirketleri arasında. Fox televizyonunun bir parçası.

26. Lakeshore Entertainment

1994'te kurulan yapım şirketi. Bilindik eserleri arasında Karanlıklar Ülkesi serisi bulunuyor.

27. Twisted Pictures

2002'de kurulan şirket, özellikle korku filmleriyle biliniyor. Testere serisi de bunlardan biri.

28. Özen Film

1941 yılında kurulan Türk şirketi, o günden bugüne ülkemizdeki en önemli yapım ve dağıtım şirketleri arasında.

29. Legendary Pictures

2000 yılında kurulan şirket, görseli efekti bol, yüksek bütçeli filmleriyle biliniyor. Şu anda en çok merak edilen filmi Warcraft.

30. Syncopy

Syncopy; yapımcı, senarist ve yönetmen Christopher Nolan ve Emma Thomas'ın sahibi olduğu film şirketi. 2001 yılında kuruldu. Şirket adını tıp terimi 'senkop'tan alır, şuur kaybı anlamına gelir.

31. Ghost House Pictures

Intro'sundan da belli ettiği gibi sadece korku filmlerine odaklanmış bir şirket.

32. Universal Pictures

1912 tarihinde kuruldu. ABD'nin birçok yerinde stüdyoları bulunmakta. Açılış müziği ile izleyiciyi filme iyi hazırladığı kesin.

Bu kadar film logosunu izledikten sonra insanın film izleyesi geliyor. 😌

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dogukan-buyukkorkmaz

A Band Apart, Bad Hat Harry.

yurhanbildiz

güzel galeri :)

quatro

fida filmin müziği 10 numara bide özen filmin introsu sinema çekimi galiba:)

suedika

MOSFİLM ve yenisi

widget

#4 Marvelın son filmlerinde kullandığı 3D olan introsu daha güzel, izlerken hype <3

Görüş Bildir