14 İlginç Grafikle Yaşadığımız Dünyanın Geçmişten Günümüze Medeniyet Yolculuğu

159PAYLAŞIM

Dünyada bunca şey aynı anda olup bitiyor ve her şey inanılmaz bir hızla değişiyorken, iyiye mi gidiyoruz, kötüye mi gidiyoruz insan karar vermekte zorlanıyor açıkçası. Ancak tarihten gelen verileri bir arada incelediğimizde, bazı temel sorunlar konusunda gezegenimizin iyi yol kat ettiğini de görebiliriz. 

OurWorldinData, ekonomiden demografiye, siyasetten refaha her konuda yapılan küresel ölçekli araştırmaların, raporların ve endekslerin verilerini toparlayan güzel bir kaynak. Bizler de bu kaynaktan sizin için gezegenin gidişatına biraz baktık.

1. Son iki asırda küresel yoksulluğun değişimi:

Zaman içinde küresel yoksulluğun giderek azalmasına bağlı olarak daha iyi ve hijyenik barınma koşulları ile daha kaliteli günlük diyetler gezegen genelinde yaygınlaşmaya başladı.

2. Son iki asırda bebek ve çocuk ölümleri:

1800'lü yıllarda çocuk nüfusun % 43'ü henüz 5 yaşını dolduramadan ölürken, 2015'te bu oran 100 katına kadar düşerek % 4,3 olarak ölçülmüş.

3. Dünyada okuryazarlık oranının son iki asırda değişimi:

Yine 1800'lerde her 10 kişiden yalnızca 1 kişi okuryazarken, şimdi yeryüzündeki her 10 kişiden en az 8'i okuma yazma biliyor. O zaman bu nüfus sadece 120 milyona tekabül ediyordu; bugün ise bu sayı 6 milyarın üzerinde.

4. Dünya ülkeleri hangi rejimlerle yönetiliyor?

Anokrasi: Yönetimin belirli bir zümrenin elinde olması. Demokrasi ile otokrasi arasında bir geçiş rejimi gibidir.

Otokrasi: Yöneticinin bütün siyasi yetkileri tek başına elinde bulundurduğu bir monarşi biçimi.

5. Dünya vatandaşlarının kurumlara dair yolsuzluk algıları:

(Transparency International tarafından her yıl yayınlanan Yolsuzluk Algısı Endeksi, ülkeler bazında hangi kurumların en fazla yolsuzluğa bulaştığına dair, vatandaşların algılarından derlenerek oluşturuluyor.)

6. Tüm dünyada insanlar hayatlarından ne kadar memnun?

Dünya Mutluluk Endeksi 2016 raporundan çıkan sonuçlar kırmızı en az, mavi en çok olacak şekilde, ülkelerin mutluluk seviyesini gösteriyor.

7. Hangi ülke askeri gücüne ne kadar para harcıyor?

International Institute for Strategic Studies'in 2014 raporu yukarıdaki gibi.

8. Yıllar içerisinde kitlesel katliam ve soykırımlar:

9. Yaklaşık üç asırda dünya nüfusunun değişimi böyle:

1750 yılından günümüze nüfusun büyüme hızı ve toplam dünya nüfusunu görüyoruz. Grafik ayrıca nüfusun 2030 yılına kadarki projeksiyonunu da gösteriyor.

10. Dünyadaki nüfusun kıtalar bazında dağılımı bu şekilde:

Dünya nüfusu 2015 yılında (yaklaşık) Kuzey ve Orta Amerika'da 567 milyon, Güney Amerika'da 412 milyon, Okyanusya'da 32 milyon, Avrupa'da 541 milyon, Asya'da 4,5 milyar ve Afrika'da 1 milyar olarak ölçülmüş.

11. Bu harita ise nüfus artışının kıtalar bazındaki yoğunluğunu gösteriyor:

Buna göre Kuzey Avrupa ve Rusya'da nüfus artış oranının çok düşük, Afrika'da ise çok yüksek olduğunu görebiliriz.

12. Küresel ekonomiyi yöneten güçlerin yıllar bazındaki oransal dağılımı ise böyle:

Dünyanın toplam servetinin dağılımı da yine 2030 yılına kadarki bir projeksiyonla verilmiş.

13. Dünyada çocuk işçilerin yıllar içerisindeki durumu:

14. Son olarak, kişi başına düşen reel gayri safi yurt içi hasılanın ülkelere göre dağılımı:

2014 Dünya Bankası raporuna göre oluşturulan haritada ulusların refah düzeyini net biçimde görebilmek mümkün.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
melike-demirel

otokrasi +1 : 2017 Türkiye

sertan.kacar

Irkçılık yapmak istemiyorum ve karşıyım da ama dünyanın en fakir ülkeleri Afrikada ve özellikle Sahraaltı Afrikada ama en çok doğum oranı da orada. Adamlar köpek gibi doğruyor sonra da bakamıyorlar ve etrafa dağılıyorlar. Dağılmalarına lafım yok ama bakamadığı halde devamlı doğruyorlar ve bu çok sinir bozucu. Sadece Afrika için geçerli değil böyle olan tüm insanlar için böyle düşünüyorum. Doğurmasınlar

sivilitaatsizlik

15-17 yaş arası çocuk işçi değildir.

sertan.kacar

Nedir? Ergen işçi mi?

sivilitaatsizlik

Çocukluk yasanın belirleyebileceği birşey değil, sen 15 yaşında ergin olursun ben 25 yaşında, biyolojik birşey. 17 yıl 364 gün yaşayan birisi ile 18 yıl 1 gün yaşayan birisi arasında biyolojik olarak fark yoktur, ama kanuna göre arada 2 gün olmasına rağmen biri çocuktur diğeri değil.

sertan.kacar

Yani bu mu? O kadar yazmışsın iyi de gereksiz bir şey olmuş ve konuyla pek alakalı değil bence

Gizli Kullanıcı

Japonya ve Amerika komşu oldukları halde Amerika'nın askeri harcaması ne kadar da fazla öyle değil mi. Çünkü Ortadoğu, sırf islam var olduğu için karışık.

melih182

Şu avıdan düşün adam silah yapıp satıyo yani parasını ondan kazanıyo komşulukşa faşan alakası yok dünyada kaos olmasa o kadar harcadığı askeri teçhizatı kine satıcak?

emrekarayel

Japonya savaş kaybetti ve teslim oldu. Böyle ülkeler askeri harcamalarda teslim olduğu devlet tarafından sınırlandırılır. Japonya, Almanya gibi ülkelere, galip devletler sadece kendilerini savunacak ve ABD'nin istekleri doğrultusunda ABD işgal kuvvetlerinde yer alacak kadar silahlanmalarına izin verilir. Yani bu konuda özgür olsa Japonya en çok para harcayan ülke olabilirdi. Şu anda bile ABD korumasında olmasına rağmen tüm komşularıyla sorunlu.

Gizli Kullanıcı

Sevgili Melih milyar dolarlık silah sektörünü ayakta tutan sözde terörist müslüman ülkeler bu kadar fakirliğin içinde bunu nasıl yapıyor acaba? İşin ilginç yanı müslüman askerlerin ordularından çok batılı ülkelerin askerleri var bölgede. Zaten oradaki liderlerin batı kuklası olduğu gündemi takip eden herkesin malumu. Zeus dostum sana cevap vermeye gerek duymuyorum yanlış anlamada.

gzm-ynklr

Bilgi veren bir paylaşım teşekkürler

Görüş Bildir