UDI Raporu: 2018'de Norveç'e İltica Başvurularında Türkler İlk Sıraya Yükseldi

 > -

Varlık ve beyin göçü tartışmaları gündemdeki yerini korurken, Norveç yabancılar polisinin yıllık iltica raporundan basına önemli veriler yansıdı. UDI'nin raporuna göre, 2018 yılında Norveç’e Türkiye’den iltica talebinde bulunan kişi sayısı 765 olarak kayıtlara geçti ve böylece Türkler listede ilk sıraya yükseldi.

Dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkeleri arasında yer alan Norveç, aynı zamanda en fazla iltica başvurusu yapılan ülkeler arasında.

Önceki yıllarda Suriye, Somali ve Eritre vatandaşları iltica talebiyle ilk sıralarda yer alıyordu. Ancak bu durum 2018 yılında değişti.

Euronews'ten Mete Seymen'in aktardığı bilgiye göre, ülkedeki genel iltica başvurularında son yıllara göre ciddi bir azalma gözükse de Türklere ait olan başvuruların sayısında ciddi bir artış meydana gelmesi, ülke medyasında da yer buluyor.

2018 yılı içinde iltica eden Suriyeli sayısı 465’te kalırken Türklerin sayısı 765'e yükseldi.

Bu sayı Eritre vatandaşları için 241 ve Iran vatandaşları için 119 olarak kayıtlara geçti.

2018 yılında Norveç'e iltica eden her 10 kişiden 3’ü Türk.

Yıl içinde Türklerden en fazla başvuru ise haziran ayında gerçekleşti.

Verilere göre 2018 yılında toplam 97 ülkeden iltica başvurusu yapıldı. Başvuru ve değerlendirme süreçleri tamamlanan dosyaların %91 i olumlu sonuçlanarak kişilere oturumları verildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir