Görüş Bildir
Haberler
3 Milyar TL'lik Kamu Zararıyla Suçlanan Gökçek'in Dosyaları Raflarda Kaldı

etiket 3 Milyar TL'lik Kamu Zararıyla Suçlanan Gökçek'in Dosyaları Raflarda Kaldı

İBB’nin dezenfektan ihalesine jet hızıyla soruşturma açılırken eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkındaki 3 milyar TL’lik kamu zararı iddiasıyla yapılan 40 suç duyurusu için harekete geçilmedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

BirGün'den Mustafa Bildircin'in Ankara Büyükşehir Belediyesi kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Melih Gökçek’in ABB Başkanlığı dönemini de kapsayan 10 yıllık dönemde gerçekleştirilen adrese teslim ihaleler savcılığa bildirildi. Yalnızca altı suç duyurusuna konu olan kamu zararı toplamının 2,8 milyar TL olduğu öğrenildi. Gökçek hakkında savcılığa ulaştırılan suç duyurularının toplam maliyetinin ise 3 milyar TL’yi bulduğu kaydedildi.

Belediye müfettişlerinin ilk belirlemelerine göre kamu, sadece bir ihale ile 576 milyon TL zarara uğratıldı. ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın kamuoyuna açıkladığı bilgilere göre ise belediyenin bir hafriyat işinden zararı 533 milyon TL olarak hesaplandı.

Tek şirkete 10 yılda 12 milyar TL'lik ihale

Tek şirkete 10 yılda 12 milyar TL'lik ihale

Gökçek döneminde yaşandığı iddia edilen usulsüzlükler bunlarla da sınırlı kalmadı. İddiaya göre, usulsüz iş artışı ile teleferik yapımını üstlenen yükleniciye haksız süre uzatımı sağlandı. Yüklenici firmanın ihale dosyasını önceden ele geçirdiği de öne sürülürken şirkete toplam 43 milyon TL ödeme yapıldığı belirtildi. 

Belirli kişi ya da kurumlara teslim edildiği düşünülen ihalelerin tamamına yakınını inceleyen yetkililer, bunların bir bölümünü savcılığa iletti. Savcılığa iletilen dosyalardan en dikkati çekeni ise bir şirketin 10 yılda belediyeden 12 milyar TL’lik ihale aldığı bilgisini içeren dosya oldu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
315
112
33
7
4
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Equal

Bu ihaleleri veren kamu görevlilerinin ve ailelerinin tüm malvarlıklarına zararı karşılayana kadar el konulması lazım. Vatan hainliği sadece eli silahlı terö... Devamını Gör

Kavinsky

Bugün olmayabilir , yarın seçim var. Gün gelecek herkes yaptıklarının hesabını yüce Türk adaletine verecek. Gram şüphem yok. Bakın ki nasıl fareler gemiyi t... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Gercekten secimlemi geldiklerini dusunuyorsun hic hile yapilmadimi gormedigimiz bilmedigimiz