Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

100 Yıl Aradan Sonra İlk Defa Kenya'da Görüldü! Son Derece Ender Bir Tür Olan Siyah Leoparın Muhteşem Fotoğrafları

1.6bPAYLAŞIM

Nesli tükenen hayvanlar arasında kırmızı listede bulunan siyah leoparın fotoğraflarını, 100 yıl aradan sonra Will Burrard-Lucas isimli bir fotoğrafçı çekmeyi başarmış. Bundan önce, en son fotoğrafı 1909 yılında çekilen siyah leoparın muhteşem görüntüleri için içeriğimize bir göz atın deriz.

Kaynak

Gecenin kendisinden bir parçaymış gibi görünen son derece nadir bir tür olan siyah leopar, 100 yıl aradan sonra bir fotoğrafçı tarafından Kenya'da görüntülendi.

Zifiri siyah koyu kürkünün üzerindeki leopar desenleri onu nadir kılan şeylerden bir tanesi.

Genetik varyasyon sonucu ortaya çıkan fazla miktarda siyah pigment üretimi sayesinde, geceleri size yaklaştığını görmek imkansız. Buna ek olarak son derece sessiz hareket eden bir tür.

Bir leoparın bu şekilde siyah olması için hem anne hem de babasının aşırı miktarda siyah pigment taşıması gerekli. Bu yüzden de dünya üzerinde bu leoparlardan çok az bulunuyor.

Bu leopar türü yalnızca Kenya'nın Laikipia bölgesinde bulunuyor ve bir asır boyunca fotoğrafı çekilememiş.

Leoparın bölgede görüldüğü dedikodularını duyan İngiliz fotoğrafçı Burrard-Lucas, harekete geçmiş ve hemen Kenya'ya gelmiş. Bölgeye kameralar ve tuzaklar yerleştirdikten sonra Leoparı beklemeye koyulmuş.

5 gün boyunca leoparın gelmesini bekleyen fotoğrafçı, kamerasını kontrol ettiğinde ise muhteşem görüntüler ortaya çıkmış.

"Bildiğim kadarıyla bugüne kadar bu leopar türü düzgün bir şekilde hiç fotoğraflanamamış. 5 gün sonra gizlice kurduğumuz kameraları kontrol etmeye gittiğimde bu görüntülerle karşılaştım."

Projesi için bir biyologdan yardım alan fotoğrafçı, en sonunda 100 yıldır yapılamayan şeyi başarmış.

Burrard-Lucas'a yardımcı olan biyolog ise; "Bugüne kadar bu bölgede siyah leoparın yaşadığına dair pek çok duyum aldık. Fakat hiçbirinde bunu kanıtlar nitelikte kaliteli görüntüler yoktu" diyor.

Burrard-Lucas'ın yardım aldığı biyolog ise siyah leoparı çekmeye çalışmış fakat yalnızca uzaktan bir görüntüsü yakalayabilmiş.

San Diego Hayvanat Bahçesi'nde çalışan biyolog, çok uzaktan olmakla birlikte yalnızca bu görüntüyü yakalayabilmiş. Fakat bu görüntü siyah leoparın varlığı kanıtlamak için arşivlere geçecek kadar kaliteli olmamış.

5 farklı yere kurduğu kameralar sayesinde ender görülen siyah leoparın görüntüleri yakalanabilmiş.

Hareket sensörleri, yüksek kaliteli kameralar ve daha birçok ekipman siyah leoparı görüntüleyebilmek için yerleştirilmiş.

35 yaşındaki fotoğrafçı çocukluğundan beri bu leoparı görmeyi ve fotoğrafını çekmeyi hayal ediyormuş. En son denemesiyle de hayalini gerçekleştirmiş.

"Buna inanamıyorum. Bu projeye başladığımda gerçekten siyah leoparın fotoğraflarını çekebileceğime inanmamıştım. Ama işte buradalar ve hayatımda fotoğrafını çektiğim en harika hayvan sanırım bu."

Siyah leoparın bundan önce çekilen son fotoğrafı 1909 yılına ait ve şu anda Washington'da Smithsonian Ulusal Doğal Tarih Müzesi'nde sergilenmekte.

Siyah leoparlar şu anda Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'nin (IUCN) belirlediği nesli tükenen hayvanlar arasında kırmızı listede bulunmakta. Yani son derece ender bir tür.

Burrard-Lucas'ın fotoğrafları muhteşem olsa da bazı insanlar leoparın bu bölgede bulunduğu kesinleştiği için artık avcılar tarafından bir hedef haline geldiğini düşünüyor.

Pek çok insan bu leoparı evlerine süs olarak koymak için bu bölgeye akın edebilir. Burrard-Lucas, Laikipia bölgesinde bulunan avcılık yasağının bunu önleyeceğini umuyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aysn_aysn

Keşke çekemeseymiş:( Yakalamak isteyen hayvanlar olacak şimdi.

ibrahim-dogan20

Ulan o hayvanın da soyunu tüketirseniz ağzınıza sıçıcam aq insanlığı.

bseozyrt

Hayvan resmen "Beni görmek demek yüzümü , beneklerimi görmek degil , düşüncelerimi ve fikirlerimi anlamaktır" demiş valla.. Helal olsun çokta asil bir kedi Allah seni korusun ve nice yaşamayı hak etmeyen şerefsizin ömründen alıp sana versin.

invisible-man

ouw fazla Asil

umut2961

müthiş bir hayvan

Görüş Bildir