Zekanın Türü Ne?

1.2bPAYLAŞIM

Bakalım senin kafan ne tür çalışıyor?

1. Cinsiyetini seçer misin?

2. Yaşını da seç.

3. Öncelikle sağ elini mi, yoksa sol elini mi kullandığını öğrenelim!

Sol
Sağ

4. Şu anda yaptığın meslek bir kenara, hayalindeki meslek hangisiydi ya da hangisi?

Sporcu
Avukat
Mühendis
Mimar
Müzisyen
Öğretmen
Psikolog
Veteriner

5. Yeni insanlarla tanışma konusunda ne kadar iyisin?

Pek kolay olmuyor.
Çevremdeki çoğu insana göre bu konuda daha iyiyim.
En rahat yaptığım işlerden biri.
Alışkanlıklarımdan vazgeçemiyorum. Yeni birilerini tanımak zor geliyor.

6. Hangi zamanlarda, daha iyi odaklanıp, daha iyi düşünürsün?

Günün sonunda, rahatladığımda
Yalnız kaldığımda
Güçlükle karşılaştığımda
Yazının başına oturduğum herhangi bir zaman
Sabahları, mis gibi çayımı/kahvemi yudumladığımda
Başkalarıyla beyin fırtınası yaptığımda

7. Peki genellikle nasıl beslenirsin?

Ruh halime göre değişir.
Yeni şeyler denemeyi seviyorum.
Dışarıdan sipariş.
Hiç fark etmez, karnım doysun da.
Sağlıklı şeyler.
Sandviç gibi çabuk hazırlanıp, çabuk tüketilen.

8. Son olarak sence şu bardağın yarısı dolu mu, yoksa yarısı boş mu?

Yarısı dolu
Yarısı boş
Anlayamadım :(

Duygusal Zeka!

Verdiğin cevaplara göre, senin zekanın türü: Duygusal! Sen insan ilişkileri konusunda tam bir uzmansın; empati gücün çok yüksek olduğundan, neredeyse insanların kafasının içine girebiliyorsun diyebiliriz. İnsan sarrafısın yani, yeni tanıştığın birisine hemen notunu verirsin ve o kişinin o notu hak etmediği daha görülmemiştir. Ayrıca sana hislerin insanı demek gayet yerinde olur. Hep içgüdülerini dinliyorsun ve asla yanılmıyorsun! Son olarak hassas, duyarlı ve iyi bir dinleyici olduğunu da söyleyelim, ki senin gibi birisi, herkese lazım!

Müzikal Zeka!

Verdiğin cevaplara göre, sen müzikal zekaya sahipsin! Müzik senin için her şey demek; müzikle besleniyor, müzikle yaşıyor, müzikle yatıp müzikle kalkıyorsun. Hayatındaki bütün anıların müzikle kodlanmış: Üzüntünde de o var, sevincinde de... İşte senin o barışçıl, affedici ve saygılı kişiliğin bu müzikal zekandan ileri gelmekte. Müzikle yaşayan adamdan zarar gelmez kısacası!..

Dilsel Zeka!

Verdiğin cevaplara göre, sen dilsel zekaya sahipsin. Dilsel zeka, aslında sayısal zeka ile duygusal zekanın bileşkesinden ibarettir. Hem sayısal zeka kadar analitik, hem de duygusal zeka kadar sezgiseldir. Kendini görsellerle değil, sözcüklerle daha iyi ifade edebiliyorsun ayrıca. Bu yüzden gramere ve edebiyata yeteneğin vardır diyebiliriz. Son olarak senin çok rahat yabancı dil öğrenebileceğini eklemek gerek. Bugüne kadar öyle bir girişimin yoksa, bizce denemelisin!

Felsefik Zeka!

Verdiğin cevaplara göre, sen, felsefik zekaya sahipsin. Sen cevaplardan çok, sorularla ilgilenenlerdensin; çünkü biliyorsun ki doğru sorulmuş soru her şeyden daha önemli ve temeldir. Ayrıca ne olursa olsun, kendini kandırmayan bir yapın var, her şeye rağmen "gerçek" diyorsun! Sen büyük resmin insanısın, küçük ayrıntılara takılıp aslolanı asla kaçırmıyorsun zira! Yorum ve analiz senin işin, ey beyni derin insan!..

Sayısal Zeka!

Verdiğin cevaplara göre, sen sayısal zekaya sahipsin! Senin beynin adeta bir makine gibi çalışıyor: Tıkır tıkır, objektif ve kusursuz! Bu yüzden insan ilişkileri, duygu, his, sezgi gibi şeyler senin için ikinci plandadır. Bilim kafası var sende yani: Meraklı, analizci, şüpheci ve araştırmacı. Tümevarımların şahane, tümdengelimlerinse fantastik....

Yaratıcı Zeka!

Verdiğin cevaplara göre, sen yaratıcı zekaya sahipsin. Senin beyninin içi lunapark gibi eğlenceli, çiçek bahçesi gibi rengarenk; fakat bir yandan da tam randımanlı çalışan bir fabrika gibi sürekli meşgul. Bu beyin sen istemesen bile olayları farklı ve orijinal algılıyor, bilgiler sende farklı süzülüyor yani. Yaratıcı derken aklına sadece sanat gelmesin; mesela sen adi bir yumurta bile yapsan illaki sağına soluna senin imzan, senin tadın siner: Orijinal olmak böyle bir şey!..

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
iloveyou3000

Onedio'nun şimdiye kadarki en doğru tespiti. Dilsel Zeka! Verdiğin cevaplara göre, sen dilsel zekaya sahipsin. Dilsel zeka, aslında sayısal zeka ile duygusal zekanın bileşkesinden ibarettir. Hem sayısal zeka kadar analitik, hem de duygusal zeka kadar sezgiseldir. Kendini görsellerle değil, sözcüklerle daha iyi ifade edebiliyorsun ayrıca. Bu yüzden gramere ve edebiyata yeteneğin vardır diyebiliriz. Son olarak senin çok rahat yabancı dil öğrenebileceğini eklemek gerek. Bugüne kadar öyle bir girişimin yoksa, bizce denemelisin!

fatma-karabacak2

duygusal zeka çıktı insan sarrafıymışım vayy amk ya

ezel-zelal-guzelarslan

sayısal zeka wtf benim kafam boka çalışır gtjhbnfrt mnjb

ezel-zelal-guzelarslan

Verdiğin cevaplara göre, sen müzikal zekaya sahipsin! Müzik senin için her şey demek; müzikle besleniyor, müzikle yaşıyor, müzikle yatıp müzikle kalkıyorsun. Hayatındaki bütün anıların müzikle kodlanmış: Üzüntünde de o var, sevincinde de... İşte senin o barışçıl, affedici ve saygılı kişiliğin bu müzikal zekandan ileri gelmekte. Müzikle yaşayan adamdan zarar gelmez kısacası!..

ms-ayishi

Dilsel Zeka doğru

Görüş Bildir