Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

24 Adımda Rüyanızı Kontrol Edebilmenin Yöntemi ve Gizemleri

 > 
8.6bPAYLAŞIM

1. Rüya, bilincimizin en gizemli ve merak uyandıran olaylarından birisidir.

2. Bilinçaltımızın, günlük hayatımızda karşılaştığımız olay ve kişileri farklı şekillerde ve daha yoğun bir biçimde yeniden canlandırmasıdır, rüya.

3. Rüyamızda mental anlamda muhakeme yeteneğimizi kaybederiz. Zaman ve mekan algımız bir anlamda yok olur.

4. Rüyalar çok kısa sürmesine rağmen beynimiz bu kısa süre içinde olayları çok hızlı bir biçimde kurgular ve bu sayede biz saatlerce rüya görüyormuş hissine kapılırız.

5. Bir nevi ‘Inception’ filminde olan olayları, her rüya gördüğümüzde, her birimiz yaşarız.

6. Normal uyku sırasında beyin fonksiyonları yavaşlar. Fakat ‘REM’ olarak adlandırılan uykunun bölümünde, beynimiz normal fonksiyonlarında çalışır ve hızlanır. Rüyayı da işte bu evrede görürüz.

7. Halk arasında ‘Karabasan’ olarak da bilinen, uyku sırasında yaşanan ani refleks boşalmaları da yine bu evrede(REM) gerçekleşir.

8. Rüyaların yapısını inceleyen ve analizini tarihte ilk yapan psikanalistler Sigmund Freud ve Carl Gustav Jung’ dur.

9. Sigmund Freud’a göre rüyamızda gördüğümüz her şey aslında kendimiziz.

10. Rüyada, bilinçaltımızın canlandırdığı olaylar üzerinde çoğumuz etki sahibi olmaktan ziyade izleyici konumundayızdır. Rüya görürüz, uyanırız, çoğu zaman hatırlayamayız dahi.

11. Peki rüyada bilincimiz yerinde olsa ve yaptıklarımızı kontrol edebilsek nasıl olurdu?

12. Lucid Dreaming ya da Kontrol Edilebilir Rüya, uyku sırasında uykuda olduğunuzun bilincinde olmanız ve rüyanızı kontrol edebilme durumunuz olarak tanımlanabilir.

13. Kısaca ‘bilinçli rüyalar’ olarak da adlandırabiliriz sanırım. Rüyalarınızın kontrolünü elinize aldığınızı varsayabilirsiniz.

14. Elbette herkes bu mükemmel deneyimi yaşayamıyor. Çoğu kişi rüyasının bir figüranı olmaktan öteye maalesef gidemiyor.

15. Fakat bunu başarabilenler, rüyalarında zaman ve mekan kavramı olmadığı için, her türlü deneyimi yaşayabilirler.

16. ‘Her şey iyi güzel de biz nasıl yapacağız abi bunu’ diye içinizden geçirdiğinizi hissedebiliyorum kol. O iş o kadar kolay değil maalesef ama birkaç tüyo vereyim.

17. Öncelikle uyuduğunuz yerde rahat hissetmeniz önemli. Uykuya dalmadan önce, içinizden bol bol ‘Lucid Dream’ olayını düşünün, bunu kendi kendinize tekrar edin.

18. Uykuya dalmadan önce hep aynı şarkıyı dinleyin, uyku sırasında bu şarkıyı duymaya başlarsanız eğer kendinizi rüyada olduğunuzu anlayacağınız konusunda şartlandırın.

19. Bunu bir cisim ile de yapabilirsiniz. Baş ucunuza bir cisim koyun, mesela saatiniz, ve uyumadan ona bir süre bakın. Uyku sırasında onu görürseniz eğer, rüyada olduğunuzu anlayacağınız konusunda kendi kendinize telkinler verin.

20. Rüyanızı kontrol edebilmek sadece sizin elinizde değildir ve belli bir süreç gerektirir. Her istediğiniz an ‘Lucid Dream’ görebilmeniz de mümkün değildir maalesef.

21. Fakat fantezilerinizde uçabilmenin, uçarkende her istediğinizi yapabilme gücünün sizde olduğunu hissedebilmektir ‘Lucid Dream’.

22. İstediğiniz her şeyin sahibi olmanızın, kendi dünyanızı yaratabilme fırsatının anahtarıdır ‘Lucid Dream’.

23. Lucid Dream’in bir tık üstü de Astral Seyahat dediğimiz çok başka bir boyuttur.

24. Hele bir rüyamızı kontrol edebilmeyi öğrenelim öncelikle. Ben de o zamana kadar ‘Astral Seyahat’ galerisini hazırlayayım. Mutlu Rüyalar!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ceren-metin1

Ben sadece rüyamın 2. bölümüne girmek istiyorum TnT

ugur-ucan-ckviyanisvili

çok fazla rüya gören ve bunun farkında olan bir insanıım. gecede bir kaç rüya görüp kalktıktan sonra hepsini hatırlayabiliyorum. sonradan haliyle unutuyorum.uykuya dalmadan önce görmek istediğim şeyi görsel ve fikirsel tekrar ediyordum, başarılı olduğumu hatırladığım rüyalar da oldu.inception filmindeki rüyanın içindeki rüyayı bile deneyimledim o biraz tuhaftı. rüyamı anlatayım, evimin salonundaki koltukta uyuyakalmıştım ve rüyamda en yakın arkadaşımla çevreyi net hatırlamasam da tekli koltuklarda oturuyorduk(evde de vardı 2 tane tekli koltuk) sonra arkadaşıma dedim ki şimdi uyuyacağız ve uyuduğumuzda rüyamızı kontrol edeceğiz ve o tekli koltuklarda uyumuştuk ve herhangi bir sokakta hangi sokak olduğunu hatırlamasam da arkadaşımla aynı yerdeydik detaya inemesem de gerçekten o sırada bilinçli bir şekilde olmasını istediğim şeyler gerçekleşiyordu taaki kolum uyuşana kadar önce tekli koltuğa arkadaşımın yanına sonra bir kez daha uyuşma hissiyle rüyadan uyandım

eylul-can1

24 maddede diyip 14. maddeden sonra başlamanız...

zeynep-soybas

genellikle fark ediyorum ben rüyada olduğumu özellikle de kabuslarımda tam içimi bir korku kaplıyor uyan diyorum rüyadasın ve uyanıyorum hatta bazen rüya içinde rüya görüyorum

tc-mehmet-coban

aynı olay bendede var

polenada

Lucid Dreami Astral'e çevirebilirsiniz. Astral travel'a çıkmanın birçok yöntemi olmasına rağmen bu yöntem en kolayıdır. Bunu nasıl anlarız diyen arkadaşlar olursa da bunu 3 şekilde anlayabilirsiniz. 1.si aynaya bakmak ve kendini görememek. 2.si duvardan geçebilmek. 3.sü ise ben rüyamda da duvardan geçiyorum diyen arkadaşlar için. Kendinizi uyurken görmek ve bu esnada bedeniniz ile ruhunuz arasında görünmeyen ama hissedilen ip,zincir,kordon gibi bir çekimin hissedilmesi durumu.

Görüş Bildir