2 Bin Yoksulun Karnı Doyuyordu: İçişleri Bakanlığı, CHP'li Belediyeye Ait Aşevinin Yardım Hesaplarını Kapattı

 > 
1.8bPAYLAŞIM

Antalya’nın CHP'li Muratpaşa Belediyesi'nin yoksulların karnını doyurmak için faaliyete geçirdiği aşevine ait banka hesapları İçişleri Bakanlığı kararı ile kapatıldı.

Sözcü'den İsmail Akın'ın haberine göre, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsü salgını nedeniyle evlerinde çıkamayan yoksul insanlara yemek yardımında bulunan Antalya’ya bağlı Muratpaşa Belediyesi'nin aşevi yardım hesabı İçişleri Bakanlığı kararı ile kapatıldı.

Aşevi yıllardır yoksul insanlara hizmet veriyordu.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal,  “Aşevi hesabımız şartlı bağış hesabıydı. Biz öncelikle bu hesabı kapatmadık çünkü İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı kararnamenin kapsamına gireceğini düşünmedik” diye konuştu.

Kendisinin de bir hukukçu olduğunun altını çizen Uysal, bağış alınmasında hukuki bir engel bulunmadığını söyledi.

Daha önce yemek dağıtım kapasitesinin 950 olduğunu, saygın sonrasında 2 bin çıkartıldığını belirten Uysal, şunları söyledi:

*Belediyemiz aşevi, uzun yıllardan beri hizmet vermektedir. Aşevimize önceki yıllarda Adalya Vakfımız hesabından bağış alınıyordu. Şu an içinde bulunduğumuz süreçte, gerçek ihtiyaç sahibi komşularımıza destek olmak amacıyla belediyemiz adına; doğrudan şartlı bağışı tarif edip 2 hesap açmıştık.

'Afet zamanında dahi siyasi kaygılarla hareket edildi...'

Uysal, son olarak, “Mülki idare, genelgenin istisna tarif etmediğini belirterek hesapları kapatmamızı istedi. Biz de; 1 gün bekledikten sonra hesapları kapatmak durumunda kaldık. Afet zamanında dahi birlik olunamadı. Afet zamanında dahi siyasi kaygılarla hareket edildi. Türkiye, tarihte hiç bu kadar ayrıştırılmamıştı. Üzgünüz” açıklaması ile sözlerini noktaladı.

Ne olmuştu?

Süleyman Soylu'dan Genelge: 'Belediyeler, Valilikten İzin Almadan Yardım Toplayamaz' - onedio.com
Süleyman Soylu'dan Genelge: 'Belediyeler, Valilikten İzin Almadan Yardım Toplayamaz' - onedio.com

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir genelge ile belediyelerin yardım toplamasını engellemişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir