'13 Yaşındaki Kız Çocuğu Evlenebilir' Diyen Vahdettin İnce Hakkında Suç Duyurusu

 > 
749PAYLAŞIM

AK Parti'nin dün Meclis'e sunduğu 'cinsel istismar' önergesiyle ilgili başlayan tartışmalar sırasında "13 yaşındaki kız çocuklarının evlendirilebileceğini" söyleyen yazar Vahdettin İnce hakkında CHP Kadın Kolları suç duyurusunda bulundu. 

Kocaeli Adliyesi'nde bir araya gelen CHP Kadın Kolları üyelerine CHP Kocaeli Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet ve Tahsin Tarhan ile Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer de destek verdi.

Kocaeli Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Adalet Bakanlığı'nın 2014 verilerine göre her ay Adli Tıp Kurumu'nda 650 çocuk cinsel istismarı vakası görülmektedir. Adliyede 4 tecavüz vakasından 1'i çocuktur. Vahdettin İnce 13 yaşındaki bir çocuğun evlendirilebileceğini söylerken, kendi hayatına da bu kadar rahat kararlar verebiliyor mu? Vahdettin İnce'nin canlı yayında yaptığı çocuğun cinsel istismarı suçunu övmesi nedeniyle, kendisi hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız."

Fatma Kaplan Hürriyet de, "Vahdettin İnce'nin söylediği '13 yaşındaki çocuk evlendirilebilir' aşağılamasından, ahlaksızlığından, sapkınlığından ötürü, bu ahlaksız kişi hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz" diye konuştu.

Daha sonra CHP Kadın Kolları üyeleri adliye binasına girerek suç duyurusu dilekçelerini verdi.

Ne olmuştu?

Son seçimde AK Parti'den milletvekili adayı da olan yazar Vahdettin İnce, dün önergenin sosyal medyada tartışılmaya başlamasının ardından canlı yayında "13 yaşındaki kız çocuklarının evlendirilebileceğini" savunmuştu.

AKP'nin 'Cinsel İstismar' Önergesine Tepki Yağıyor: #TecavüzMeşrulaştırılamaz - onedio.com
AKP'nin 'Cinsel İstismar' Önergesine Tepki Yağıyor: #TecavüzMeşrulaştırılamaz - onedio.com

İnce şunları söylemişti:

"Başka kültürlerde oluşmuş algılar evrensel hukuk olarak dayatılıyor. Öyle bir şey yoktur, 18 yaş falan, kanunen böyle bir sınırlandırma getirilmiş olabilir ama bu bence doğru değil. Neden 18 yaşına kadar beklesin ki?" "Bizim kültürümüzde reşit olmak ile Avrupa'da reşit olmak aynı değildir. Bizde reşit olmak kız çocuğu için muayyen halleridir, erkek çocuğu için ihtilam durumudur. Toplumun değerlerini göz önünde bulunduracaksan yasayı buna göre kurarsın" 

İnce, dini nikahla evlendirilen 13 yaşındaki bir çocuğun da evliliğinin kabul edilebilir olduğunu savunmuştu.

Yayın sonrası hem İnce'ye hem de sunucu Şirin Payzın'a tepki vardı

Payzın, daha sonra "İnce'nin görüşlerini şiddetle reddediyorum" açıklaması yaptı

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir