2017'ye Terörle Başladık! Ortaköy'deki Gece Kulübünde Terör Saldırısı: 39 Can Kaybı

 > 
5.6bPAYLAŞIM

Türkiye ne yazık ki 2017 yılına  terör saldırısı haberiyle girdi... İstanbul'daki ünlü gece kulübü Reina, yeni yılın ilk saatlerinde silahlı bir saldırının hedefi oldu. Saldırıda 39 kişi can verdi, 4'ü ağır olmak üzere 69 kişi de yaralandı. Basına, birden fazla saldırgan olduğuna ilişkin tanıklıklar yansıdı. Ancak  İçişleri Bakanı Soylu, saldırıyı 1 kişinin gerçekleştirdiğini ve saldırganın olay yerinden kaçtığını açıkladı. Terörist saldırıyı gerçekleştirdikten sonra üstünü değiştirdi ve kayıplara karıştı. Teröristin saat 01:15'te geldiği mekandan 01:22'de çıktığı, içeride 7 dakika kaldığı aktarılan bilgiler arasında. 

Reina saldırısı akıllara Paris ve Orlando'yu getirdi. Saldırıyı üstlenen olmadı ancak güvenlik uzmanları IŞİD'i işaret ediyor. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş ise Reina saldırısını hangi örgüt tarafından gerçekleştirildiğini açıklamak için henüz erken olduğunu söyledi. 

2017'nin ilk saatlerinde, İstanbul Ortaköy'de, uzun namlulu silahla gece kulübüne saldıran bir terörist, biri polis en az 39 kişiyi öldürdü. 69 kişi ise yaralandı.

Yıldırım, teröristin 'Noel Baba' kostümü giydiği yönünde bilgileri yalanladı: "Aslı, astarı yok"

Saldırıya ilişkin Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde, Başbakan Binali Yıldırım'ın başkanlığında düzenlenen ve basına kapalı olarak gerçekleştirilen güvenlik toplantısı 1 saat 40 dakika sürdü. 

Yıldırım toplantı sonrasında yaptığı açıklamada saldırganın silahını olay yerinde bırakıp, kargaşadan yararlanarak olay yerinden uzaklaştığını ifade etti ve saldırganın 'Noel baba' kostümüyle mekana girdiği yönünde bilgiyi yalanladı.

İçişleri Bakanı: '39 insanımız hayatını kaybetti, 69 kişi yaralı'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 07.50 civarında yaptığı açıklamada “39 insanımız hayatını kaybetti. 69 kişi hastanelerde tedavi görüyor. Bunun dördü ağır olarak bize bildirildi. Teröristi arama çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah yakın zamanda ele geçeceğini ümit ediyoruz” ifadesini kullandı.

Soylu Emniyet'in verdiği bilgilere göre saldırganın bir kişi olduğunu ifade etti.

Soylu, saldırgan hakkında "Emniyetin yaptığı çalışmalar, bize verdikleri bilgiler, bir kişi olduğu gözüküyor. Yani birden fazla kişi değil. Bir mont, pantolon şeklinde içeriye silahla tarayarak girmiş, ondan sonra da içeride de farklı bir giysi ile beraber dışarıya çıkmaya çalışmış olduğuna yönelik bir bilgi var. Bu bilgilerin hem emniyet tarafından değerlendirilmesi devam ediyor. Saldırganın, katilin yakalanmasına yönelik çalışmalar emniyet birimlerince devam ediyor" diye konuştu.

Hayatını kaybedenlerden 38 kişinin kimliği belirlendi. Bu isimlerden 24'ü yabancı uyruklu, 11'i Türk vatandaşı.

Saldırıda hayatını kaybeden 25'i erkek 14'ü kadın 39 kişiden 38'inin kimlikleri belirlendi. Saldırıda hayatını kaybeden bir kişinin ise kimlik tespit çalışması devam ediyor.

Kimlikleri tespit edilen, biri Irak, 11'i Türk, biri ise hem Türk hem Belçika vatandaşı olan 13 kişinin cenazesi, Adli Tıp Kurumundaki otopsi ve kimlik tespit işlemlerinin tamamlanmasının ardından ailelerine teslim edildi.

'Kardeşim 3 Kuruş İçin Nöbet Tutuyordu' - onedio.com
'Kardeşim 3 Kuruş İçin Nöbet Tutuyordu' - onedio.com

"Ağırlıklı olarak yabancılar, Suudi Arabistanlı, Faslı, Lübnanlı, Libyalı, farklı milletlerden vatandaşlar var"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da, "Birçoğu birçok kez Türkiye'ye gelmiş. Türkiye'ye defaatle gelmiş yabancılar var. Türkiye'yi tanıyorlar, biliyorlar. Yabancılar ve Türkler var ama ağırlıklı olarak yabancılar. Farklı farklı milletlerden; Suudi Arabistanlı, Faslı, Lübnanlı, Libyalı, farklı milletlerden vatandaşlar var" açıklamasını yaptı.

Al Jazeera’ye konuşan Iraklı aile, 22 yaşındaki çocuklarının Ortaköy’deki saldırıda hayatını kaybettiğini söyledi

Erbil’den gelen bir aile Adli Tıp’ta Al Jazeera’ye konuştu ve 94 doğumlu Ahmet Raad adlı çocuklarının saldırıda hayatını kaybettiğini söyledi. Iraklı aile, çocuklarının Irak’tan gelen bir grupla birlikte olduğunu, o gruptaki iki Iraklı gencin yaralandığını, birinin ise yara almadan kurtulduğunu aktardı.

İlk açıklama İstanbul Valisi Şahin'den gelmişti...

Şahin yaptığı açıklamada; "Saat 01.00 sırasında önce kapıda duran polis memurumuzu şehit ederek, mekana eğlenmek için gelmiş masum insanların üstüne kurşun yağdırarak olayı gerçekleştirmişlerdir. Bu bir terör saldırısıdır." dedi.

Saldırı sırasında birçok kişinin denize atlayarak canını kurtarmaya çalıştığı aktarılıyor.

Deniz polisinin vatandaşları denizden çıkardığı öğrenildi.

Ortaköy'deki Terör Saldırısına Tüm Dünyadan Tepki Yağıyor - onedio.com
Ortaköy'deki Terör Saldırısına Tüm Dünyadan Tepki Yağıyor - onedio.com

Reina'ya düzenlenen saldırının tanığı Anadolu Ajansı kameralarına konuştu: ‘Biri tarıyor, iki kişi silahla ateş ediyordu’

Terör saldırısı sırasında gece kulübünde bulunan ve hastane kapısında gazetecilere açıklama yapan Sinem Uyanık, "Eşim o sırada üstüme kapandı. Koşan herkesi vurdular. Eşimin sayesinde ikimiz de hayattayız. Silah sesi duydum ayrı ayrı. Sürekli taradılar" ifadelerini kullandı.

RTÜK'ten yapılan açıklamada, Başbakanlık tarafından, Ortaköy'deki terör saldırısına ilişkin yayın yasağı getirildiği bildirildi.

Gece kulübü çalışanı o anları anlattı: İçeride 500-600 kişi vardı

Beşiktaş'ta meydana gelen saldırının ardından Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelen bir gece kulübü çalışanı yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: "Birden panik, aşağı indik saklandık. Arkadaşımı getirdim. Panikledik atladım yere. İki kişilermiş birini gördüm. İçeride çok yaralı var. Mekanda 500-600 kişi kadar vardı" ifadelerini kullandı.

İstanbul'daki Terör Saldırısı Sonrası Siyasilerden Mesaj: 'Amaçlarına Ulaşamayacaklar' - onedio.com
İstanbul'daki Terör Saldırısı Sonrası Siyasilerden Mesaj: 'Amaçlarına Ulaşamayacaklar' - onedio.com

Saldırı sosyal medyada böyle yankı buldu

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir