1500 Yıldır El Ele: İtalya'da Bulunan İskeletlerin İkisi de Erkek Çıktı

 > -

İtalya'nın kuzeyindeki Modena bölgesinde ortaya çıkarılan ve 1500 yıllık olduğu düşünülen el ele tutuşmuş iki iskeletin, iki erkeğe ait olduğu tespit edildi.

İskeletlerin M.S. 400 ile 600 yılları arasında ait olduğu düşünülüyor

BBC Türkçe'nin haberine göre, İtalya'nın kuzeyinde yer alan Modena bölgesinde çıkarılan, el ele tutuşmuş vaziyetteki iki iskeletin ikisinin de erkek olduğu tespit edildi.

'Modena Aşıkları' adı verilen iskeletlerin, M.S. 400 ile 600 yılları arasından kaldığı düşünülüyor.

Diş minesine protein uygulanarak cinsiyetler belirlendi

Ortaya çıkarıldıklarında, çok bozulmuş olmalarından dolayı cinsiyetleri tespit edilemeyen iskeletlerin, diş minelerine protein kullanılarak uygulanan ilginç bir yöntem sayesinde cinsiyetleri belirlendi.

Araştırmacılar, iskeletlerin kasıtlı olarak el ele gömüldüğünü ifade ediyor

Kazı çalışmasına katılan araştırmacılar, iskeletlerin kasıtlı olarak el ele gömüldüğünü söylüyor. Daha önce de İtalya, Yunanistan, Türkiye, Romanya ve Sibirya'da yapılan kazılarda el ele gömülmüş olan iskeletler bulunmuştu ancak bunların hepsinde çiftler bir kadın ve bir erkekti.

İtalyan Rai haber sitesine konuşan araştırmacı Federico Lugli "Daha önce hiç böyle bir örnek görmemiştik" diyor ve iskeletlerin kardeş, kuzen ya da savaş sırasında birlikte ölmüş iki askere ait olabileceğine dair görüşler olduğunu da söylüyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir