100 Kişiyi Galadan Kaçıracak Kadar İğrenç ve Rahatsız Edici Sahneleriyle 'The House That Jack Built' Seyirciyi Çıldırttı!

762PAYLAŞIM

Cannes'da prömiyer yapan filmin yönetmeni ve senaristi zaten oldukça tartışmalı bir sanatçı. Bir yandan hayran kitlesini gitgide büyüten, bir yandan da psikopatlıkla suçlanan biri. Filmi de seyirciyi ikiye bölmüş ama bir tarafı epey kusturmuş gibi.

Lars von Trier Danimarkalı bir film yönetmeni ve senarist. 40 yıldır bu işi yapıyor. Ödüllü ama sürekli tartışmalara açık işler yapan skandal bir sanatçı.

2011'de Cannes Film Festivali'nde Hitler'i anladığını ve ona sempati beslediğini söyledikten sonra katılımı yasaklanmıştı. Bir gariplik söz konusu yani.

Bir yandan da Dogville, Melankoli, Deccal, Karanlıkta Dans ve Dalgaları Aşmak gibi filmlerinden sonra tarzına aşık olanlar var. Orjinal olduğunu itiraf etmek lazım.

Hatta şu meşhur 'Nymph(o)maniac' filminin de yönetmeni kendisi. Tartışmalı olmayan hiçbir işe kalkışmıyor galiba.

Alkol bağımlılığı da uç noktada. Bırakmaya çalıştığında anksiyete krizleri geçiriyormuş kendisi. Son filmi 'The House That Jack Built' de bu sorununun dolup taştığı noktaya denk gelmiş.

Aslında 8 bölümlük bir mini dizi olarak planlanmış ama sonradan film olarak çekilmesine karar verilmiş.

Filmin isminin şöyle bir tekerlemesi var, uzayıp gidiyor:

İşte bu Jack'in yaptığı ev,
İşte bu Jack'in yaptığı evdeki peynir,
İşte bu Jack'in yaptığı evdeki peyniri yiyen fare,
İşte bu Jack'in yaptığı evdeki peyniri yiyen fareyi öldüren kedi,
İşte bu Jack'in yaptığı evdeki peyniri yiyen fareyi öldüren kediyi korkutan köpek,
İşte bu Jack'in yaptığı evdeki peyniri yiyen fareyi öldüren kediyi korkutan köpeği boynuzlayan boğa,

Filmin başrolü için Matt Dillon seçilmiş. Siyam Balığı, Crush (Çarpışma), The Outsiders (Dışlanmışlar) gibi filmlerin ünlü aktörü.

1970'li yıllarda geçen filmin mimar seri katilini canlandırıyor. Cinayetlerini bir sanat eseri olarak gören ağır psikopat bir adamın 12 yıllık cinayet geçmişini izliyoruz.

Kurbanlar arasında Uma Thurman, Riley Keough, Siobhan Fallon Hogan ve Sofie Gråbøl gibi oyuncuların canlandırdığı karakterler var.

Bu filmle Cannes'a dönmüş ama prömiyerinde 100 kişi dayanamayarak dışarı kaçmış. Kusanlar, fenalık geçirenler, neler neler...

İnanılmaz gaddar işkence ve aşağılama sahneleri yüzünden şiddet dozunu fazla ve hastalıklı bulup protesto ederek çıkanlar da var tabii.

Küçük bir çocukken ördeğin ayağını makasla kestiği sahne bile insana "Gerçeklik uğruna inşallah yapmamışlardır böyle bir şey" dedirtiyor.

Bazıları ise kan ve şiddetin standart bir Amerikan korku filminden farkı olmadığını, psikolojik şiddetin gerçekten fazla rahatsız edici olduğunu söylüyor.

'Yapılmaması gereken', kusturan, iğrenç, provakatör bir film olduğunu düşünenlerin sayısı az değil. Yüreği dayanan izlesin.

Ama ünlü yönetmeni cesur ve başarılı bulan da çok fazla. Gerçekten tanıtımını izlediğinizde de kaliteli bir yönetmenlik ve derinlikli bir psikopat izleyeceğinizi anlıyorsunuz.

Hatta filmin sonunu çok beğenip şok içinde ayrılanlar ve oldukça başarılı bulanlar da olmuş.

Filmin konusunu ve türünü bilip gökkuşağı ve çiçekler beklemek hata tabii. Ama Cannes seyircisi koşarak kaçtıysa epey abartıya kaçılmış olabilir.

Ne olursa olsun acayip merak edileceği ve yasaklanmazsa da epey izleneceği belli. Sen ne düşünüyorsun?

Acayip merak ettim, gideceğim.
Kusarak kaçmaya gerek yok.

Filmin trailer'ını da şöyle bırakalım...

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
derin-a-clk

lars von trier'e güven duymadığım için o ördek sahnesi beni ürkütüyor..

vlknsn

e sen her şeyi anlatmışsın sonunu da söyleseydin ?

cezerye4

aslında kaliteli bir yapıma benziyor. izlenebilir.. türkiye film sektöründe aşırı derecede geri. kurgu montaj olsun ses olsun efektler makyaj hep geri.

m.hakan

Açıkçası böyle filmleri çekenlerin ve izleyenlerin ruhsal durumunu sağlıklı bulmuyorum. Bir insan gerçekçi bir vahşeti izlemekten keyif alabiliyorsa o insanda ruhsal sıkıntılar var demektir ve böyle insanların toplumda yer alması beni korkutuyor. İnsan böyle şeyleri sıklıkla gördükçe tepkisizleşir, bu normal bir durum değildir ve bunun gerçek hayata yansımaları olabilir. Böyle filmlerden keyif alanlar lütfen kendinizle bir yüzleşin!

metin-akalp

Kötü adam rollerinde oynadığı için Erol Taş'ı darp eden kafa.

dahlio_

tm tşk bb.

m.hakan

Metin Akalp. Filmlerde kötü karakterlerin olmaması, oyuncuların kötü karakterleri oynamaması gerektiğiyle ilgili hiçbir şey yazmıyor yorumumda. Filmler cinayetleri, kötü insanları işleyebilir bunda sorun yok. Ben habere konu olmuş filmdeki gibi gerçekçi cinayet ve işkence sahneleriyle dolu filmlerin olmasından rahatsızım ve bunu normal bulmuyorum. Bi insanın başka bir insanı işkence çekerken izlemekten keyif almasının normal olmadığını ve tehlikeli bir durum olduğunu kabul etmelisiniz.

heart-shaped-glasses

Böyle kanlı, işkenceli filmleri aşırı severim ama o ördeğe gerçekten bunu yaptılarsa asla izlemem bu filmi.

derin-a-clk

gerilim,korku severim ama bu tarz filmler daha çok vahşet pornosu sayılıyor. Ördek konusunda aynı fikirdeyim ve yönetmene de bu konularda güven duymuyorum :(

Görüş Bildir