'Devletten 800 TL Maaş Alıyor' İddiasıyla Rencide Edilen Suriyeli Mülteci Sosyal Medyanın Gündeminde

758PAYLAŞIM

İşin aslını bilmeden bu nefreti körüklemek ne kadar doğru?

Türkiye’deki Suriyelilerle ilgili ortaya atılan iddialar uzun zamandır tartışmaları sürekli olarak yeniden alevlendiriyor. Aralık 2020 itibariyle ülkemizde geçici koruma altındaki kayıtlı Suriyeli sayısı 3 milyonu aşkın olunca ortaya atılan iddialarla birlikte mültecilere karşı kin ve nefret yer yer körükleniyor.

3 milyon Suriyeli mültecilerin 1 milyon 728 bin 540’ını  0-18 yaş arası çocuklar oluşturuyor. 0-18 yaş arası çocukların ve kadınların toplam sayısı ise 2 milyon 579 bin 941 kişi. 

Kaynak

Daha önce Suriyeli mültecilerle ilgili doğru bilinen yanlışlardan burada bahsetmiştik 👇

Her Duyduğunuza İnanmayın! Suriyeli Mülteciler İçin Söylenenler Ne Kadar Doğru? - onedio.com
Her Duyduğunuza İnanmayın! Suriyeli Mülteciler İçin Söylenenler Ne Kadar Doğru? - onedio.com

Bir Twitter kullanıcısının "PTT'den 800 TL maaş almaya gelen Suriyeli" diyerek paylaştığı video ise 2 gündür sosyal medyanın gündeminde.

Birçok kişi doğrulardan bihaber bu maaşın devlet tarafından Suriyelilere verildiğini düşünerek isyan etti 👇

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

İşin aslı ise şu şekilde: AB’nin Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programıyla (FRIT) başta olmak üzere birçok dernek ve kuruluş mültecilerin temel ihtiyaçlarını karşılanması ve mülteci çocukların eğitimleri için Türkiye'ye yardımda bulunuyor.

Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRİT) ismiyle oluşturulan fon ise her biri 3 milyar euro tutarında iki eşit dilime bölünmüş olan toplam 6 milyar euro bir bütçeye sahip.
Şimdiye kadar 2,7 milyar euroluk kısmı Türkiye’ye ödenmiş, toplamda 4,3 milyar eurosu sözleşmeye bağlanan fonun tamamının ise Türkiye’ye ödenmesinin en geç 2025 yılında olacağı söylenmektedir. 
Kaynak

Bu nedenle de adamın hem habersiz bir şekilde görüntülerinin çekilip rencide edilmesine hem de "benim vergimle Suriyelilere maaş ödeniyor" sözlerine birçok tepki geldi: 👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

"3 milyar euro hangi Suriyeliye yeter ki?" sözlerine ise yine Twitter kullanıcılarından cevap geldi 👇

twitter.com

PTT ile işbirliği içinde çalışan UNHCR, 2016 yılında beri mülteci ve sığınmacıya “PTTkart” ile çok amaçlı nakit yardımı sağladı, sağlamaya da devam ediyor.

Ayrıca UNHCR Türkiye’deki bir üniversite ya da yükseköğretim kurumunda öğrenim gören bir uluslararası koruma başvuru veya statü sahibi öğrencilere de nakit yardımında bulunuyor.

Verilen yardımın miktarı, akademik dönem başına yaklaşık 1.500 TL’dir.
Kaynak

Keşke araştırmadan, bilmeden, öğrenmeden insanları rencide etmesek. Bu nefreti körüklemesek.

twitter.com

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Avrupa'ya Gitmek İsteyen Suriyeli Genç: 'Burada Hayat Çok Pahalı, Sigara 10 Liraydı Şimdi 20 Lira' - onedio.com
Avrupa'ya Gitmek İsteyen Suriyeli Genç: 'Burada Hayat Çok Pahalı, Sigara 10 Liraydı Şimdi 20 Lira' - onedio.com
Suriye'deki Suriyeliler, Türkiye Hakkında Ne Düşünüyor? - onedio.com
Suriye'deki Suriyeliler, Türkiye Hakkında Ne Düşünüyor? - onedio.com
Suriyeli Gençler: 'Sanki Biz Dedik Suriye'ye Gidin, Oraya Bizi Kurtarmaya Gitmediniz' - onedio.com
Suriyeli Gençler: 'Sanki Biz Dedik Suriye'ye Gidin, Oraya Bizi Kurtarmaya Gitmediniz' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
filiz1.

bu salak rencideden ne anlar allah aşkına.sen ben gibi insanlar değil bunlar şunu bir anlayın.gereksiz merhamete ve hümanizme gerek yok. siz de iyi insan olacağız diye iyice salaklık ediyorsunuz.bize akıllı iyi insan lazım.enayi değil.sen burada duyar kasıyorsun, adam eve gidip çocuk yapacak.

helenistik

Suriyede savaş çıktığında üniversite okumuş iş güç sahibi olan halkı avrupa aldı zaten kalan kısmıda almamak için bize para verdiler bu tabakayı siz alın diye buraya kadar biliyoruz. Ama işi gücü olmayan, dil bilmeyen, okul okumayan, kendi ülkelerinde bile para kazanamayan bu kesim senin ülkende ne yapabilir bu düşünülmedi. Biz zaten ekonomi olarak ferah bir ülke değiliz malum bu nedenle maaş alan bu insanın bir suçu olmasa bile tepki gösterilmesi bana çok şaşırtıcı gelmiyor doğrusu.

ahievran

Mültecide seçicilik şüphesi akıl tutulmasıdır. Bütün Avrupa ülkelerinin mülteci durumlarına bakabilirsin, hepsi çadırda yaşayan savaş mağduru insanlar. Ayrıca 20 yıldır krizde olan ülkede ne kadar üniversite okumuş aydın insan olabilir? Türkiye kendi işşizler fonunu hazineye aktarmış bir ülke olarak Suriyelilere para verebildiğine inananında aklından şüphe duyarım. Bütün fonlamalar Avrupa Birliği tarafından sağlanıyor.

kizilmaske

o zaman türkiyedeki işsiz insanlara niye gss kazığı ve faizini sokuyorlar peki ?

emsalden-misal-olmaz.

Bu topraklar misafirperverdir. Hadsizlik yapanlar bu topraklardan bağını koparmış olanlardır. Irkçı yorumlara yapılacak bir cevabım olamaz. Terbiyesizlik sadece. ABD'de ve Avrupa'da ırkçılık olaylarını eleştirip burada ırkçılık yapıyorlar. Sizin sadece kimliğinizde TC ibaresi var. Siz çoktan kopmuşsunuz kanınızdan...

surdanburdan

evet zaten bu zihniyetle de ingiltereye yardimda bulundunuz sonra swap islemi yapmak istediniz ingiltere sizi tanimiyorum ekonominiz duzgun degil dedi , evet degil mi cok haklisin bi misafirpervelige devam edelim millet piskinlikle bizden almaya devam etsin cok haklisin sonra vatandas bir ekmege , aferim bag felan amerika israil oyunlari degil mi ....

emsalden-misal-olmaz.

ne alaka? ingiltere ve ekonomi swap... bunlar misafirperverlik ile mi bağlantılı :) swap işleminde parayı tutup gitmesini engelleyen bizdik. Gerçi büyük riskti bana göre, yabancı güvenini zedeledi o dönem. ama bugün borsaya giriş büyük katar da işin içine girince iş değişti. Ama taban da ekonomi sıkıntıda mı? evet sıkıntı da. kolay düzelecek gibi değil. umarım yanılırım. Ama yorumum ile ekonominin bağlantısı yok. Açken bile misafir ağırlayan milletiz biz.

logicaldoor

Bütün suriyelileri bir mülteci kampına doldurun, AB isterse 8 bin lira maaş versin. Umurumda olmaz. Hatta sınırın hemen dibinde, Suriye tarafında olsun. Ama sen sayısını bile bilmediğin suriyeliyi ülkeye sal (ki kesinlikle 3 milyon filan değil sayıları), fırsatçı işverenlerin sigortasız, düşük ücretle çalıştırarak sömürmesine ve kendi vatandaşının işsiz kalmasına göz yum, kafalarına göre iş yeri açmalarına, kayıtsız kuyutsuz, vergisiz kazanç sağlamalarına göz yum, kendi vatandaşının faydalanamadığı şeylerden faydalanmalarını sağla, sonra da çıkıp suriyelilere tepki gösterilmesini kına. Bazı sorunlar pandemi ile birlikte kendini daha çok belli eder oldu ki bunlardan birisi de ülkemizdeki mülteciler sorunu. Eninde sonunda bu iktidara oy verenleri de etkiliyor/etkileyecek ve bunun mutlaka siyasi sonuçları da olacak...

Görüş Bildir