1 Milyon Euro Kazanmak İster misin? Almanya'daki Bir Şehrin Varolmadığını Kanıtlayana Büyük Ödül Var

-
Abone ol

Yani kim istemez ki bu kadar çok parayı. Ama bu ilginç yarışma hem ödülü hem de koşullarıyla şu anda tüm dünyada konuşuluyor.

Kaynak...

Almanya'da şu sıralar ilginç bir yarışma var. Bir şehrin var olmadığını kanıtlayana tam 1 milyon euro para verilecek.

Nası yani dediniz değil mi? Aynen biz de öyle. Şimdi şöyle oluyor; Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde Bielefeld isimli kendi halinde küçücük bir şehir var.

Şehir Orta Çağ'dan kalma bir kalesi bulunan, tarihi 9. yüzyıla kadar giden ve yaklaşık 340 bin kişiye ev sahipliği yapan şirin bir yer. Başka da bir numarası yok.

Yarışma kurallarına göre 16 yaşını aşmış ve ispatını yani bu şehrin su götürmez bir şekilde var olmadığını ingilizce ya da almanca olarak kanıtlayabilecek tüm dünya vatandaşları katılabilir. Resim, fotoğraf, belge her şey serbest.

Bu yarışmanın ardındaki asıl sebep ise Bielefeld komplosu olarak bilinen 25 yıllık bir şaka. O nasıl şaka yav derseniz o da şöyle: 1994 yılında Almanya'da üniversite öğrencisi olan Achim Held, Bielefeld şehrinde bir partiye davet ediliyor.

Achim Held'in şimdiki hali...

Achim Held ise Bielefeld diye bir şehrin varlığından bile haberdar değildi. Şehre giden otoyolda tam da o gece yol çalışması vardı ve tabelaların üzeri çizilmişti. Yani yolu bulamamıştı.

Partiye katılamayan Held, o dönemde sosyal bir platform olan Usernet'te esprili bir mesaj yazarak bunun acısını çıkardı. Ve dedi ki: “Bielefeld? Öyle bir şey yok ki!”

Ne var ya bu mesajda diyeceksiniz. Çok haklısınız. Fakat nasıl oluyorsa o dönemde çok sınırlı bir kitleye sahip olan Usernet ile, sanki bu mesaj bugün Twitter'da yazılmışcasına yayılıyor.

Şimdiki internet imkânlarıyla kıyaslandığında Usernet bir hayli sınırlı.

Durumla ilgili türlü şakalar, espriler döndü. Bir yandan da komplo teorileri türemeye başladı. İsim tabelalarının, semtlerin gizli servisler ya da uzaylılar tarafından konulduğu bile iddia edildi. Komploya dair kitaplar yazıldı, filmi bile çekildi.

Son olarak da Almanya Başbakanı Merkel bile bu şakaya katıldı. 2012 yılında Berlin’de yaptığı bir konuşmada, Bielefeld’deki bir etkinliğe katıldığını hatırlatan Merkel, “Bu durumda, var” dedi.

Yine çok ilginçtir ki hala bazı Almanlar böyle bir kentin olduğuna inanmıyor :)))

Asıl amaç tabii ki de bölgeye turist çekmek ve turizmi canlandırmak. Yarışmayı hazırlayan tanıtım komitesi 25 yıllık bu şakadan ilham alarak yaratıcı bir fikir oluşturuyor.

Şehir ve hikayeler tamamen bir şaka olabilir ama yarışma ve para ödülü sonuna kadar gerçek. Son katılım tarihi 4 Eylül. 1 milyon euro kazanmak istiyorsanız hadi buyurun :)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
anarsinin-evladi

Ben Hira dağında Allah'la konuştum, hadi konuşmadığımı kanıtlayın. Kanıtlayamazsınız çünkü ayetler var ayetler.

Görüş Bildir