Görüş Bildir
Haberler
25 Nisan Bursluluk Sınavı Olacak Mı? İOKBS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

25 Nisan Bursluluk Sınavı Olacak Mı? İOKBS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı, bursluluk sınavında başarılı olan öğrencilere burs imkanı sağlıyordu. Her yıl yapılan ve bu sene 25 Nisan’da yapılacağı duyurulan bursluluk sınavı ile ilgili sosyal medyada aramalar çoğalmış durumda. MEB’in yaptığı son açıklamaya göre, İOKBS (bursluluk sınavı) ertelenmişti. Yani yarın bursluluk sınavı olmayacak. Peki, bursluluk sınavı yeni tarihi belli oldu mu? Bursluluk sınavı ne zaman? İşte detaylar…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bursluluk Sınavı Ertelendi Mi?

Bursluluk Sınavı Ertelendi Mi?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, canlı yayında gündeme dair soruları yanıtladı.

Bakan Selçuk, 25 Nisan'da yapılacak bursluluk sınavı ve Adaylık Kaldırma Sınavı'nın ertelendiğini duyurarak, şu ifadeleri kullandı:

'1 milyon civarında öğrencimizin bursluluk sınavı var 25 Nisan'da, bunu erteliyoruz. Ne zamana erteliyoruz söyleyemiyorum, geçen sene eylüle ertelemiştik.'

BURSLULUK SINAVI NEDİR?

Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Türkiye’de her yıl düzenlenen bir bursluluk sınavıdır. Sınavı kazanan adaylar eğer şartları tutuyorsa burs ya da yatılı eğitim almaya hak kazanır.

Her yıl 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin girdiği sınavda, açıklanan kontenjan kadar öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır. Bu yıl 60 bin öğrenciye burs imkanı sağlanması kararlaştırılmıştır.

Bursu alabilmenin temel şartı yıllık kişi başına düşen gelirin belirtilen miktarın altında olmasıdır. Yani durumu iyi olan kişilere burs verilmemektedir. Ancak öğretmen ve gazi çocukları için bu durum geçerli değildir.

Devlet parasız yatılılık bursu sınıflara göre yapılışı farklılık gösteren bir burstur. Ancak bu bursu kazanabilmenin tek yolu belirtilen sınavdan yüksek bir puan almaktır.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın