14 Maddede Koç İmparatorluğu Tahtının Yeni ve Bir O Kadar Gizemli Sahibi: Ömer Koç

 > 
12bPAYLAŞIM

Mustafa Koç'un ani ölümünün ardından, beklediğimiz üzere Ömer Koç, Koç Holding'de ilk yıllık genel kurula kadar başkanlığa getirildi. 

2008 yılından bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürüten Ömer Koç, medyadan uzak yaşamının içerisine birbirinden değerli hobiler ve uğraşlar sığdırmış. Son derece ilginç ve takdir edilesi zevkleri olan Ömer Koç hakkında edinebildiğimiz bilgileri derledik.

1. 22 Mart 1962 doğumlu Ömer Koç, yaş itibariyle de Koç Holding'in başına en yakın isim olarak görülüyordu.

Liseyi Robert Kolej'de, üniversiteyi ise Columbia Üniversitesi'nde okuyan Koç daha sonra yine Columbia Üniversitesi'nde işletme yüksek lisansı yapmış.

2. Aynı zamanda Türk Eğitim Vakfı başkanlığını yürütmekte olan Koç, medyaya özel hayatıyla yansımıyor.

Özel uçak ve helikopter dışında araç kullanmayı sevmeyen Ömer Koç, yılın bir kısmını Londra'da, bir kısmını İstanbul'da geçiriyor ve tamamen kendi dünyasında, gözlerden uzak bir hayat tarzına sahip.

3. Ömer Koç'u kardeşlerinden ayıran en önemli özelliği, sanata olan inanılmaz tutkusu.

Sanata olan hassasiyeti ve verdiği destekle bilinen, pek çok müze ve sergi açmış, İstanbul Bienali de dahil pek çok sanatsal ve kültürel aktiviteye sponsor olan ve yine yıllık olarak sanatsal faaliyet ve arkeolojik kazılara 10 milyon Euro gibi bir bağışta bulunan Koç ailesinden böyle bir evlat yetişmesi tabii anormal değil.

4. Öncelikle muazzam bir Osmanlı koleksiyonuna sahip ve Osmanlıca'ya çok hakim.

Ömer Koç en çok, devasa Osmanlı koleksiyonu ile biliniyor. Dünyanın en önemli koleksiyonerleri arasında gösterilen Ömer Koç'un bu tutkusu çocukluğuna dayanıyormuş.

5. Ayrıca dünyanın en büyük Çini koleksiyoneri.

Çinilere müthiş bir tutkusu olan Koç'un İstanbul ve Londra'daki evlerinin duvarları diğer her şeyden daha çok çinilerle kaplanmış durumda. Koç dünyanın en büyük İznik tabak ve obje koleksiyonuna sahip ve bu konuda çok bilgili.

6. Çiniler ve Osmanlı eserleri dışında otoportre koleksiyonu var.

Evleri Francis Bacon, Stanley Spencer , Otto Mueller ve Egon Schiele gibi ressamların otoportreleriyle dolu. Portrenin çok zor bir resim türü olduğunu, ancak otoportrenin çok daha zor yapıldığını; bu nedenle de otoportrelere çok saygı duyduğunu söylüyor.

7. Koç'un bir diğer tutkusu da tabii kitaplara.

Columbia Üniversitesi'nde Antik Yunan tarihi okuyan Koç, sanat tarihiyle ilgili tüm kitaplara, haritalara ve fotoğraflara çok düşkün. Aynı zamanda dünyanın en büyük Osmanlı tarihi kitap koleksiyonunun da sahibi.

Baudelaire, Proust ve Balzac'ın orijinal imzalı eserleri de dahil, devasa bir Fransızca kitaplar arşivi de var. (İngilizce dışında çok iyi Fransızca bildiğini ekleyelim).

8. "Okumak bana kendimi güvende hissettiriyor; dolu bir tabancaya sahip olmak gibi."

Her gün 2 saat gibi bir süreyi mutlaka okumaya ayırmaya çalıştığını söylüyor. Bunca şirketi aynı anda idare ederken buna nasıl vakit bulabildiği ise tam bir muamma.

9. Bir başka enteresan merakı ise gergedanlar!

Evinin dört bir yanında, yemek masasının tam ortasında ve hatta tuvaletlerde bile akla gelebilecek her malzemeden gergedan figürleri ve bibloları görmek mümkün.  

"Sanırım beni bu kadar büyülüyor olmalarının sebebi, hala var olduklarına inanamıyor oluşum; neticede dinozor sayılırlar."

10. Ancak hepsinin ötesinde, muazzam bir erotik eserler koleksiyonu var.

"Seks ve ölüm benim çok ilgimi çekiyor."

Japon işi fildişi Shunga heykellerinden tutun, Chapman kardeşlerin eserleri, birleşir pozisyonda gövde heykelleri ve pek çok tabloya kadar, evinin Viktoryen döşenmiş bir odasında Viktoryen olmayan her şey mevcut!

11. Yılın bir kısmını Londra'da geçiren Koç'un İstanbul'da da evleri bulunuyor.

Boğazda 2 yalı haricinde, şehrin merkezinde bir dubleksi de olduğunu bildiğimiz Koç, topladığı şeylere yer kalmayınca Salacak'taki yalısını sadece kişisel orijinal kitap koleksiyonuna ayırmış.

12. Londra'daki evinde de servet değerinde özel koleksiyonları var.

Genelde biraz daha oryantalist eserleri biriktirdiği Londra'daki evine Koç, koleksiyonlarını korumak için özel bir şifreleme sistemi kurdurmuş. Her odasına parmak iziyle girilen Ömer Koç, evinde güvenlik konusunda hayli hassas.

13. Evdeki yardımcılarını da sanat konusunda bilgilendiriyor ve eğitiyor.

Hatta mümkün mertebe, gittiği sergilere beraberinde götürüyor. Sergi ve galerilerden topladığı tüm katalog ve broşürleri mutlaka çalışanlarıyla da paylaşıyor; bu broşür ve kataloglar hakkında sorular soruyor.

14. "Parlak mavi gözleriyle bir yırtıcı kuşu andırıyor ama davranışları tam bir üveyik zarafetinde."

"Yine de tabii, sanat yerine petrol konuşurken nasıldır bilemem!"

3 yıl önce Ömer Koç'la bir röportaj gerçekleştiren Catherine Miller (Financial Times), kendisini aynen bu sözlerle tanımlamış 😌

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serhatfirat-ipekci

Herkesin bildiği ama gizlenen bir gerçek de yakında açığa çıkacak mı bilmem ama kendisi eşcinseldir. Pek basında yer bulmaz tabi böyle bir durumdan sonra zirve noktası yakışıklılık, kültür, aristokrasi derken eş cinsellik. Yapacak bir şey yok gerçi pek suçu da ancient greek okursan tabi o cenaha kayarsın derin yunana mitolojisi ve sapkınlıkları meşhurdur. Yinede kimsenini durumu kimseyi ilgilendirmez sadece bilgi amaçlı belirtmek istedim.

quercus-macrolepis

İyi bok yedin.

serhatfirat-ipekci

Ne diyorsun lan değişik adam ol önce profilini göster onu sana yediririm o zaman görürsün san mı soracaktım yorum atarken şerefsiz

elifayaydin

yok yok değildir ya :(

mordecai.

bu içeriği otobüste okumak her şeyin özeti aslında

mordecai.

para para para para

Gizli Kullanıcı

evet<<reklamlarda<<bittiğine<<göre<<konumuza<<dönelim..<<dış<<sermayenin<<yeni<<piyonu<<vatana<<millete<<hjayırsız<<olsun<<ki<<olacağı<<için<<getirildi:I))))

sadece-tan...

Robert Koleji ile Columbia Üniversitesi'nde okuyup ardından Türk Eğitim Vakfı Başkan'ı olması da ironik... yanlış yahut kötü değil ama ironik...

Görüş Bildir