Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yurt Dışından Getirilen Çöplerle 'Avrupa'nın Yeni Çöp Merkezi" Haline Gelen Adana'nın Vahim Durumu

1.8bPAYLAŞIM

Ülke kimin umrunda ki?

Kaynak: https://twitter.com/sevirem/status/13820...

Kendi çöpünü dönüştüremeyen Türkiye, yıllardır İngiltere'nin plastik çöplerini 'geri dönüşüm' adı altında ithal ediyor.

İngiltere sadece bize değil, Hindistan, Malezya, Bangladeş gibi ülkelere de çöplerini gönderiyor.

Bir yandan plastik poşet kullanımını ülke içinde azaltırken diğer yandan para karşılığı başka bir ülkenin çöpleriyle çevremizi zehirliyoruz. Buna ihtiyacımız ne derece var bilmiyorum.

Başka ülkelerle işbirliği yaparak ithal çöpleri ülkemize getirip geri dönüşüme sokmak uzaktan bakıldığında belki çevre kirliliğini azaltmak için kabul edilebilir fakat maalesef Türkiye'nin bu çöpleri tamamen dönüştürecek düzenli bir sistemi yok.

Bunu geçtiğimiz günlerde Alman Arte televizyonunda "Avrupa'nın yeni çöp merkezi" olarak anılan Adana'ya bakıp çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz. Yasa dışı getirilen ithal çöpler nedeniyle Adana nefes alamaz hale gelmiş.

Adanalı çoban Mustafa Sakar'ın anlattıkları problemin ne boyutta olduğunu gösteriyor bizlere. Sakar, çöplerin biriktirildiği kanalın etrafında önceleri hayvanlarını otlatabildiğini fakat artan kirlilikten dolayı artık bunun mümkün olmadığını söylüyor.

Köylüler son derece kokudan ve manzaradan rahatsız. Çocuklar da bu ithal çöpler nedeniyle hastalanıyor.

Yayınlanan haberde Türkiye'nin Çin'den bayrağı alıp ilk sıraya yerleştiğinden de bahsediliyor. Her konuda olduğu gibi nerede bir sıkıntılı durum varsa orada birinciyiz!

Çeşitli kimyasalların olduğu bu çöpler Avrupa'dan ülkemize sokuluyor ve verimli tarım arazilerine dökülüyor. Bir daha da bu çöpleri dönüştüren ya da bu alanlardan kaldıran kimse yok.

Anlayacağınız doğayı kendi ellerimizle katlettiğimiz gibi bir de başka ülkelerin çöpleriyle hem vatandaşın sağlığıyla oynuyoruz hem de topraklarımızı verimsizleştiriyoruz. Çevreciler bunu dile getirseler de karşılarında bir muhatap da bulamıyor maalesef.

Twitter'dan "@sevirem" isimli kullanıcı Adana'ya ithal çöpleri bırakmaya devam ettiklerini söyledi bu paylaşımıyla. Etiketler de İngiltere'den

Gördüğünüz gibi bu doğa katliamına aktif bir şekilde birileri devam ediyor. Türkiye'deki birçok insan da bu facianın bilgisine sahip değil!

Yabancılara verilen izinlerle doğamız ellerimizden kayıp gidiyor bir de başka ülkelerin çöplerini de alıp katliama devam ediyoruz! Bu nasıl sevgisizliktir yahu?

Bu insanların hiç mi içi sızlamıyor? Ülke gerçekten elden gidiyor da sesimizi duyan yok!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
filiz1.

hindistan, malezya, bangladeş... fazla söze gerek yok.

pazartesi

Adananın %46 sı durumdn memnun. Çöpleri babaannem getirmiyor, birisi izin veriyor, öbürü getiriyor beriki bu duruma göz yumup ceza kesmiyor.

erci-e

Ne olacak? Kim bilir ingiltere hükümete kaç para veiryor bunun için... Herifler parayı bir güzel cebe indiriyor, umurunda mı millet gebermiş hastalanmış!

kumuk

Biz s*kilmeyi hak ediyoruz 🤦‍♂️

miragerr

Biz neden çöp ithalatı yapıyoruz ki? Gerçekten bilmiyorum birisi açıklayabilir mi lütfen?

moydinerzya

Ülkede o kadar boş kafalı var ki içlerini dolduracak beyin bulamadığımızdan ithal çöp alıyoruz...

Görüş Bildir