Üç Kişi Yaralanmıştı: Babasının İş Yerine Bombalı Paket Götüren Alican Kurdaş'a 35 Yıl Hapis

 > -

Maltepe'de babası Osman Kurdaş'a ait işyerine bombalı paket götüren ve babası ile birlikte üç kişinin yaralanmasına neden olan Alican Kurdaş, 35 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

"Ben isteseydim gerçekten babama zarar verebilirdim, öldürebilirdim"

Son savunması sorulan Alican Kurdaş, yaklaşık 2 yıldır cezaevinde olduğunu belirterek, "2 yıldır pişmanlık duymadığım bir gün bile olmadı. Ben hayatım boyunca kimseye zarar vermedim. Bu olayda da size yemin ederim kimseye zarar vermek amacında değildim. El yapımı küçük bir patlayıcı yaptığımı düşündüm. Fakat sonuç öyle olmadı. Ben isteseydim gerçekten babama zarar verebilirdim, öldürebilirdim. Sonuç istediğimden kötü oldu. Düşündüğümden fazlası olduğu için de çok üzgünüm. Takdiri size bırakıyorum" dedi.  Son sözü sorulan sanık Alican Kurdaş, "Yaşananlardan dolayı çok pişmanım ve üzgünüm" dedi.

Baba Kurdaş, karar duruşmasında şikayetinden vazgeçti.

Mahkeme, Alican Kurdaş'ı babasına yönelik eyleminden dolayı, "Tasarlayarak babasını kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 20 yıl, Sevgi Özcan'a yönelik eyleminden dolayı 6 yıl, Şahnur Ağaik'e yönelik eyleminden dolayı "Kasten yaralama" suçundan 3 yıl, "Tehlikeli maddelerin izinsiz olarak imal edilmesi ve kullanılması" suçundan da 6 yıl hapis  ile cezalandırıldı.

Sanık hakkında herhangi bir indirim uygulamadı.

Mahkeme, "Sanık hakkında takdiri indirim sebebi kabul edilebilecek bir hal bulunmadığını" gerekçe göstererek sanık hakkında herhangi bir indirim uygulamadı.

Alican Kurdaş, 31 Kasım 2016 tarihinde babası Özdemir Osman Kurdaş’a ait işyerine bombalı paket götürmüştü.

Patlamada, şirket sahibi Osman Özdemir Kurdaş ile 2 çalışan yaralanmıştı.

Olayda ağır yaralanan baba Kurdaş'ın, eski Maliye Bakanı ve ODTÜ'nün ilk rektörlerinden Kemal Kurdaş'ın oğlu olduğu öğrenilmişti.

Olay günü güvenlik kameralarına böyle yansımıştı 👇

Alican Kurdaş, gözaltına alındığında saldırıyla bir bağlantısının olmadığını öne sürmüş, kamera görüntülerinin kendisine gösterilmesinin ardından saldırıyı itiraf etmek zorunda kalmıştı.

Savcı, 71 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istemişti.

71 Yıla Kadar Hapis İsteniyor: Maaşını Artırmayan Babasının İş Yerine Bombalı Paket Götüren Evlat 'Pişmanım' Dedi - onedio.com
71 Yıla Kadar Hapis İsteniyor: Maaşını Artırmayan Babasının İş Yerine Bombalı Paket Götüren Evlat 'Pişmanım' Dedi - onedio.com

Esas hakkındaki mütalaasını sunan savcı, Alican Kurdaş’ın, "Bomba düzeneği kurarak 3 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs", "Patlayıcı madde kullanarak genel güvenliği tehlikeye sokmak" ve "Tehlikeli maddeleri bulundurma" suçlarından toplam 43 yıl 6 aydan 71 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istemişti. 

Sanık Kurdaş’ın, maaşını artırmayan babasını öldürmek kastıyla bomba düzeneği hazırladığı iddia edilen mütalaada, Kurdaş’ın soğukkanlılıkla davranıp kararından vazgeçmediği, tanınmamak için motosikletçi kaskı takarak hazırladığı bomba kutusunu babasının işyerine götürdüğü belirtilmişti. 

Özdemir Osman Kurdaş’ın kutuyu açtığında bombanın patladığı ve Özdemir Osman Kurdaş’ın basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek şekilde yaralandığı aktarılmıştı. 

Yine aynı eylemde Sevgi Özcan ve Şahnur Ağaik’in de basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek şekilde yaralandığı vurgulanmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir