Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

130 Kişinin Can Verdiği Paris Saldırılarının 1. Yılı

 > -

Fransa'nın başkenti Paris'te 130 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarının üzerinden 1 yıl geçti. Saldırıların yıl dönümü için ülke genelinde anma programları düzenlendi.

13 Kasım'da eş zamanlı olarak düzenlenen saldırılarda en fazla kayıp Bataclan konser salonunda yaşanmıştı

Paris'te geçen yıl bugün düzenlenen saldırılarda yaşamını yitiren 130 kişi için bugün anma töreni düzenlendi. Anma törenleri saldırıların hedeflerinden biri olan Stade de France'da başladı.

13 Kasım 2015 tarihinde Almanya-Fransa dostluk maçınının oynandığı stadyum yakınlarında IŞİD üyesi üç terörist kendilerini havaya uçurmuştu.

Maç esnasında çekilen videoda patlama sesi net bir şekilde duyulmuştu.

Bu saldırıda bir kişi yaşamını yitirmiş, üç kişi de yaralanmıştı. 

Sputnik'in haberine göre burada hayatını kaybeden Manuel Dias'ın oğlu, babası için stadyumun önünde düzenlediği törende yaptığı kısa konuşmada, "Yaşasın tolerans, yaşasın dirayet, yaşasın Fransa" dedi.

Paris'in 11. Belediyesi önünde saldırılarda hayatını kaybedenler anısına balonlar havaya bırakıldı.

Cumhurbaşkanı Hollande, Paris Belediye Başkanı Hidalgo ile birlikte saldırılara hedef olan altı noktayı ziyaret etti.

Bütün saldırı noktalarında kurbanlar anısına yaptırılan, üzerinde isimlerinin bulunduğu mermer anıtların açılışı yapıldı. Bir dakikalık saygı duruşunda bulunulurken, saldırının düzenlendiği noktalara çelenkler, çiçekler bırakıldı, mumlar yakıldı.

Hollande ve çevresindekiler daha sonra da aynı gece 89 kişinin hayatını kaybettiği Bataclan konser ve etkinlik salonuna geçtiler. 

Polis çevrede çok sıkı güvenlik önlemleri aldı.

IŞİD teröristleri bu salonu ellerindeki kalaşnikof tüfekelrle basarak etrafa gelişigüzel ateş açmışlardı.

Bataclan salonu önünde düzenlenen anmaya geçen yıl saldırı sırasında konser vermekte olan Eagles of Death Metal grubunun üyelerinden Jesse Hughes da katıldı.

13 Kasım 2015 tarihinde terör örgütü IŞİD militanlarının stadyum, kafe, bar ve konser salonuna yönelik akşam saatlerinde düzenlediği saldırılarda 130 kişi hayatını kaybetmişti...

Paris'te IŞİD Terörü: 129 Ölü | Neler Yaşandı? - onedio.com
Paris'te IŞİD Terörü: 129 Ölü | Neler Yaşandı? - onedio.com

Başbakan Valls: OHAL uzatılabilir

Öte yandan DW'nin haberine göre Başbakan Manuel Valls, Alman Die Welt gazetesine, Paris saldırılarının yıldönümü vesilesiyle yazdığı makalede, radikal İslamcı terörle mücadele için sınırların daha sıkı kontrol edilmesini talep etti. 

Valls BBC'ye verdiği demeçte ise Fransa'da saldırıların ardından ilan edilen olağanüstü halin büyük olasılıkla yeniden uzatılacağını ifade etti. 

Başbakan bunun özellikle Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyaları nedeniyle gerekli olacağını belirtti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir