17 Maddede ABD Tarihinin Kara Lekesi, Gizli ve Acımasız Nefret Örgütü: Ku Klux Klan

5.1bPAYLAŞIM

Maalesef insanlık tarihi katliamların, acının ve gözyaşlarının tarihi... Bu bakımdan ABD tarihinin "kara lekesi", insanlık tarihinin gördüğü en gaddar nefret gruplarından biri de Ku Klux Klan. Başta bir sosyal kulüp olarak kurulan ardından bir vahşet grubuna dönüşen bu acımasız ve gizli örgütün tarihinin ana hatlarını sizler için derledik. 

Bugünlerde de gündemde olan bu örgüte gelin yakından bakalım.

1. Klu Klux Klan ya da kısaca KKK aralarında birçok Konfederasyon gazisinin de olduğu bir grup tarafından 1866 yılında Pulaski, Tennessee’de sosyal bir kulüp olarak kuruldu.

Örgütün ilk iki sözcüğü Eski Yunanca klik/çevre/çember anlamına gelen “kyklos” sözcüğünden türetilmiştir.

2. 1867 yazında, Klan’ın yerel şubeleri genel kongrede buluştu ve "Güney’in Görünmez İmparatorluğu"nu kurdular.

3. Eski Konfederasyon generali Nathan Bedford Forrest “imparatorluğun” ilk lideri, ya da klandaki tabirle "ulu büyücü" (grand wizard) seçildi. Klan; o kongrede “ulu ejderha”, “ulu titan” “ulu tepegöz” gibi bir hiyerarşi sistemi geliştirdi.

4. Kendilerine sembol olarak “yanan haç”ı aldılar.

5. Ku Klux Klan örgütünün genel kongresiyle, Cumhuriyetçi Parti'nin Amerikan İç Savaşı sonrası radikal yeniden yapılanma politikaları zamanlama açısından çakıştı.

Başkan Andrew Johnson'ın nispeten yumuşak politikaları reddedildikten sonra, geçen radikal yasaların hükümleri uyarınca Güney beş askeri bölgeye ayrıldı ve her eyaletin eski kölelere oy kullanma hakkı vermesi yürürlüğe girdi.

6. ABD İç Savaşı sonrasının yeniden yapılanma politikalarının en radikal dışa vurumu güney eyaletlerinde gerçekleşti.

Siyahlar güney eyaletlerdeki valilik seçimlerinde ve hatta ABD Kongresi' seçimlerinde zaferler kazandı. 1867 yılından itibaren, Güney'deki kamusal hayatta Afro-Amerikan katılımı son derece güçlü oldu.  

Ku Klux Klan bu radikal yeniden yapılanma politikalarını tersine çevirmek ve Güney'deki beyaz üstünlüğünü geri kazanmak için Cumhuriyetçi liderlere ve (siyah ve beyaz) seçmenlere karşı şiddet dolu bir yeraltı kampanyasına kendini adamıştır.

7. KKK, Beyaz Kamelya Şövalyeleri (Knights of the White Camelia) ve Beyaz Kardeşlik (White Brotherhood) gibi benzer kuruluşlarla beraber bu ideolojik ve ırkçı savaşı başlattılar.

1867-1868 yasama çalışmaları sırasında seçilen siyah milletvekillerinin en az %10'u şiddete maruz kaldı ve 7’si de öldürüldü.

Bu dönemde siyah okul ve kiliseleri ve siyahlara ait sembolik değeri olan kurumlar saldırılara hedef oldu.

1870 yılına kadar hemen her güney eyaletinde Ku Klux Klan örgütlenmiş durumdaydı. Buna karşın hâlâ çok net ve açık bir örgütlenme modeli ya da liderlik şeması söz konusu değildi.

8. Yerel Klan üyeleri, genellikle örgütün alametifarikası hâline gelen maskeler takıyor ve uzun beyaz elbiseler giyiyorlardı.

Kendi amaçları doğrultusunda gece saldırıları düzenliyorlardı. KKK bu dönemde sadece güney eyaletlerde etkili oldu. Özellikle de siyahların azınlıkta ya da görece az olduğu bölgelerde.

En etkin olduğu bölge ise Güney Karolina idi. Burada toplanan 500 Klan üyesi, bölge hapishanesini basarak 8 siyah mahkûmu linç ettiler.

9. Şiddet uygulayan Ku Klux Klan üyeleri genellikle yoksul beyazlar olmakla birlikte, üyeler arasında avukatlar, doktorlar, tacirler hatta bakanların bile olduğu her sınıftan insan yer alıyordu.

Klan’ın bu şiddetine karşı yerel otoriteler ve kolluk güçleri sessiz kalıyor ve harekete geçmiyorlardı. Tutuklanmaları halinde bu otoriteler karşı tanıklar buluyor, mahkemeler ise ya sanıkları serbest bırakıyor ya da hafif cezalarla geçiştiriyorlardı.

Demokrat Partili liderler ve Güney’in önde gelen isimleri de Klan’ın eylemlerine karşı konuşmayı reddediyorlardı.

10. 1870 sonrasında, Güney'de Cumhuriyetçi eyalet hükumetleri 1871’de Ku Klux Klan’a karşı güçlü yasalar çıkardılar.

Bu yasalarda herkesin kanun önünde eşitliği ve herkesin kanunlar tarafından eşit biçimde korunması vurgulanıyordu.  Ayrıca Klan’ın işlediği suçlara karşı federal otoritelere yetki veriliyordu.  

Çıkan bu yasalarla beraber Klan şiddeti bastırıldı ancak 1870’in başından 1876 yılına değin beyaz üstünlüğü düşüncesi yeniden güçlendi.

Demokratlar bütün güneyi hâkimiyet altına aldılar ve imar dönemi sona
erdirildi. Bu dönem Klan’ın ilk dönemi olarak biliniyor.

11. Thomas Dixon'ın 1905 yılında yayımlanan kitabı "Clansman" (Klan Adamı) ve D.W. Griffith'in 1915 yapımı “A Birth of a Nation” (Bir Ulusun Doğuşu) filmi KKK’ya yönelik romantik ve olumlu bir yaklaşım sergileyerek, örgütün canlanmasına -bilerek ya da bilmeyerek- katkıda bulundu.

Filmden bir kare...

12. 1915 yılında, beyaz Protestanlar, Atlanta, Georgia yakınlarında bir Ku Klux Klan bir mitingi düzenledi.

Bu Klan’ın 2. nesliydi ve sadece siyahlara karşı değil, aynı zamanda Katoliklere, Yahudilere, yabancılara ve örgütlü emeğe (sendikalı işçilere ve genel olarak solculara) karşı da tavır aldılar.

13. KKK en güçlü döneminde tahmini olarak 4-6 milyon arasında bir üye sayısına ulaştı.

1917 yılında Rusya'da Bolşevik Devrimi’nin gerçekleşmesi üzerine benzer bir komünist devrim korkusunun tetiklenmesine karşı, mitingler ve yürüyüşler düzenlediler. 

Ayrıca 20. yüzyılın başlarında yaşanan göç artışı da Klan’ın yeniden güçlenmesine zemin hazırladı.

1920'lerde Klan zirveye ulaştı. O dönemde üye sayısının ülke genelinde 4 -6 milyon kişi arasında olduğu tahmin ediliyor.

14. 1930'larda yaşanan Büyük Buhran döneminde Klan yeni üye kazanmakta zorlanmaya başladı.

Bu dönemde yaşanan örgüt içi güç mücadelesi ve seks skandalları da örgütün nüfuzunu azalmıştır. KKK 1944 yılında bir kez daha dağıtıldı ancak bu da geçici olacaktı.

15. KKK 1960'ların başlarında yeniden canlandı. Özellikle Güney genelinde, Klan etkinliğinde artış oldu.

Bu dönemde özellikle siyah ya da beyaz olsun insan hakları aktivistlerine yönelik dayak, bombalama, cinayet gibi şiddet eylemleri düzenlediler.

16. 1970’lerden itibaren ise Neo-Nazilerle ve diğer aşırı sağcı gruplarla yakınlaştılar ve daha da izole oldular.

17. 1990’lardan bu yana yine ABD’nin güneyinde 6 bin ila 10 bin arasında üyesi olduğu tahmin ediliyor.

Sonuç olarak bu ırkçı, yabancı düşmanı, anti-semitik örgüt epey marjinal hâle gelmiş olsa dahi günümüzde de gizli olarak faaliyetlerine devam etmektedir...

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda belirtirseniz memnun oluruz.

Kaynaklar

1 2 3

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
astalavistaa

umarım götünüze yanan haç girer de görürsünüz beyaz üstünlüğünü :d

nermin-yagmur-saganak

inşallah

kazim-kayra-kocabas

benim adımın kısaltmasıyla aynı

fidan-bilalova1

yoksa sen...:)

emre-aksu3

yoksa sen....KKK kurucusu musun????? !1!1!!11!!1!!1

kazim-kayra-kocabas

HAHAHAHAHAHAHAHA! HAAHAHAHHAHA!

kazim-kayra-kocabas

evet

karayel2009

gerçekte insanlık düşmanı olduklarını düşünüyorum. bizde de var bunlardan ama henüz ortaya çıkacak kadar güçlü değiller. bunların asıl devamı Rusya'daki ırkçılar.

hera-sude-r

Aklıma şey geldi south parkta bir bölümde bir adam (Trump) mitingde "göçmenleri ölene kadar s*kip öldüreceğim" dediği an herkes alkışlamıştı ve başkan seçilmişti. Daha sonra harbi harbi göçmenleri ölene kadar s*kmişti. Ne alakası var bende bilmiyom aq ama aklıma geldi gülmekten ölmüştüm.

kru3gz

aynen öyle hatta kingdom bölümlerinde krallığın ismi kkk oluyor ismi ku klux değil ama kısaltması aynı kingdom of kupa keep. mesela cartmanın da adı grand wizarddı o bölümde

ahmet-battal1

Amarihanın gara lekeleri saymakla bitmez.

Görüş Bildir