23 Maddeyle İncir Reçeli Filminin "İsyeaaaaan" Dedirten AIDS Hakkındaki Cahillikleri

Sanat-
Abone ol

İncir Reçeli filmi hala birçok insanın en sevdiği romantik aşk filmleri arasında. Gösterildiği yıllarda ilk etapta Aids hastalığı için farkındalık yaratan bir çalışma gibi algılansa da, işin uzmanları olaya el atınca filmin tam bir cehalet ürünü olduğu ortaya çıkmıştı. Film resmen Aids hastalarına ve Hiv pozitif insanlara karşı ön yargıları körüklemişti. Filmin hikayesine bir daha göz atıp, hem hastalık hakkında hem de filmin cahillikleri hakkında bir kez daha bilgilenelim.

1. Kahramanlarımız bir barda tanışır. Hanım kız sarhoştur bekar erkek onu evine götürür. Yol boyunca kız "sevişmek yok" der.

Başta kızı tatlı bir romantik sanırız.

2. Sığır gibi içen kızı adamcağız yatağında yatırıp kendisi kanepede yatar.

3. Sabah kalktığında kız evde yoktur. Birkaç gün sonra kız, sığır gibi içmek için aynı bara gelir.

Biri bu kıza böyle yaşamaya devam ederse öleceğini söylesin.

4. O gece yine adamın evine gider. Kardeş kardeş uyurlar.

5. Ertesi gün incir reçelli yakınlaşmalı kahvaltı yaparlar. Adam ufaktan aşık olur.

6. Güzel günün ardından tam öpüşecekken kız kendini geri çeker.

Hiv virüsü öpüşerek bulaşmaz. Ciddi bir kan alışverişi gerekir. Fakat filmi yapanlar Allah rızası için kimseye sormadıklarından bunu böyle çekme cehaletinde bulunmuşlar.

7. Hiv virüsü bir tek ayaklardan bulaşmıyormuş sanırım. Dangozluk alır yürür.

8. Kız evde cam kırar. Eli kanar. Yerleri çamaşır suyuyla temizler. Cahillikten öleceksiniz. Adam yere otursa hastalık kapacak sanırsınız.

Kız evi terkedip ortadan kaybolur. Adam mahvolur haftalarca arkasından. Ek bilgi olarak Hiv dış ortamda en fazla 12 dakika daha bulaşıcıdır.

9. Haftalar sonra metroda karşılaşırlar.

Ay biz şok!

10. Adama insan gibi durumu açıklayacağına ağzına girip metronun içinde Aids hastasıyım der. Üfleme adamı hasta edeceksin.

Aids hastalığın ilerleyen seviyelerine verilen isimdir. Hiv pozitif ise virüsün taşıyıcısı olduğunuz anlamına gelir. Ayrıca üfleme derken şaka yaptık. Üfleyerek bulaşmaz.

11. Sinema dili açısından harika olan bu sahnede, iki cahil gencimiz zekasız karanlıklarında kaybolur.

12. Burada geri zekalı çiftimizin henüz sarılarak hastalığın bulaşmayacağından haberleri olmadığını anlarız.

13. Vampir gibi öpüşmezsen öpüşerek de hastalık bulaşmaz. Fakat çiftimiz bunu da hala bilmiyor. Cam arkasından öpüşmek ne ya!

14. Biri şu kıza az alkol tüketmesini, kendine dikkat etmesini söylesin.

Hastalık bağışıklık sistemine zarar veren bir hastalık. Kıza üzülene kadar şunu sigara ve alkolden biraz uzak tutsanız keşke. Alkol tüketmesin demiyoruz. Sığır gibi içmesin yeter.

15. Soyunup bakışırlar. Bari sırtını sıvazla. Onu da mı bulaşıcı sanıyorsun?

16. Kızı takip edip bu adamı bulur. Tabii ki adamı kızın kocası ya da sevgilisi sanır.

Adam tek başına öyle yatıyor. Başına birini koysaydınız bari.

17. O adamı gördükten sonra kıza sen yollusun deyince kız bunu terk eder. Çünkü cahillik!

18. Gördüğü adamın öldüğünü ve kızın babası olduğunu öğrenince de sığır gibi yaşamaya başlar.

19. Kız hakkında bir hikaye yazar. Hikaye film yapılır. Filmin galasında kızın doktorundan kızın hastanede olduğunu öğrenir.

Çıldırırsınız! Hastaneye de koşarak gider.

20. Kızın meğer babası anasına bulaştırmış. Kız da hastalıkla doğmuş. Sen tedavi olmadan 25 yaşına kadar nasıl geldin?

Bilim burada can cekişir. Daha anne karnında bu hastalıkla tanışan bir insanın tedavi görmeden 25 yaşına kadar at gibi gelip, bir de her akşam o kadar içmesi henüz tıp dünyasında rastlanmamış bir durumdur.

21. Günde bir avuç hap değil sadece iki hap alıyorsun bu hastalık için. Bir de millet duymasın diye tedavi olmamak nedir? Millete Facebook'tan mesaj mı atıyor bu hastaneler?

Hastaneler manyak olduğu için, sizin arkadaş listenizi bulup herkesle sizin gıybetinizi yapıyorlar. Hasta gizliliği diye bir şey var. Sağlık bakanlığı haricinde kimse hasta kişilerin datalarına sahip değil. Cahil cahil konuşmayın!

22. Madem bu kız gripten ölecek halde, o bahçeye nasıl geldi ya! Kırmızı ayakkabılarını da giymiş.

Hastalık bağışıklık sistemini etkilediğinden ay biz bunu gripten öldürelim demişler. Onu da tam becerememişler. Bari ağır grip vakalarını inceleseydiniz.

23. Kız öldükten sonra hastalık hakkında gerçekleri öğrenince cahilliğine ağlayan erkek kahramanımız.

Bu sahnede adam hastalık hakkında hiçbir şey bilmediğini, kızın tedavi görse 20-30 sene daha onunla birlikte olabileceğini, korunurlarsa seks yapabileceklerini ve hatta sağlıklı bir bebek bile yapabileceklerini öğrenmiş. Ondan ağlıyor. Şaka şaka kız öldü diye ağlıyor. Hala durumdan bir bihaber cahil ya!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serhat-sirtmac

editör senin gibisini görmedim daha yeni gördüm paylaşımını ne diyeyim böyle bir filme böyle bir paylaşım yapmışsın ALLAH inşallah seninde başına böyle bir hastalık verirse o zaman görürsün aids nedir.

goncaaky

Birincisi öpüşmeme sebebi diş eti kanaması sebebiyle bir kişiye bile bulaşmış olması bi risk. ikincisi Kız kan yere damlayınca hastalığını hatırlayıp herhangi bir şekilde zarar vereceğinden korkup gidiyor. Üçüncüsü adam evde tek değil adama bakan kadın markete çıkmış ki metin evden ayrılırken kadın kapıda oluyor zaten. Kız 25 yaşına kadar tedavi olmuyor değil tedaviyi bırakmış oluyor. İstediği gibi alkol sigara kullanıyor çünkü öleceğim diye korkmuyor vs vs.. duygu yoksunu bir editör paylaşımı

alpay-yagimli

Dayanamadım yazdım. Yaa sayın admin! Hiç mi karşı cinsle yakınlaşmadın? Öpüşmeyle başlar herşey. Sonrasında kendini tutman çok zordur. Özellikle de evde yalnız ve aynı yataktaysan. Bilgi vereyim dedim. Olur da böyle bir pozisyonda öpüşmeye kalkarsan yazdıklarımı hatırla derim...

ekrem-gurses

Sizin yaptığınız sadece aptallık.

oguzhan-polat2

Rast geldim birşeyler söylecem üstünüze alının veya alınmayın bunu yazan editör neyse. insanların emeklerini lekelemekte nedir ? Bu kadar cahil bir arada toplanmış falan filan, bence en büyük cahil bu yazıyı yazan kişi. Olabilir eleştirebilirsin, ama karakterlerle dalga geçmek nedir? sonra efendim b toplum böyle yok şöyle kesin lan.

Görüş Bildir