Görüş Bildir

Zonguldak'ta 76 Madenci Daha İşten Çıkarıldı

Haberler
> Zonguldak'ta 76 Madenci Daha İşten Çıkarıldı

Zonguldak'ta özel madenlerdeki işten çıkarmalar sürüyor. Son olarak 76 madenci daha işten çıkarıldı.

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesinde faaliyet gösteren özel kömür işletmesinde, 76 madencinin daha iş akti feshedildi.

Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işveren ile saha sahibi Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) arasında yaşanan sorunlarla başlayan sürecin maden işçisinin iş akitlerinin feshedilmesiyle sonuçlandığını söyledi.

İşletmeden üç ayda yüzlerce madencinin işten çıkartıldığını belirten Aydın, 'Şu an itibarıyla özel kömür işletmesinde 35 kişi çalışıyor. Bu işçiler de maden ocağının içerisinde gerekli önlemleri alıyor, suları tahliye ediyor, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı bekletiliyor' dedi.

Son aldıkları bilgiye göre, TTK ile özel kömür işletmesi arasında rödovans sözleşmesinin feshedilmesine yönelik bir dava açıldığını bildiren Aydın, davanın kısa sürede sonuçlanacağı ümit ettiklerini dile getirdi ve 'Muhtemelen de sözleşme feshedilecek ve TTK bu alanı yeniden ihaleye çıkartacak' diye konuştu.

Aydın, madenciliğin bölge açısından önemli bir istihdam kaynağı olduğunu, sorunların bir an önce çözülmesini beklediklerini ifade etti.

Genel Maden İşçileri Sendikası Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu da 76 işçiye iş akitlerinin feshedildiğinin bildirildiğini, son çıkarılanlarla işten çıkarılan sayısının 630'a ulaştığını kaydetti.

Özel maden işletmeleri, madencilerin haklarında iyileştirme yapan düzenlemeden sonra maliyetlerinin arttığını gerekçe göstererek işten çıkarmalara başlamıştı.

  • AA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?