Zam Tarihi Belirtilecek: Fiyat Etiketlerine Yerli Malı Logosu Zorunlu Hale Getirildi

 > 
559PAYLAŞIM

Ticaret Bakanlığı'nca Türkiye'de üretilen mallar için etiketlere yerli olduğunu belirtir nitelikte ayırt edici işaret konulması zorunluluğu getirildi. İki hafta sonra yürürlüğe girecek uygulamada etiketlerde yanıltıcı ve aldatıcı bilgiler içermemesi zorunlu tutuldu.

AA'da yer alan habere göre, Ticaret Bakanlığı'nın "Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"i Resmi Gazete'de yayımlandı.

Etikette, malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarihin de bulunması gerekecek.

Etiketlerde yanıltıcı ve aldatıcı bilgiler içermemesi zorunlu tutuldu

Ayrıca, etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde olması, yanıltıcı ve aldatıcı bilgiler içermemesi zorunlu tutuldu.

Yönetmelik 2 hafta sonra yürürlüğe girecek.

Kullanılacak etiketlerin tarife ve fiyat listeleri tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilecek, okunabilecek ve hangi mala ait olduğu açıkça belli olacak. Yönetmelik 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

"Amaç ekonomik istikrara katkı sağlamak"

Ticaret Bakanlığı, Türkiye'de üretilen mallar için etiketlerin üzerine yerli olduğunu belirtir nitelikte ayırt edici işaret konulması zorunluluğunun getirilme amacının ekonomik istikrara katkı sağlamak olduğunu belirtti.

TESK Başkanı Palandöken: "Ekonomimize büyük fayda sağlayacak."

Üretim yeri Türkiye olan ürünlerin raflarda açıkça belirtilmesi, "Türk Malı" yazılması ya da böyle olduğunu gösteren logo veya işaret konulması gerektiğini daha önce de dile getirdiklerinin altını çizen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şunları kaydetti:     

"Ekonomimizde dalgalanmadan en az zararla sıyrılmak için yerli ve milli olmayı her zaman vurguladık. Bu yönetmelikle artık alışverişte, reyonlarda ve raflarda kendi ürünlerimizi kolayca ayırt edebileceğiz. Bu da hem ekonomimize büyük fayda sağlayacak hem de yerli üretim olan ürünlerin birçoğunun yabancı ürünlere kıyasla daha kaliteli olduğunu fark edeceğiz. Bu uygulamayı çok olumlu buluyor ve vatandaşlarımızı da yerli ürün almaya davet ediyorum."

Başlayacak uygulamanın gündeme gelmesinin ardından sosyal medyadan da farklı yorumlar geldi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir