25 Aralık'ın Hakimi Karaçöl Serbest Bırakıldı

 > 
5PAYLAŞIM

Kapatılan 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının savcısı Muammer Akkaş ile Eski Hakim Süleyman Karaçöl hakkında tutuklama amaçlı yakalama kararı çıkarıldı. Kütahya'da gözaltına alınan Karaçöl, çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı.

Eski Savcı Muammer Akkaş

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca (HSYK) meslekten ihraçlarına karar verilen Eski Savcı Muammer Akkaş ile Eski Hakim Süleyman Karaçöl hakkında HSYK başmüfettişlerince hazırlanan ve savcılığa sunulan soruşturma dosyasını değerlendirdi. 

Savcılık, şüphelilerin "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" ile "Cebir, şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçlarını işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin oluştuğunu, savcılarla ilgili "örgüt kurma" suçlamalarının olduğunu belirterek, gereğinin yapılması için Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesinden, adı geçen kişilerin tutuklanması amacıyla yakalanmalarına karar verilmesini talep etti. 

Talebi değerlendiren Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Eski Savcı Muammer Akkaş ile Eski Hakim Süleyman Karaçöl ile ilgili tutuklanmaları amacıyla yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi.

Eski Hakim Süleyman Karaçöl

Karaçöl serbest

Kütahya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, yakalama kararının ardından eski hakim Süleyman Karaçöl'ün, Hacı Azizler Mahallesi'ndeki evinde mahkeme kararıyla arama yaptı. Bu sırada evinde bulunamayan Karaçöl'ün avukatının yanında olduğu bilgisine ulaşan ekipler, Karaçöl'ü Saray Mahallesi'ndeki avukatlık bürosunun çıkışında gözaltına aldı.

Eski Hakim Karaçöl, İstanbul'a getirilerek, akşam saatlerinde adliyeye sevk edildi. Karaçöl, ifadesinin ardından mahkemece serbest bırakıldı.

Meslekten ihraç edilmişlerdi

Akkaş, İstanbul Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaparken, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığına savcı olarak atanmıştı. Tekirdağ Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Akkaş, HSYK tarafından tedbiren görevden uzaklaştırılmıştı. 

Hakim Süleyman Karaçöl ise İstanbul Sulh Ceza Mahkemesinde hakimken Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığına hakim olarak atanmıştı. Karaçöl de HSYK tarafından görevinden tedbiren uzaklaştırılmıştı. HSYK 2. Dairesi, 12 Mayıs'ta savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl'ün meslekten ihracına karar vermişti.

AA ve CHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir