Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

24 Adımda Rüyanızı Kontrol Edebilmenin Yöntemi ve Gizemleri

 > -
Abone ol

1. Rüya, bilincimizin en gizemli ve merak uyandıran olaylarından birisidir.

2. Bilinçaltımızın, günlük hayatımızda karşılaştığımız olay ve kişileri farklı şekillerde ve daha yoğun bir biçimde yeniden canlandırmasıdır, rüya.

3. Rüyamızda mental anlamda muhakeme yeteneğimizi kaybederiz. Zaman ve mekan algımız bir anlamda yok olur.

4. Rüyalar çok kısa sürmesine rağmen beynimiz bu kısa süre içinde olayları çok hızlı bir biçimde kurgular ve bu sayede biz saatlerce rüya görüyormuş hissine kapılırız.

5. Bir nevi ‘Inception’ filminde olan olayları, her rüya gördüğümüzde, her birimiz yaşarız.

6. Normal uyku sırasında beyin fonksiyonları yavaşlar. Fakat ‘REM’ olarak adlandırılan uykunun bölümünde, beynimiz normal fonksiyonlarında çalışır ve hızlanır. Rüyayı da işte bu evrede görürüz.

7. Halk arasında ‘Karabasan’ olarak da bilinen, uyku sırasında yaşanan ani refleks boşalmaları da yine bu evrede(REM) gerçekleşir.

8. Rüyaların yapısını inceleyen ve analizini tarihte ilk yapan psikanalistler Sigmund Freud ve Carl Gustav Jung’ dur.

9. Sigmund Freud’a göre rüyamızda gördüğümüz her şey aslında kendimiziz.

10. Rüyada, bilinçaltımızın canlandırdığı olaylar üzerinde çoğumuz etki sahibi olmaktan ziyade izleyici konumundayızdır. Rüya görürüz, uyanırız, çoğu zaman hatırlayamayız dahi.

11. Peki rüyada bilincimiz yerinde olsa ve yaptıklarımızı kontrol edebilsek nasıl olurdu?

12. Lucid Dreaming ya da Kontrol Edilebilir Rüya, uyku sırasında uykuda olduğunuzun bilincinde olmanız ve rüyanızı kontrol edebilme durumunuz olarak tanımlanabilir.

13. Kısaca ‘bilinçli rüyalar’ olarak da adlandırabiliriz sanırım. Rüyalarınızın kontrolünü elinize aldığınızı varsayabilirsiniz.

14. Elbette herkes bu mükemmel deneyimi yaşayamıyor. Çoğu kişi rüyasının bir figüranı olmaktan öteye maalesef gidemiyor.

15. Fakat bunu başarabilenler, rüyalarında zaman ve mekan kavramı olmadığı için, her türlü deneyimi yaşayabilirler.

16. ‘Her şey iyi güzel de biz nasıl yapacağız abi bunu’ diye içinizden geçirdiğinizi hissedebiliyorum kol. O iş o kadar kolay değil maalesef ama birkaç tüyo vereyim.

17. Öncelikle uyuduğunuz yerde rahat hissetmeniz önemli. Uykuya dalmadan önce, içinizden bol bol ‘Lucid Dream’ olayını düşünün, bunu kendi kendinize tekrar edin.

18. Uykuya dalmadan önce hep aynı şarkıyı dinleyin, uyku sırasında bu şarkıyı duymaya başlarsanız eğer kendinizi rüyada olduğunuzu anlayacağınız konusunda şartlandırın.

19. Bunu bir cisim ile de yapabilirsiniz. Baş ucunuza bir cisim koyun, mesela saatiniz, ve uyumadan ona bir süre bakın. Uyku sırasında onu görürseniz eğer, rüyada olduğunuzu anlayacağınız konusunda kendi kendinize telkinler verin.

20. Rüyanızı kontrol edebilmek sadece sizin elinizde değildir ve belli bir süreç gerektirir. Her istediğiniz an ‘Lucid Dream’ görebilmeniz de mümkün değildir maalesef.

21. Fakat fantezilerinizde uçabilmenin, uçarkende her istediğinizi yapabilme gücünün sizde olduğunu hissedebilmektir ‘Lucid Dream’.

22. İstediğiniz her şeyin sahibi olmanızın, kendi dünyanızı yaratabilme fırsatının anahtarıdır ‘Lucid Dream’.

23. Lucid Dream’in bir tık üstü de Astral Seyahat dediğimiz çok başka bir boyuttur.

24. Hele bir rüyamızı kontrol edebilmeyi öğrenelim öncelikle. Ben de o zamana kadar ‘Astral Seyahat’ galerisini hazırlayayım. Mutlu Rüyalar!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eylul-can1

24 maddede diyip 14. maddeden sonra başlamanız...

zeynep-soybas

genellikle fark ediyorum ben rüyada olduğumu özellikle de kabuslarımda tam içimi bir korku kaplıyor uyan diyorum rüyadasın ve uyanıyorum hatta bazen rüya içinde rüya görüyorum

tc-mehmet-coban

aynı olay bendede var

polenada

Lucid Dreami Astral'e çevirebilirsiniz. Astral travel'a çıkmanın birçok yöntemi olmasına rağmen bu yöntem en kolayıdır. Bunu nasıl anlarız diyen arkadaşlar olursa da bunu 3 şekilde anlayabilirsiniz. 1.si aynaya bakmak ve kendini görememek. 2.si duvardan geçebilmek. 3.sü ise ben rüyamda da duvardan geçiyorum diyen arkadaşlar için. Kendinizi uyurken görmek ve bu esnada bedeniniz ile ruhunuz arasında görünmeyen ama hissedilen ip,zincir,kordon gibi bir çekimin hissedilmesi durumu.

pyromania

Ben çok küçükken her gece anlıyordum rüyada olduğumu. İstediğim zaman kendimi uyandırıyor,uçuyor,çılgınca şeyler yapıyordum,çocukluk işte,çok eğleniyordum. Büyüdükçe azaldı ve artık hiç anlayamıyorum. Benim kızım da benim gibi küçükken her gece rüyada olduğunu anlayıp kontrol edebiliyordu ama büyüdükçe o da yapamamaya başladı.Ben aslında o kadar saçma rüyalar görüp de neden rüyada bunları normal olarak algılıyoruz,onu merak ediyorum. Abi birden bire Japonyada bir gökdelene taşınıyorum ve oh deprem korkum kalmadı artık diyorum. Üstelik btün Japonlar Türkçe konuşuyor 😂 Bunlar nasıl insana normal geliyor anlayamıyorum...

realitysucks

bende oluyo böyle şeyler bazen kendim rüyanın içindeki kişileri falan yönetiyorum çok salakça büyük ihtimal lucid rüya değil fgdfagd

Görüş Bildir