Zülfü Livaneli ile Kendisine 'Bunak' Diyen Ayşe Hür Arasında 'Atatürk ve Kürt' Tartışması

 > 
302PAYLAŞIM

Yazar Ayşe Hür, geçtiğimiz hafta inşaatta Kürtçe şarkı söyleyen bir gencin videosunu paylaşarak Türkiye’de birçok çevrenin dikkatini çekmesini sağlayan Zülfü Livaneli’ye 11 yıl önce yazdığı yazıyla tepki gösterdi. İkili arasında sosyal medya üzerinde 'Kürt' tartışması yaşandı. 

Yazar Ayşe Hür, geçtiğimiz hafta Kürtçe şarkı söyleyen bir gence el uzatan Zülfü Livaneli'ye sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

Hür, Twitter hesabından şu ifadeleri paylaştı:

"Kurtarıcı (Salvatore) Sendromu deniyor buna psikolojide... Bu genç iki yıldır Instagram'da keşfedilmeyi bekliyormuş. Sonunda "Siz hiç Mustafa Kemal’in 'Kürt yoktur, dili kart kurt dilidir!' dediğini duydunuz mu?" diyen ulusalcı Zülfü Livaneli tarafından "kurtarılacak"... Mesuduz."

"İftiralarınızın utancı içinde boğulun"

Bu ifadelere yanıt veren Sanatçı Zülfü Livaneli, “Hayatımda bundan daha alçakça bir iftira duymadım. Ne zaman, nerede böyle bir söz söylemişim. Lütfen yazın ya da alçakça iftiralarınızın utancı içinde boğulun” şeklinde cevap verdi.

Bu paylaşımı alıntılayan Ayşe Hür, Livaneli’nin 2009 yılında yazdığı bir köşe yazısının bağlantısını paylaşarak şu paylaşımı yaptı:

"Kendi yazısını hatırlayamayan bir bunak mı yoksa saldırarak galip çıkmaya çalışan bir terbiyesiz mi? Okuyanlar karar versin. Alıntıladığım cümle yazının son satırında."

Livaneli Hür'ü yazısını anlamamakla suçladı:

"Akademisyen geçinen bir küfürbaz 2009 yazdığım ulusalcılığı eleştiren bu yazıyı kavrayamıyor ve ruhundaki karanlığı her yere bulaştırmak istiyor. Zavallı."

Hür ile Livaneli arasında polemiğe neden olan yazı 2009’da yazıldı

"Kürtlerin Onuruna Hitap Edin" başlıklı yazıda Livaneli, Türkiye’deki ulusalcılığı eleştirmiş ve yazının devamında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Karşılıklı saygı, sevgi. Kimsenin onuruyla, diliyle, kültürüyle oynamamak, kimseyi aşağılamamak. Eğer Türkiye bunu yapabilecek devlet adamları yetiştirmiş olsaydı, inanın ki 50 bin canımızı yitirmezdik. Ama “Sen yoksun, dilin de yok, ananla kart kurt diye konuşuyorsun!” derseniz, “Ben varım!” diyenleri de Diyarbakır Cezaevi’ne koyup işkence ederseniz, sonunda çıldırtırsınız insanları. Bütün bunları Atatürkçülük maskesi altında yapmaksa başlı başına bir facia. Siz hiç Mustafa Kemal’in “Kürt yoktur, dili kart kurt dilidir!” dediğini duydunuz mu?"

Geçtiğimiz günlerde Zülfü Livaneli'nin Twitter'da paylaştığı ile Kürtçe şarkı söyleyen bir genci bulmaya çalışmıştı👇

Mahsun Kırmızıgül, Zülfü Livaneli Peşine Düştü: Mükemmel Sesi ile Kulakların Pasını Silen İnşaat İşçisi Genç! - onedio.com
Mahsun Kırmızıgül, Zülfü Livaneli Peşine Düştü: Mükemmel Sesi ile Kulakların Pasını Silen İnşaat İşçisi Genç! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir