Görüş Bildir

Zorunlu Başörtüsüne Karşı Çıkmıştı: Denizli'de Gözaltına Alınan Meryem Şeriatmedari'nin İran'a İadesi Tartışılıyor

Anasayfa > Gündem

İran'da zorunlu başörtüsüne karşı protesto düzenleyen ve hakkında yakalama kararı çıkarılan İran’lı aktivist Meryem Şeriatmedari Denizli'de gözaltına alındı. Şeriatmedari'nin İran'a iade edileceği iddiaları üzerine sosyal medyada tepki gösterildi. 

Sözcü'den Latif Sansür'ün haberine göre, İran’da İslam Devrimi’nin ardından zorunlu hale getirilen başörtüsü yasasını protesto için ilk eylemin başladığı, Tahran'daki İnkilap Caddesi'nden adını alan “İnkilap Caddesi Kızları” hareketinin savunucusu Meryem Şeriatmedari, 2018 yılında İran’da bir eylem yaptı.

Yasayı protesto etmek için bir duvarın üzerine çıkarak başörtüsünü açan Şeriatmedari, gözaltına alındıktan sonra tutuksuz yargılandı, hapis cezasına çarptırıldı. Bu olayın ardından Türkiye'ye kaçan kadın aktivist, Denizli'ye geldi.

Denizli’de dün akşam saatlerinde polisin gözaltına aldığı Meryem Şeriatmedari, ülkesine iade işlemleri için Göç İdaresi yetkililerine teslim edildi.

Instagram sayfasından canlı yayınlayan genç aktivist, ülkesine gönderilmemesi için Türk kamuoyundan ve arkadaşlarından yardım istedi.

Meryem'in İran'a iade edilmemesi için Twitter'da binlerce paylaşım yapıldı 👇

Meryem'in İran'a iade edilmemesi için Twitter'da binlerce paylaşım yapıldı 👇
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
181
48
37
13
12
4
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Ashirogi Muto

Nargileci Arapları ülkeye doldurdunuz da özgürlüğü için mücadele veren bu kadını mı sınırdışı edeceksiniz? Sizin zihniyetinizi s*keyim.

Toprak Han

Tek şanssızlığı Suriyeli olmaması;)

Toprak Han

Evet savaştan kaçmış plajlarda ağıt yakıp denize giriyorlar,cafelerde nargileyle efkarlanıyorlar.Devletten benim vergilerimle yardım alıp ,beğenmeyip bir de ... Devamını Gör

Bilirkişi Raporu

Karşılığında 2 Suriyeli gönderelim mesele kapansın. Hatta tüm Suriyelileri, şeriat istemeyen İranlılarla takas edebiliriz.